“Zührevi hastalıklar arttı”

1937 yılında dünyaya gelen Ada’nın ilk Deri ve Zührevi Hastalıklar Doktoru Zihni Uzman, son zamanlarda mantar çeşitleri ve zührevi hastalıkların sosyal ve ekonomik sebeplere bağlı olarak ciddi boyutlara ulaştığını söyledi.

17 Eylül 2019 - 09:20

Sekiz çocuklu bir ailenin dördüncü çocuğu olarak 1937 yılında dünyaya gelen Ada’nın ilk Deri ve Zührevi Hastalıklar Doktoru Zihni Uzman…

Adı Ada sınırlarının çok ötesine ulaşmış olan Dr. Uzman, Güney Kıbrıs’tan, Türkiye’ye ve daha birçok Avrupa ülkesinden gelen hastalarına bugün hala hizmet vermeye devam ediyor.

“Limasol’a, Baf’a, her yere gider birçok hasta bakardım. Çok fazla yoruluyordum fakat çok fazla tecrübe kazandım. Bugün Rum, İngiltere, Avustralya, Türklerinin cilt doktoru oldum. Halen daha bugün gezmeye gelen Türklerin de doktoruyum. İngilizcem ve Rumcam da var” diyen Dr. Uzman, birçok bölgeden hastası olduğunu ifade etti.

1961 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitiren Dr. Zihni Uzman, Ada genelinde birçok yerde mücahit pratisyen hekim olarak çalıştıktan sonra Çapa Tıp Fakültesi’nde cildiye eğitimine başlamış ve 20 Nisan 1971 tarihinde cildiye ihtisasını tamamlayarak, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde çalışmaya başlamış ve 1980 yılında devlet hastanesinden emekli olmuş.

Bugün geçen yıllara aldırış etmeden her sabah görevinin başına geçen Dr. Uzman, kendi özel kliniğinde hastalarına derman olmaya çalışıyor.

“ZİHNİ’Yİ ZİHNİ YAPAN İNSANLIĞIM, SEVECENLİĞİM”

“Dr. Zihni Uzmanı bu kadar aranır yapan nedir, ilk olması mı?” şeklindeki soruya, “İnsanlığım, sosyalliğim ve sevecenliğim” ifadeleri ile yanıt veren Uzman, bugün hala ilk aranan cilt doktorlarının başında gelmesinin nedeninin Ada’da ilk olmaktan öte, hastalara karşı davranışlarının etkili olduğu görüşünde.

Dr. Uzman, her ne kadar bahsedilmesinden hoşlanmasa da kimsesiz çocuklara ve müşkül durumda olan hastalara ücretsiz hizmet veriyor…

“BABAM İFTİHAR EDİLECEK BİR KİŞİLİKTİ”

Tüccar bir baba ve öğretmen annenin oğlu olduğunu söyleyen Dr. Uzman, “Sekiz kardeştik, zaman zaman maddi sıkıntılar içerisine girsek de zor günlerini atlattık” diyerek, savaşın ve zorlu sürecin baş gösterdiği yıllarda çok mücadeleler verildiğini ancak bu süreçte dayanışma ve sevgi ile aşıldığını kaydetti.

“Babam çok iftihar ettiğim bir kişilikti. Çevresi tarafında da çok sevilirdi” şeklinde konuşan Dr. Uzman, eğitimini tamamlayıp ülkeye döndüğünde hem babasının toplum nezdindeki sevecen kişiliği hem de kendisinin babasından aldığı bu rol modelini hayata geçirmesinin, Kıbrıs Türk toplumunda sevilen bir kişilik olmasında çok etken olduğunu kaydetti.

“İLK CİLDİYECİ OLMAK YORUCUYDU AMA MUTLUYDUM”

Ada’da ilk cildiyeci olmanın zorluklarına da değinen Dr. Uzman, çok yoğun tempolu günler de geçirdiğine dikkat çekti. Çoğu zaman Ada’yı baştan başa dolaşmak durumunda kaldıklarından da bahseden Uzman, hastalara faydalı oldukça ve mesleğinin gereğini yerine getirdikçe yorgunluklarının da silinip gittiğini ifade etti.

Neredeyse 58 yıldır, hastaları için canla başla çalışan 82 yaşındaki Dr. Zihni Uzman, bir müddet daha özel muayenehanesindeki görevini sürdüreceğini dile getiriyor…

Dr. Uzman şöyle konuşuyor:

“Birçok şeref madalyası ve onur plaketleri ve belgelerim oldu. Ben sekiz yıl pratisyenlikten sonra, ülkemde cepheden cepheye koştum. Mücahit pratisyen doktordum ve sekiz yıl sonra cildiyeci olarak ilk tercihimi yaptım ve devlet tarafından Çapa Tıp Fakültesi’nde cildiye bölümünde uzmanlaşmak üzere burslu olarak gönderildim. Üç yıl İstanbul’da uzmanlaştım ve tek cildiyeci olarak KKTC’ye geri geldim. Cildiye doktoru olarak 20 Nisan 1971 yılında başladım ve tek cildiyeci olarak dokuz yıl ada çapında hizmet ettim.”

“BİR ANIMI HİÇ UNUTMAM…”

Başından geçen ilginç bir anıyı da paylaşan Dr. Zihni Uzman, “Hastanede görevli olduğum zamanlarda bir akşam, acile istifra eden bir genç kız geldi. Muayene ettim ve kızın 3-4 aylık hamile olduğu kanısına vardım. Durumu açıkladığımda annesi üzerime saldırdı, ‘Kocam kasap, seni kocama söyleyeceğim’ dedi. Kız da ‘Bekâr değilim nişanlıyım’ diye bağırıyordu. Kadın doğumcu arkadaşı aradım, ‘Gel de yanlış teşhis koyduysam bir de sen bak’, dedim ve odadan ayrıldım. Teşhisim doğruymuş, baba geldi, kızının üzerine yürüdü, ama pala ile gelmemişti. Bu anımı hiç unutmam.” dedi.

EŞİ HEP YANINDA…

1973 yılında evlenen Uzman, eczacılık yapan eşi Ayfer Uzman ile hem aynı yastığa baş koyuyor hem de işlerinde yardımlaşarak ortak çalışıyor. Kendi muayenehanesinin yanında eczacılık yapan Ayfer Uzman da Köşklüçiftlik bölgesinde Zihni Uzman kadar bilinen ve sevilen bir eczacı…

Eşinin yardımlarını asla yadsıyamayacağını da dile getiren Dr. Uzman, şu anda bile sıkıştığı zaman eşinin her zaman yardımına koştuğundan bahsediyor.

“Hayvanlardan geçen mantar artışta”

Ülkede son zamanlarda hayvanlardan insanlara geçen mantarda ciddi artış olduğunu gözlemlediğinin altını çizen Dr. Zihni Uzman, deri hastalıklarında özellikle mantarın ekonomik anlamda dar gelirli çevrelerin hijyen ve kişisel bakım eksikliklerinin yanı sıra son zamanlarda artan evcil hayvan sayısındaki artışa bağlı olarak gelişim gösterdiğini kaydetti.

Karpaz ve Mesarya’da hayvancılığın daha gelişmiş olması sebebi ile de hayvandan insana geçebilen mantar çeşitlerinin daha ağırlıkta görüldüğüne de dikkat çeken Uzman, yerel yönetimler ve belediyelere halkı bilinçlendirmede ve farkındalık yaratmada önemli görevler düştüğünden bahsetti.

“CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIK ÇOK”

Toplumsal yapının değişimi ile birlikte artık cinsel yolla bulaşan hastalıklarda da önemli ölçüde artış olması arasında bir bağlantı olduğunu düşündüğünü dile getiren Dr. Uzman, en tehlikeli hastalıkların başında gelen frenginin görülmediği ülkede, cilt teması ve cinsel yolla bulaşan Human Papilloma Virüsü’nün (HPV) arttığı belirtti.

Türkiye’de ciddi boyutta olan frenginin ülkede görülmemesinin sevindirici olduğunu ifade eden Uzman, “Çok yıkım ve ölümü beraberinde getirir, sevinilebilecek tek yan bizde tehlike arz etmiyor oluşudur. Son zamanlarda frengi görmedim” dedi.

Bel soğukluğundan da bahsetmenin mümkün olduğunu ifade eden Dr. Uzman, kendisine bu yönde gelen hastaların az olmasının sebebinin ise hastaneye ve ürolojiye gidilmesi ve gizleme isteği duyulması olduğunu kaydetti.

İLK ŞARK ÇIBANI TEŞHİSİ…

Mantar çeşitleri ve zührevi hastalıkların önemli ölçüde arttığının altını çizen Uzman, ayrıca Ada’da ilk şark çıbanı hastalığını da teşhis eden doktor unvanına sahip.

Uzman, “Mantar, alerjik, şark çıbanı, gibi hastalıkları tedavi ettiren ben oldum. Zaman ilk tecrübelendim ve sistemik hastalıklarla karşılaşmaya başladım. Şimdi ise çok fazla olarak zührevi hastalıkların arttığını söyleyebilirim. Cinsel hastalıklar çok fazla görülüyor” şeklinde konuştu.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı