Zekeriya Alp MHK’si, KKTC için de önemli

Futbol ailesi bu MHK'den ümitli, hakemlerde önceki dönem başkanlığındaki icraatlarından dolayı Zekeriya Alp’e güveniyorlar ve iyi biliyorum ki seviyorlar ve sayıyorlar.

10 Temmuz 2019 - 11:05

Konuk yazar – Ali Kunak –

1 Haziran’da göreve gelen Nihat Özdemir başkanlığındaki Türkiye Futbol Federasyonu yönetim kurulu, federasyon icraatlarının lokomotifi olan yan kurulları açıklamakta hayli yavaş davranıyor.

Merkez Hakem Kurulu’nu göreve geldikten 36 gün sonra açıklayabilen TFF Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Tahkim Kurulu, Temsilciler Kurulu atamalarını henüz yapmadı.

Bu gecikmelerin sebepleri başlangıçta Milli takımımızın 2 önemli grup maçının olmasının yanı sıra UEFA’nın finansal Fair Play koşulları doğrultusunda kulüplerimize getirdigi yaptırımlar, yayıncı kuruluşun sabit kur ya da indirim talebi gibi çok önemli sorunların ön planda olmasıydı.

TFF baskanı ve yönetim kurulu üyelerinin yarıya yakını geçtiğimiz dönemde de futbolun yönetiminde görev yapıyorlardı.

Yusuf Namoğlu’nun istifası ile göreve gelen Sabri Çelik kurulunu göreve getiren imzaların çoğu günümüz yönetim kurulunda da yer alıyorlar.

Aynı kişiler Sabri Çelik’i göreve getirdikten üç buçuk ay sonra yeniden görevlendirmediler.

MHK’yı Zekeriya Alp’e teslim etmeleri Sabri Çelik ve ekibinden ve icraatlarından memnun olmadıklarını gösteriyor.

Büyük umutlarla göreve getirilen Çelik, Çulcu ve Boşat atamalarda önemli hatalar yapıp federasyonu sıkıntıya sokmuşlardı.

Hakem camiası içerisindeki kısır çekişmelerin had safhaya varmış olmasıTFF yönetimini hakem olmayan bir MHK başkanı arayışına yönlendirdi.

Ilk akla gelen isim olan Zekeriya Alp tüm çevrelerce olumlu karşılanınca MHK Başkanlığı için tartışmasız tek isim oldu.

Zekeriya Alp ile TFF yönetimi arasında yapılan ilk görüşme sırasında MHK listesi ile ilgili olarak bazı görüş ayrılıkları ortaya çıkınca kurulun açıklanması birkaç gün gecikti.

Ama sonunda Sayın Alp’in dediği oldu. Listesinden taviz vermedi. Hakem camiasının her zaman güçlü MHK’lere ihtiyacı vardır. Hakem Kurulu güçlü olunca hakemlik kurumu da güçlü olur. Alp komitesi şu anda güçlü bir profil çiziyor. Çizgilerinden ödün vermedikleri sürece bu güçlü görünüm hakemlere ve sahadaki yönetimlere olumlu olarak yansıyacaktır.

Ateşten Gömlek giydiler. Allah kolaylık versin, işleri zor, mesaileri yoğun, önlerinde klasmanların belirlenmesi ve sezon hazırlıkları için yapılacak eğitim çalışmaları gibi; genelde futbol ailesini fazla ilgilendirmeyen ancak hakemlerin sene içi performansına direkt etki eden önemli faaliyetler var. Klasmanlar yapılırken terazinin düzgün çalışması olduğu gibi sene içine yansır. Eğitim çalışmalarının verimliliği direkt olarak sezon başlayınca doğru kararların yüzdesini yükseltir. Merkez Hakem Kurulu’nun bu çalışmalarının sonucunu maçların başlamasıyla ilerleyen haftalarda göreceğiz.

Ama futbol ailesi bu MHK’den ümitli, hakemlerde önceki dönem başkanlığındaki icraatlarından dolayı Zekeriya Alp’e güveniyorlar ve iyi biliyorum ki seviyorlar ve sayıyorlar.

Sevgi, saygı ve güvenin olduğu ortamlarda da başarıya ulaşmak çok da zor olmasa gerek…

Merkez Hakem Kurulu’nda görev alan isimlerden Ahmet Şahin, KKTC ve Kıbrıs hakemliğine çok yakın bir isim, ayrıca başkan Zekeriya Alp’inde Kıbrıs’a olan ilgisi ve sevgisi gerçekten üst düzeyde.

Bu nedenle Zekeriya Alp MHK’si döneminde Kıbrıs hakemlerinin TFF ile bağlantılarının daha da güçleneceğini ve verimli hale geleceğini umuyorum.

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı