Zanlılar teminata bağlandı

Girne’de suç gelirlerinin aklanması için gizli ittifak kurdukları iddiasıyla tutuklanan 4 kişi mahkemeye çıkarıldı.

Girne’de suç gelirlerinin aklanması için gizli ittifak kurdukları iddiasıyla tutuklanan Kıbrıslı Türk Müzisyen G.E.,  A.S., E.D., ve Z.Z., bugün mahkeme huzuruna çıkarıldılar.

Mahkemede bulguları aktaran Polis memuru Mustafa Özmüezzin, zanlıların “Suç Gelirlerinin Aklanması ve Suç Gelirleri Aklanması İçin Gizli İttifak” suçlarından sorumlu olduklarını belirtti.

Znlıların, KKTC üzerinde 2 milyon euro parayı aklamak için anlaştıklarını söyleyen polis, olayın 12 Aralık tarihinde A.S.’nin polise parasının çalındığına dair yaptığı şikayetle ortaya çıktığını kaydetti.

Polis, A.S.’nin ifadesinde Almanya’daki şirketin temsilcisine teminat olarak 110 bin Euro verdiklerini, söz konusu şahsın parayı çaldığını ancak anlaşmanın yapılmadığını anlattığını dile getirdi.

Yapılan soruşturmada olayın kara para aklama meselesi olduğunun tespit edildiğini aktaran polis, zanlı E.D.ve Z.Z.’nin ifadelerinde A.S.’ye ait bir arazi olduğu, Almanya’daki şirketin arsayı satın almış gibi gösterileceği, anlaşmaya fesih maddesi konulacağını, böylelikle satış bedeli olarak KKTC’ye aktarılan 2 milyon Euro paranın yüzde 65’inin geri gönderileceğini, yüzde 45’inin ise A.S.’nin alıp kendilerine de komisyon vereceklerini söylediklerini anlattı.

Polis memuru, telefon yazışmalarında İstanbul Ümraniye Vakıf Bank şubesinden Güzelyurt Ziraat Bankası’na zanlı A.S. adına 1 milyon 890 Euro hesap CV’si tespit edildiğini belirtti.

Yürütülen soruşturmada, böyle bir paranın transfer veya yatırım olmadığını ifade eden polis, zanlıların KKTC ye kara para aklama teşebbüsünde bulunduklarını ancak yakaladıklarını söyledi.

Polis memuru, söz konusu Alman Şirketin faaliyette olup olmadığının araştırılması için Interpol’e yazı yazıldığını kaydetti.

Polis soruşturmanın devam ettiğini ancak zanlıların etki edemeyeceğini belirterek, teminat talep etti.

Mahkeme A.S., G.E., ve Z.Z.’nin 20 bin TL nakit yatırmasına, her biri için 200’er bin TL kefalet senedi imzalanmasına, zanlı E.D.’nin ise bir kişinin 200 bin TL kefalet imza etmesine karar verdi.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı