Yüzünü adalete dönen ülke

Halkın Partisi; adalet değerine sahip çıkarak ilerlediği sürece, Atatürk ilkelerinin mirascısı olma yolunda umut olacaklar..

“Her şey kanun yapmaktan ibaret değildir. Aksine her şey o kanunları uygulamak ve uygulattırmaktan ibarettir. Uygulayan, yerine getiren, daima karar verenden daha kuvvetlidir.”
M. Kemal Atatürk

***
Hafta sonunu yaşadığımız bu cumartesi gününe, geleceğe biraz daha umutla bakarak girdik.

Bunun nedenlerine girmeden önce yarının önemine de dikkat çekip konuyu bağlamak isterim. Neden umutlandığımı da daha iyi ifade edecektir…

Yarın 10 Kasım…

Ulu önder, vizyon sahibi halk adamı Atatürk’ün ‘biraz daha yaşasaydı kim bilir bugün nasıl bir coğrafyada yaşardık’ dedirttiği 81. yılı özlemle tamamlayacağız.

Bu özlem, kuru kuruya bir özlem olmakla kalmamalı tabii…

Kurduğu cumhuriyeti adalet temeline oturtmak için özenle çalışan Mustafa Kemal’i andığımızda, değerleri ve bir ömrü neye adadığını hatırlayarak anmak ve özlemek lazım.

Atatürk’ün adalet hakkında söylediği sözleri insanın eşitliğini, saygınlığını ve gelişmesini esas alan bir adalet sisteminin temellerini atmıştır.

“Türk milletinin ve hükümetinin, adalet fikri ve adalet anlayışı noktasında hiçbir uygar milletten aşağı değildir” diyen Mustafa Kemal Atatürk, bu sebeple adalet mevzuatının bütün uygar milletlerin yürürlükteki yasalarından eksik olan yönlerini tamamlamaya çalışmış.

Atatürk’ün adalet ile ilgili düşünceleri herkesin hukuka saygı göstermesi gerektiğini, kendisi dâhil hiç kimsenin yasaların üzerinde işlem görme ayrıcalığına sahip olmadığını defalarca dile getirmiş ve yaşamı boyunca bu hususun takipçisi olmuştur. Bu nedenle Mustafa Kemal Atatürk’ün adaletle ilgili bir sözü ile başlayıp konuyu buna ayırmayı yeğledim.

***

Peki ben neden haftayı daha bir umutla kapattım ve bu konuya değindim…

Çünkü yıllarca ülkemizde yapanın yanına kar kaldığı bir düzenden dolayı adalete olan inancımız yerle yeksan idi… Hâlâ da öyle…

Fakat bunun toparlanabileceğine dair umut olacak adımları istikrarla görmek, Atatürk’ün evlatları olarak 10 Kasım öncesi yüzümüzü mahcubiyetten kaldıran bir şeydir.

“Temiz siyaset” ve “Yapanın Yanına Kâr Kalmadığı bir düzen” Halkın Partisi’nin var oluş amacı idi.

Bu konuda ne yapıp ne yapamayacaklarına hep kuşku ile bakıldı. Çünkü bu vaatlerle gelen çok oldu…

Özersay bu yeni döneme Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılmasıyla başladı. Bu haftaya da müzelerde sahte bilet basarak dolandırıcılık yapan memurun tutuklanması ile başlayıp eski eserler müdürünün görevden alınması ve Şeker Sigorta’da gerçekleşen soruşturmada sona gelindiği açıklandı.

Daha önceden yıllarca içi boşaltılan Kalkınma Bankası’nda nice büyük şirketi icraya vererek de önemli adım atan Halkın Partisi; adalet değerine sahip çıkarak ilerlediği sürece, Atatürk ilkelerinin mirascısı olma yolunda umut olacaklar..

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı