Yüzmenin mucizevi faydaları

Suyla insan arasında ki ilişkiyi daha iyi anladığımıza göre, yüzme sporunun mucizevi etkilerini kavramanız daha kolay olacak

Su, vücut sağlığımız için temel bir ihtiyaçtır. Günde en az bir buçuk veya iki litre su içilmesi gerektiğini artık hepimiz az çok biliyoruz. Su içmek kadar, suyun içinde olmak veya çeşitli su terapileri uygulamak, insan sağlığı için birçok olumlu etkiler içeriyor. İnsanoğlunun Dünya’ya geliş süreci, ‘amniyon sıvısı’ nın içinde yani suyun içinde başlıyor. Suda doğum yapmayı tercih eden anne adaylarının sayısı da oldukça fazla. Bunun nedeni; su, bebeğin anne karnındaki ortama benzer olduğundan bebek için daha rahat bir geçiş sağlıyor ve doğum sancıları daha rahat geçiyor. Herhangi bir anestezi kullanmayı reddeden, anne adayları arasında suda doğum oldukça popüler.

Suyla insan arasında ki ilişkiyi daha iyi anladığımıza göre, yüzme sporunun mucizevi etkilerini kavramanız daha kolay olacak. Biz insanlar suyun içinde kendimizi rahat hissederiz.  Yüzme, yüksek ve etkili bir egzersizdir. Yüzerken, normalde kullanmadığınız kasları da kullanır, doğru bir yüzme programına uymak şartıyla, koşu veya yürüyüş yapanlara nazaran daha çabuk kilo verebilirsiniz.  Deniz de yüzmeyi daha çok sevsem de, eğer spor amaçlı yüzmeye başlamayı düşüyorsanız, kapalı yüzme havuzları veya yaz aylarında güneşin az olduğu saatlerde açık yüzme havuzlarında, bu sporu yapmanız daha etkili olacaktır. Havuzda, yüzdüğünüz mesafeyi, kaç tur attığınızı kolaylıkla hesaplayabilir, yorulduğunuz da durup dinlenebilirsiniz. Ayrıca denizdeki dalgalar sizi gereksiz yere yorarken, havuzda böyle bir şeye maruz kalmazsınız.

Yüzme sporunu, yaz kış yapıla bilirsiniz. Yüzmeyi sadece, yazın tatillerde yapılan bir aktivite olarak düşünmeyin.  Yüzerek hem formda kalabilir hem de kalp, akciğer kapasitenizi yükseltebilirsiniz. Bel sırt ağrılarınız varsa, muhakkak hiç vakit kaybetmeden yüzmeye başlamalısınız. Ağrı kesicileri atın ve onun yerine havuza gidin.

Yüzme sporunun psikolojik faydaları da en az, fiziksel faydaları kadar fazladır. Yüzme stresi hafifletmeye yardımcı olur çünkü suyla ve hoş sıcaklığıyla temas etmek rahatlatıcıdır. İnsanlar kendilerini suyun içinde özgür hisseder, suyun kaldırma küvetiyle daha rahat hareket ederler buda serotonin hormonunun salgılanmasına yardımcı olur.

Artık fazla beklemeden yüzme sporuna başlamalı ve kendinizi, vücudunuzda  ki olumlu değişiklere hazırlamalısınız.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı