Yüz karası temizlenecek

Turizm Bakanı Üstel: “Belki esnaf 1-2 ay kepenk kapatacak ama Girne Antik Liman hak ettiğine kavuşacak”

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, ADA TV’de ‘Günaydın ADA’ programında yaptığı açıklamada Girne’de mendirek ile ilgili soruyu yanıtlarken bir merkez oluşturulacağını ve bu merkezin mendireği kontrol ederek çevrenin kirletilmesini engelleyeceğini ve bir düzen sağlanacağını belirtti.

LİMANDA YENİ DÜZENLEME
“Mendirekte çirkin bir görüntü arz eden bir tersane var. Tersaneyi kaldıracağız.” diyen Ünal Üstel, limanda yeni bir düzenlemeye gidileceğini açıkladı.
Restorasyon için ihaleye çıkıldığını kaydeden Üstel, ihalenin 19 Şubatta sonuçlanacağını işletmenin ise Bakanlık ve Belediye’de olacağını belirtti.

Girne Antik Liman’da kaba inşaatın 15 Nisana kadar bitmesini taahhüt ettiklerini açıklayan ve esnafının yapılacak çalışmalar çerçevesinde bir ya da iki ay boyunca kepenk kapatmak zorunda kalacağını, bu süreçte de gerekli yardımı yapacaklarını anlatan Üstel, çalışmalar tamamlandıktan sonra esnafın daha fazla para kazanacağını söyledi. Üstel, dışarıdan gelen turistlerin daha büyük ilgi göstereceğini aktardı. Üstel amaçlarının esnafı fazla rahatsız etmeden çalışmaları sonlandırmak olduğunun altını çizdi.

ÖNCELİK MENDİREK
Mendireğin çok zayıfladığını kaydeden Bakan üstel, “Mendirek acil sinyal veriyor. Bizim önceliğimiz mendirektir. Bunun yanında karasal ve denizin içi ile ilgili projelerimiz var. Denizin içinde de sahipsiz tekneler var. Bizim duyurularımıza rağmen 80 civarında tekne ile ilgili müracaat gelmedi. Bunların sahipleri belli değil” dedi.

Bu konuda herkese ihbarda bulunduklarını ifade eden Turizm ve Çevre Bakanı Üstel, Limanın yamalanmayacağını yeniden yapılacağını vurguladı.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı