Yükseköğretimde denklik derdi ortadan kalktı

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile Türkiye Yükseköğretim Kurulu arasında imzalanan mutabakatla denklik işlemleri kaldırıldı.

19 Temmuz 2019 - 22:54

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Kurulu (YÖK) arasında, yükseköğretim alanındaki işbirliklerini geliştirmek amacıyla mutabakat imzalandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, mutabakat, her iki ülkenin halkları arasında karşılıklı anlayış ve saygıyı artırarak ortak ilgi alanlarını güçlendirmenin yanı sıra kontenjanlar, eğitim, tanınma, denklik, YÖKSİS ve e-Devlet’e bilgi aktarma konularına ilişkin hususları da kapsıyor.

Açıklamada, son zamanlarda KKTC yükseköğrenimiyle ilgili denklik, tanınma ve yatay geçiş hususunda yaşanan spekülasyon ve belirsizlikleri ortadan kaldırmanın da hedeflendiği mutabakata, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç imza koydu.

MUTABAKAT HUSUSLARI

Mutabakata göre, KKTC uyruklu olup GCE – A Level ile TC üniversitelerinin “Yurtdışından Öğrenci Kabulüne İlişkin Esaslar” kapsamındaki başvuru yapabilecek. Takvimsel sıkıntıdan dolayı yaşanan sıkıntıların çözümüne yönelik adımlar da atıldı.

Türkiye vatandaşı olup lise öğrenimini kesintisiz KKTC’de örgün eğitim veren bir kurumda tamamlayarak mezun olup, KKTC yasalarına göre kurulmuş üniversitelerin ön lisans ve lisans programlarına yerleşmiş olanların diplomaları denklik işlemine tabi tutulmaksızın Türkiye’de geçerli olacak.

YÖK ve YÖDAK işbirliği içinde niteliği artırmaya yönelik yürütecek çalışmalara da yerilen mutabakatta, “KKTC hukukuna göre kurulmuş olan ön lisans ve lisans programına, ÖSYM tarafından yapılan sınav sonuçlarına göre YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ile yerleştirilmiş TC vatandaşı öğrenciler, üniversiteye kayıt olduğu takdirde Türk vatandaşlığını taşıyor olmaları koşuluyla mezuniyetleri sonrasında denklik işlemlerine tabi tutulmaksızın diplomaları doğrudan tanınacak” vurgusu yapıldı.

Yatay geçişle ilgili ise şu düzenleme öngörülüyor:

“KKTC’deki Yükseköğretim Kurumları YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ile yerleşip YÖK tarafından yayınlanan Yükseköğretim Kurumlarından Ön Lisans ve Lisans Düzeyindeki Program Arasında Geçiş,  Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmenlik hükümlerine uygun olarak, KKTC yükseköğretim kurumlarına yatay geçiş ve ders transferleri yoluyla kaydolan öğrencilerin bilgileri ve mezuniyetleri, YÖKSİS üzerinden e- Devlet’e erişimi açılacak.”

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı