“Yolumuzu açın!”

Lavinium ve Olbia sitesi sakinleri dün de eylem gerçekleştirdi. Eylemciler yollarının bir an önce açılmasını istedi

Haberci Özel-

Lavinium ve Olbia sitesi sakinleri geçtiğimiz günlerde Dikmen’de gerçekleştirdikleri eylemin ardından dün de Lefkoşa-Girne Anayolu’nda eylem gerçekleştirdiler.

Eylemde, “Burada hapishane hayatı yaşamak istemiyoruz,” “Hakkımız olan yolun açılmasını istiyoruz”, “Verilen sözler ne oldu?”, “Yolumuzu açın”, “Yolumuz hakkımız söke söke alırız”, “Buraya da mı gece kulübü yapılması gerekiyor yol yapılması için” pankartları ve sloganları atıldı. Yolu kapatan eylemcilerle polis arasında arbede çıktı, 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların serbest bırakılacağının ifade edilmesi üzerine eylem de sonlandırıldı. Site sakinleri, bir an önce yolun açılması için gerekli çalışmanın yapılması ve mağduriyetlerinin sona erdirilmesi gerektiğini belirtti. Eylemlerin gün geçtikçe şiddetinin artacağını belirten site sakinleri, amaçlarının “İnsanca yaşamak” olduğunu vurguladı.
Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi de konuşma yapanların arasındaydı. Geçtiğimiz günlerde yapılan eylemde, “Bu insanların Güzelyurt’taki gece kulüpleri kadar hakları yok mu?” diyen Çelebi, dün yapılan eylemde de problemin belediye tarafından kaynaklanmadığını belirtti. Çelebi, devlet yetkililerine seslenerek yolun bir an önce yapılması gerektiğine vurgu yaparak, devletin gerekli mühendislere sahip olduğunu ve bu çalışmanın kolaylıkla yapılabileceğini belirtti.

YÜKSEL ÇELEBİ: YALANA KARNIMIZ TOK

Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, “10 sene evvel evlerini alan bu vatandaşlar yollarının açılmasını istiyorlar sadece. Artık insanlara bu çileyi çektirmekten vazgeçin, sonunda başardınız insanımız yollarda, ben de Dikmen belediye başkanı olarak dimdik yanlarında duracağım. Geçen hafta aynı şeyleri Dikmen meydanında paylaştık. Sağlık, ulaşım ve eğitim haktır. Bu insanlar bunu hak ediyor, geçmişte bir insanımızı yine kaybettik çünkü ambulans gecikti. Risk var diye yol yapılmıyor fakat Kıbrıs’ta harikalar yaratan mühendisler var. Buraya yol açabileceklerini biliyoruz. Eğer bunları yapamayacaklarsa, para yoksa; biz varımızı yoğumuzu ortaya koyarız ve yolun yarısını yaparız. Dikmen’de yaşanan sel felaketinin ardından birçok söz verildi ve hükümetin değişmesiyle onlar da rafa kalktı. Kısacası burada kalan insanların diğer yerlerde oturan insanlar kadar her hakka sahip olmalıdır. Dolayısıyla bu güne kadar rica edelim, isteyelim dedim yavaş olalım dedim ama bizim artık yalana karnımız toktur” dedi.

VATANDAŞ NE DEDİ

MURAT BOZBIYIK: ÇİLE ÇEKMEK İSTEMİYORUZ

Verilen sözlerin yerine getirilmediğinden dert yanarak başta Tolga Atakan Bey ve eskiden bakanlık görevini yapan, yine bize söz veren Kemal Dürüst Bey’e söz veren yetkililere sesleniyoruz. Bize tek layık gördükleri şey anayola çekilen tel. Devlet yetkililerinden sadece sözlerini tutmasını bekliyoruz. Bizim amacımız taşkınlık çıkarmak ya da insanları engellemek değil, hakkımız olan yolun açılmasını sağlamak. Biz burada insanca yaşamak istiyoruz. Çile çekmek istemiyoruz, tek isteğimiz güzel bir giriş-çıkış. Eğer verilen sözler tutulmazsa eylemlerimiz giderek şiddetini artıracaktır.

ENGİN YÜCELEN: BU SÖZLERİ 7 YILDIR İŞİTİYORUZ

2018’İN Haziran ayında Karayolları Dairesi tarafından buraya tel çekinmek istendi. O gün yetkililerle yaptığımız görüşme üzerine müdürün onay verdiği yetkilerle en geç iki ay içerisinde Olbia sitesi önünden giriş-çıkış olarak yol açılacağı sözü verildi, projenin hazır olduğu fakat paranın olmadığı mazeret bildirildi. Bu sözleri biz site sakinleri olarak 7 yıldır işitiyoruz. Artık beklemeye tahammülümüz kalmadı. Yolumuzla ilgili çalışmaların en geç bir ay içerisinde başlatılmasını talep ediyoruz.

EYÜP AKSÜT: OTOBAN GÖRMESEK BU YOLU OTOBAN DİYE YUTTURACAKLAR

Sayın Bakan bize bu yolun otoban olduğunu söylüyor fakat biz otoban görmesek bunu bize otoban diye inandıracak. Yolda hiç giriş-çıkış olmadığını belirtiyor ama yola gidip baksak birçok yerde giriş-çıkış olduğunu göreceğiz. Bütün gece kulüplerine izin veriyorlar fakat bize izin vermiyorlar. Para yok diyorlar. Sayın Bakan ellerine para geçtiği anda çekilen telin Gönyeli’ye kadar uzayacağını belirtiyor. Sanmasın ki Sayın Bakan bu eylem burada bitecek. Gerekirse bakanlığa dahi gidilecek. Bu kadar ödediğimiz seyrüseferler nereye gidiyor. 2 bin 400 kişiyiz biz, ofislere dahi izin verirken bu kadar insan bunu mu hak ediyor?

KADİR ÇELİK: GEREKİRSE YOLU KAPATACAĞIZ

Yeni taşındım ama inanın ki siteden çıkarken iki araba sığmıyor. Tek arabanın geçeceği yoldan iki araba geçtiği için bir araba aşağı inmek zorunda kalıyor ve arabalarda maddi hasarlar meydana geliyor. Bir yere gideceğimizde bir saat gidiş, bir saat dönüş yapmak zorunda kalıyoruz. Bu çok büyük bir zaman kaybı. Lütfen yetkililer duyarlı olsun ve sesimizi duysunlar. Sesimizi duyurana kadar elimizden geleni yapacağız. Gerekirse yolu kapatacağız. Ya bize bu yolun açılacağını söyleyecekler ya da Lefkoşa-Girne yolu trafiğe kapatılacaktır.

AYŞE DOĞAN: YALANLARINIZ BİZİ ŞİŞİRDİ

8 yıldır bu sitede kalıyorum. Bu çile hiç bitmeyecek. Bu yüzyılda yaşadığımız şey medeniyet dışıdır. Yarın öbür gün seçim var, seçim günü yaklaştığında kimse bizden gelip oy istemesin. Yalanlarınız bizi şişirdi. İnsanlar anayoldan giriyordu fakat bir gün geldiğimde sitenin çevresini tellerle çektiklerini gördüm ve yetkili arkadaş güvenliğimiz için olduğunu söyledi. Bu şekilde mi sağlanıyor can güvenliğim? Can güvenliğim önemseniyorsa önce şu an gittiğim yolun ışıklandırması ve tadilatını yapın. Bu şekilde mi can güvenliğimiz sağlanıyor. Bu siteye sadece sabah bir servis geliyor akşam da getirdiklerini götürüyor. Araç sahibi olmayanlar nasıl ulaşımını sağlayacak? Ben saat 14:00’te olan işime sabah 08:00’de mi çıkmak zorundayız.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı