“Yollarda değil, parkurda yarışalım”

Off Road dünyasının genç yıldızı: Hüda Hüdan

Bahar Sancar-

Fotoğraflar: Erdem Çağlayan-

 

Ülkemizde gerçekleşen Off-Road turnuvalarının genç ve yetenekli ismi Hüda Hüdan, HABERCİ’ye birbirinden özel açıklamalarda bulundu… Ülkemizin başarılı Off-Road sporcularından biri olan Hüda Hüdan, çocukluğundan itibaren bu spora büyük ilgisinin olduğunu ve çok genç yaşta yarışlara katıldığını söylerken, ülkemizde yaşanan trafik kazalarına da değinerek sürücülere altın niteliğinde tavsiyeler verdi…

OFF ROAD’A GÖNÜL VERMİŞ BİR İSİM…

Yaklaşık 7 yıldır Off-Road yarışlarına katılan ülkemizin genç gururu Hüda Hüdan, kendisini Off-Road’a gönül vermiş kişilerden biri olarak tanımlıyor. 20 yaşındaki genç isim üniversite eğitimine devam ederken, yarış dönemlerinde sıkı bir kampa girerek hem araçlarını hem de kendisini yarış için hazırlıyor. Hüdan, “Araçları gerekli tüm teknik ve mekanik kontrollerden geçiriyoruz ve yarışlara uygun hale getiriyoruz. Off-Road hayatımın bir parçası oldu ve bana katkıları da çok fazla” diyerek yarış sürecini ve Off Road’un hayatındaki yerini özetlemiş oluyor.

“DÜNYAYA AÇILMAK İSTİYORUZ”

İlk kupasını 2014 yılının Mart ayında kazandığını söyleyen Hüdan, “Lefkoşa’da Zed Parkurunda kupamızı havaya kaldırdık. Unutulmaz bir gurur ve sevinçti” dedi. Off-Road’un dört farklı kategoride gerçekleştiğini söyleyen Hüdan, “S1, S2, S3 ve S4 kategorilerinde araçlar cc gücüne göre ayrılır. Bir de yarışlarımızda genel puan toplamı bulunmaktadır. Biz S2 kategorisinde yarışıyoruz. Ancak genel kategoride ilk üçün içine giren takımlar arasındayız ve bu bizim için çok büyük bir gurur kaynağı” diyerek Hüdan Team’in başarısından gururla bahsetti. Uluslararası başarılara da imza atmak istediğini sözlerine ekleyen Hüdan, “Bunun için biraz daha zamanımız var. Ancak ilerleyen zamanda dünyaya açılmak istiyoruz” dedi.

“OFF-ROAD BABAMDAN BANA MİRAS KALDI”

Off Road sporuna nasıl katılmaya karar verdiğini sorduğumuz Hüdan, “Rahmetli babam Veleddin Hüdan Off Road sporuna gönül vermiş bir isimdi. Bana ondan miras kaldı. Biz de bu işi en iyi şekilde sürdürerek ismimizi en iyi şekilde duyurmaya çalıştık” diyerek Off Road’da yola çıkış macerasını anlatmış oldu…

 

YARIŞ ÖNCESİ HEM MEKANİK HEM DE PSİKOLOJİK HAZIRLIK SÜRECİ BULUNUYOR

Off Road yarışlarında doruklara çıkan adrenalin konusunda ise Hüdan, “Adrenalinin her insanda farklı bir tepkisi vardır. Ben yarış öncesinde çok durgun oluyorum. Kimsenin dediğini duymaz duruma geldiğim zamanlar oluyor. Kısacası tamamen yarışa odaklanıyorum ve yarış psikolojisine giriyorum. Yarışan arkadaşlarım beni bu konuda çok iyi anlayacaktır. Ömrünüzden ömür gider desem abartmış olmam ve yarış öncesinde bu psikolojiyi ve ruh halini yönetebilmek çok büyük bir başarıdır. Bunu idare ettiğinizde ve başarılı olduğunuzda kendinize olan güveniniz doğru olarak artmaya başlar” diyerek yarışlar öncesinde kendisini nasıl bu sürece hazırlamış olduğunu açıkladı.

 

“YAŞANABİLECEK AKSİLİKLERE KARŞI ÖNCEDEN HAZIRLANIYORUZ”

Yarışlarda karşılaşabilecekleri aksi durumlara karşı hazırlıkların önceden yapıldığını ve gerekli ekiplerin tüm hazırlıkları yaptığını da sözlerine ekleyen Hüdan, “Off Road mekanik bir spor. Her şey başınıza gelebilir. Lastiğiniz patlayabilir, bir aksesuar kırılabilir. Bu tür durumlar için teknik bir ekibimiz var ve yarışlarda servis alanımız bulunuyor. Yarışlarda servis alanında ekiplerimiz arabanın gerekli bakımlarını yapıyor ve kırılan parçalar hızlı bir şekilde değiştiriliyor” dedi.

 

“TÜM YARIŞLARA KATILIYORUZ”

Kuzey Kıbrıs Off Road ve Kyrenia Off Road derneklerinin düzenledikleri tüm yarışlara katıldıklarını da sözlerine ekleyen Hüdan, “Yılda 8-9 yarış olmaktadır. Bir de büyük bir organizasyon olan ve her yıl yapılan Girne Rallisi var. Tüm yarışlara katılıyoruz” dedi.

 

“SÜRÜCÜLERİN DİKKATLİ VE BİLİNÇLİ OLMALARI KAZALARIN ÖNÜNE GEÇEBİLİR”

Profesyonel bir sürücü olarak yaşanan trafik kazaları hakkında da düşüncelerini aktaran Hüdan, “Genç sürücülere, yakın arkadaşlarıma, ablalarıma, abilerime ve gittiğim her yerde söylüyorum. Neredeyse her gün hayatımızdan uçup giden canlar var trafikte. Yollarda yarışmak yerine parkurlarda buluşalım diyorum. Herkesin araçlarında ilk yardım çantası ve yangın tüpü mutlaka bulundurması gerekiyor. Sadece kendisi için değil, karşılaşabileceği bir kazada ilk müdahale için bu ikisi hayati önem taşıyor. Sürücülerimizin bu konuda hassas olması yaşanabilecek can kayıplarının önüne geçebilir” diyerek önemli bir uyarıda bulundu. Sürücü okullarında eğitimlerin çok iyi bir şekilde verildiğini ve genç sürücülerin de trafikte çok dikkatli olduğunu söyleyen Hüdan, “Aşırı hız tutkusu, alkol ve dikkatsizlik kazalara neden olmaktadır. Sürücülerimiz bu konularda hassas davranmalı ve trafikte dikkatli olmalıdır. Sürücülerin dikkati ve bilinçli olmaları kazaların önüne geçebilir” dedi.

 

“VELEDDİN HÜDAN ANI YARIŞI” DÜN ALAGADİ’DE YAPILDI

“Veleddin Hüdan Anı Yarışı ile dün Alagadi’de Off-Road sezonunu açan ve önümüzdeki sezonda bizi adrenalin dolu günlerin beklediğini söyleyen Hüdan, “Alagadi’de büyük bir organizasyon gerçekleştirdik. İki Off-Road Derneğimizin tüm araçları geldi. Yaklaşık 35 aracın katıldığı heyecan dolu parkurda, S1’den S4’e kadar tüm kategorilerde yarışlar gerçekleşti. Hız ve adrenalin tutkunu olan herkesi gelecek yarışlarımızda bu heyecana ortak olmaya bekliyoruz” dedi ve ardından o meşhur sloganı olan “Yollarda değil, parkurlarda yarışalım” ile sözlerine son verdi.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı