“YÖDAK, Anayasal bir kurum olmalıdır?”

KKTC için bu sorunun cevabı ikilemsiz, üniversite ve turizm sektörleridir.

Öncelikle karar vermek, kararlı olmak gerek.

Ülke ekonomisi için başı çekecek, gelişecek, geliştikçe kazanacak, kazandıracak, her anlamda ülkeye katkısı olacak, öncelikli sektör veya sektörler nelerdir?

KKTC için bu sorunun cevabı ikilemsiz, üniversite ve turizm sektörleridir.

Bu sektörlerin içinde olan, bu sektörleri anlatabilecek, insanların, sivil toplum örgütlerinin, daha görünür olması gerek.

Üniversite sektörü, bu ülke için en az turizm sektörü kadar önemlidir.

Ben her iki sektörü beraber, yan yana, birbirini destekleyici sayarım.

Sonuçta hizmet verdikleri insanlar bu ülkede geçici de olsa yaşıyor.

Yani bir yerde turizm elçisi.

Üniversite sektörü ivme kaybetti mi?

Sektörün sorunları nasıl aşılabilir?

YÖDAK’ın Anayasal bir kurum olması, işleyişi, sorunları aşmaya yardımcı olabilir mi?

Yükseköğretim Bakanlığı kurulmalı mı?

Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) ÜYESİ Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu ile üniversite sektörüne dair çok verimli bir sohbet yaptık.

Üniversiteler ülkesel kalkınmanın, bilimin, bilginin merkezi, mutlaka ekonomik getirinin dışında da faydalanmak gerek.

Hüseyin hoca, üniversitelerden destek istenmediğinin altını çiziyor.

Ve şunları ekliyor;

“Biz toplum olarak, her şeyi yaşayarak öğreniyoruz. Üniversite sektöründe, aslında yeni yeni tecrübe kazanıyoruz. Halkımız yaşanan bazı sıkıntılardan, ülkeye giren yabancı öğrencilerden çekiniyor. Bu sektörde uyum sürecindeyiz. Bugün yüz bin öğrenci, 20 üniversite var. Bu sayı yakında otuz olabilir. Üniversite sayısından çekinmemek gerek. Kaliteyi artırmalıyız. Bizim sıkıntımız bu. Kalite konusuna gerekli önemi göstermiyoruz.

YÖDAK olarak biz bunu farkındayız. Ve gerekenleri yapmak için çalışıyoruz. Bu sebeple daha bağımsız bir kurum olmalıyız. Hepimizin üniversitelere sahip çıkması gerekiyor. Öğrencileri teşvik edecek, kolaylık sağlayacak, uygulamalar biz de yok. 100 bin öğrenci sayısı, hafife alınacak bir sayı değil. Bu bir başarıdır. Kaliteli eğitim, kaliteli öğrenciyi getirir.

Türkiye de yeni açılan üniversiteler var. Bugün bizim en büyük rakibimiz Türkiye. Dünyada 28 bin üniversite var. Ülkemizde bu başarıyı zorlayan üniversitelerimiz var. Pek çok konuda altyapıları zorlamak gerek. Özellikle eski üniversitelerimiz bunu zorlamalı. Bugün bizim ülkemizde %48 oranında üçüncü ülke kökenli öğrenci var.

Uzak doğudan, Çin’den neden yok? Bu ülkelere ulaşsanız size ilk soracakları, “dünya üniversiteler sıralamasında kaçıncı sıradasınız?” Bizim, özellikle de eski üniversitelerimizin, ilk iki bin sayısının içine girmeyi başarması gerek.

YÖDAK, Anayasal bir kurum olmalı. Bu bir zorunluluk. Biz bu sektöre öncülük etmeye çalışıyoruz. Yurt dışında doktora belgelerini biz onaylıyoruz. Bu kadar devasa bir sektör, devasa yatırımlar, ülkenin en önemli sektörlerinden biri, siz bunu sadece yedi üye olarak denetlemeye gidiyorsunuz.

YÖDAK’ın görevini tam olarak yapabilmesi için, Anayasal bir kurum olması şarttır. Üyeler dört yıl için seçiliyor. Devamlılık yok, dört yıl yeterli değil. Bu süre bitince üye iş bulma sıkıntısı ile karşılaşıyor. Bizler ciddi kararlar veriyoruz. Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimi bir fırsattır. Sektörel, siyasal ve toplumsal bir uzlaşı ile hazırlanacak bir paketle, YÖDAK’ın, Anayasal bir kurum olması için halka gidilmelidir.”

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı