YKS’de KKTC bereketi

Açıklanan YKS yerleştirme sonuçlarına göre, KKTC üniversitelerinin doluluk oranı yüzde 45'ten yüzde 57'ye yükseldi.

6 Ağustos 2019 - 15:43

Bugün açıklanan Türkiye Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2019-YKS) yerleştirme sonuçlarına göre, KKTC üniversitelerinin doluluk oranında geçtiğimiz yıla göre yüzde 12’lik artış yaşandı.

Buna göre, 2018 yılında yüzde 45,94 olan KKTC üniversitelerinin doluluk oranı bu yıl 57,35’e yükseldi.

KKTC üniversitelerine yerleşen öğrenci sayısı da 8 bin 39 oldu. ODTÜ KKTC ve İTÜ KKTC yerleşme sayıları da eklendiğinde yerleşen öğrenci sayısı toplam 8 bin 689’ya ulaştı.

Çavuşoğlu: “Disiplinli ve özverili çalışmaların sonucu”

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, YKS yerleştirme sonuçları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Çavuşoğlu, “Sonuçlar incelenmiş olup geçen yılın ilk sonuçlarına göre KKTC üniversitelerinin doluluk oranı % 45,94 oranındayken bu yıl üniversite doluluk oranının % 57,35’e yükselmesi ülkemiz ve üniversitelerimiz adına
sevindiricidir” dedi.

Nazım Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Bir kaç gün önceki beyanatımda bu sonuçların bu şekilde çıkacağını üniversitelerimiz, YÖDAK ve ekibimle yaptığımız çalışmalarda öngörmüştüm. Kısa zamanda çok çalışarak YÖK ile yaptığımız bilimsel ve sonuç odaklı çalışmaların bu sonucu doğuracağına inanmıştık. Görevi devraldığımızda üniversite otoriteleriyle yaptığımız toplantılarda bu yıl yerleştirme rakamlarının geçen yılın çok altında geleceği beklenirken, kısa vadede YÖK ile ekibimin yaptığı disiplinli ve özverili çalışmaların sonucu olarak, Lisans alanında 5992 öğrenci yerleşme alırken, ön lisans alanında 2047, toplamda ise KKTC üniversitelerine yerleşen öğrenci sayısı 8039 olmuştur.

Bu sayılara ülkemizde kampüsü bulunan ODTÜ KKTC ve İTÜ KKTC yerleşme sayıları da eklendiğinde 8689 rakamına ulaşılmaktadır. YÖK ile olan çalışmalarımız devam etmekte olup “EK Yerleştirme” sonuçlarına yönelik olarak atacağımız adımların olumlu yansımaların olacağını düşünmekteyiz.

Yukarıda ifade ettiğimiz rakamın daha da artacağını ifade etmek isteriz. YÖK ile birlikte yaptığımız çalışmaların sonucu olarak geçen yıl 9623 kontenjan boş kalırken bu rakamın bu yıl 5978’de kalması sağlanmıştır.

YKS sonuçlarının başta ülkemize, üniversitelerimize, öğrencilerimize ve ailelerine hayırlı olmasını temenni eder; tercihlerden önce yaptığımız çalışmaları protokol ile somuta dönüştürülmesinde özverili ve samimi yaklaşımıyla katkı sağlayan başta YÖK Başkanımız Prof. Dr. Yekta Saraç ve ekibine teşekkür eder, iki ülke arasındaki ilişkilerimizi geliştirme hedefimize yönelik ekonomik ve akademik çalışmaların özverili bir şekilde devem edeceğini vurgulamak isteriz.”

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı