Yeşil reçeteli zehir alarmı

Eczacı Çağın Korkmazer, yeşil reçeteli ilaçlarla ilgili gündeme bomba gibi düşecek ve çok tartışılacak açıklamalarda bulundu.

12 Mayıs 2019 - 10:00

Eczacı Çağın Korkmazer, gündeme bomba gibi düşecek ve çok tartışılacak açıklamalarda bulundu.

Korkmazer, ağırlıklı olarak Nijeryalılar arasında yaygın olan ancak öğrencilerin çoğunluğunun, başka ilaçlarla veya alkolle etkileşime geçirildiği takdirde uyuşturucu etkisi yaratan bazı yeşil reçeteli ilaçlara taleplerinin endişe verici boyutlara ulaştığını vurguladı.

“YASAKLI İLAÇLARA TALEP KORKUTUCU”

Ağırlıklı olarak öğrenciler tarafından talep edilen Lyr… ve Act… ilaçlarına olan talebin korkunç boyutlara ulaştığına vurgu yapan Korkmazer, ilaçları devletin yeşil reçete kapsamına sokmasına rağmen, kolayca ulaşılabilmesine ve gelişigüzel kullanılmasına eleştirilerde bulundu. Korkmazer, “Bu ilaçlardan biri yatıştırıcı diğeri de öksürük şurubudur” dedi. Ağır bir ağrı kesici etkisi olan Lir… adlı ilacın normalde dayanılamayacak ağrıları olan hastalar tarafından kullanıldığını ifade eden Korkmazer, ilaç alındıktan sonra hissizleşme ve mayışma etkilerinin görüldüğünü dile getirdi. Ayrıca Korkmazer, ilacın bağımlılık yaptığını da söyledi.

“TIP ÖĞRENCİLERİ DE ARTIŞTA”

Özellikle tıp eğitimi alan öğrencilerin taleplerinin de şaşırtıcı boyutlarda olduğunun altını çizen Korkmazer, amacın ilaçları etkileşime geçirerek, uyuşturucu etkisi yaşamak olduğunu vurguladı. Yasaklı ilaçlara talebe artışın ciddi boyutta olduğuna işaret eden Korkmazer, günde en az iki, üç defa bu ilaçların sorulduğunu kaydetti.

“PARALELLİK GÖSTERİYOR”

Son zamanlarda ülke koşullarının ağırlaşmasına paralel olarak etkileşime geçirilerek uyuşturucu etkisi ortaya çıkarılan ilaçların taleplerinde de artış yaşandığına dikkat çeken Korkmazer, tehlikenin boyutunun çok yönlü sorgulanması gerektiğine işaret etti.  Kormazer, “İlk eczaneyi açtığımda bu ilaçlara olan talep bu seviyede değildi. Şu anda çok yüksek” dedi.

“CİRO ARTTIRMAK İÇİN…” 

Etkileşime geçirildiği takdirde uyuşturucu etkisi yaratan ilaçların yeşil reçeteye tabi ilaçlar olduğuna dikkat çeken Korkmazer, bazı suiistimalci eczacıların ciro kaygısı edeniyle yüksek ücretlendirmesi olan bu ve benzeri ilaçları el altından sattığına işaret etti. Korkmazer, “Normalde Sağlık Bakanlığı’nın denetimine tabi yeşil reçetelerle satılan ilaçlardır bunlar. Bazı eczacılarımız ilaçların pahalı olması nedeniyle cirolarını yükseltmek için maalesef bu ilaçları el altından satmaktadır. Bazı eczaneler iş yapamadıkları için yasa dışı yollara başvurmaktadır” şeklinde konuştu.

“İNTİHARDAN DÖNENLER OLDU”

Yeşil reçeteye tabi ilaçların bazı eczacılar tarafından el altından kontrolsüz şekilde satılması nedeniyle birçok intihar vakası gerçekleştiğinin de altını çizen Korkmazer, “Kaç kişi intihar etti ve kaç kişi de intihardan döndü, hastaneye giderek kriz geçirenler oldu ancak hala bu ilaçların kontrolsüz ve gelişigüzel el altından satılması maalesef devam ediyor” dedi. Korkmazer, bahse konu ilaçların birden fazla alınması sonucu krizlerin de yaşanabildiğine dikkat çekerek, kriz sonrası bilinç ve hareket yetisinin kaybolması ile birlikte intihar ve kendine zarar verme gibi durumların gerçekleşebildiğine vurgu yaptı.

“ECZANELER DURUMU SUİSTİMAL EDİYOR”

Bir diğer önemli sorunun da devletin yeşil reçete ve özel izne tabi ilaçların denetimini yapmaması olduğunu kaydeden Kormazer, depodan çıkışlarla eczacıların teslim etmesi gereken yeşil reçetelerin birbiri ile uyumlu olması gerekirken, çoğu eczacının reçeteleri teslim etmediğini devletin de bunu sorgulamadığını söyledi. Devletin sorgulama ve denetleme ayağının eksikliğinin personel eksikliğinden kaynaklandığının da altını çizen Korkmazer, “Devlette şu anda profesyonel anlamda toplam 6 tane eczacı var. Bu sayı ile eczanelerin denetlenmesi ve faaliyetlerinin sorgulanması maalesef mümkün olmuyor. Bunu bilen eczacılar da bu durumu rahatlıkla suiistimal edebiliyor” ifadelerini kullandı.

 “POLİS DENETİMİ ŞART”

Bir diğer önemli konunun da talep edilen yeşil reçeteli ilaçları satmak istemeyen eczacıların nöbetlerdeki can güvenliği konusu olduğunun altını çizen Korkmazer, “Grup halinde gelerek bu ilaçları talep edenler var, ısrar edenler var. Nöbet gecelerinde genelde iki kişi kalmaya çalışıyoruz, ancak bunu yapamayanlar var. Daha da önemlisi kadın eczacıların durumu var. Onlar daha çok korkuyor. Bizce en azından nöbetçi eczaneleri nöbet saatlerinde en azında 23.00’ten sonra devriye gezen polisler denetlemeli. Her şeyin yolunda olup olmadığını sorgulamalı. En azından bir kapının önünden devriye geçmeli. Çünkü şu an içinde bulunduğumuz durumda gerçekten hiçbir can güvenliğimiz yok” şeklinde konuştu.

“SİLAHLA TEHDİT EDENLER VAR”

Korkmazer, “Gece nöbetlerinde gelip Xan… isteyen var. Vermediğinizde şiddet tehdidinde bulunan hatta belindeki silahı çıkarıp masaya koyarak, tehdit eden var dedi. Elleri titreyerek gelip bu ilaçları talep edenler var. Nöbetlerde en azından bu gibi durumlarda bir polis devriyesi şart” diyen Korkmazer, böylelikle mevcut artışın da denetlenerek önüne geçilebileceğini savundu.

“YOKSUNLUK DURUMUNDA…”

Bağımlılık yapan ve yeşil reçete ile satılan bazı ilaçların yasa dışı kullanımları noktasında yoksunluk duyulması durumlarda kişileri eczane soygunlarına da yönelttiğinden bahseden Korkmazer, yakın zamanda soyulan bir eczaneden kasada para olmasına rağmen, paralara dokunulmayarak, bu ve benzeri ilaçların çalındığına dikkat çekti ve tehlikenin boyutunun ciddiyetine vurgu yaptı.

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı