Yerli fiğlerde büyük başarı

KKTC'de ot ve tohum verimi yüksek iki yerli fiğ (vigo) çeşidi tescillendi.

10 Kasım 2019 - 22:23

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC), fiğ (vigo) deneme çalışmalarında yüzde 25 fazla tohum ve yeşil ot veren iki yerli vigo çeşidi tescillendi.

Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü’nde fiğler üzerinde çalışmaları yürüten, Tarım Dairesi Müdürü Reşat Değirmenci, 9 yıl süren fiğ çalışmaları hakkında TAK’a yaptığı açıklamada, tescil edilen fiğlerin isimlerinin Güzelyurt ve Değirmenci olduğunu kaydetti.

Uluslararası tanınmışlığı olan Türkiye Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi tarafından tescil edilen Güzelyurt ve Değirmenci çeşitlerinin, araştırmada denenen diğer çeşitlere göre tohum verimi bakımından yüzde 25-30, yeşil ot bakımından yüzde 20-25 daha fazla verimli olduğunu belirten Değirmenci, “Bizim tescilini aldığımız fiğlerin verimi, Türkiye’de tescili yapılmış fiğlerin veriminin üzerindedir” dedi.

Üreticinin hem tohum hem de yeşil veya kuru ot bakımından daha karlı olacağını belirten Değirmenci, “Yağışlara bağlı olarak bahse konu vigolardan dönüm başına 300 kilo dane verimi, 4 tona kadar da yeşil ot verimi alınabilir” dedi.

MÜNAVEBE YAPILMALI

Münavebeli olarak fiğ ekiminin, hem toprağın azot ve organik madde açısından zenginleşmesinin yanında mantar, hesse sineği ve diğer hastalık ile zararlılarla mücadelede  önemli rol oynadığını kaydeden Değirmenci, arpa ekilen tarlalarda münavebenin 2 yılda değil, 4-5 yılda bir de yapılabileceğini söyledi.

Değirmenci, kuraklık ihtimaline karşı fiğin yalnız ekilmesi yerine kuraklığa dayanıklı tritikale ile karışım halinde de ekilebileceğini, tritikalenin çok kötü şartlarda dahi en yüksek yeşil ot verimi veren tahıl çeşidi olduğunu kaydetti.

DEĞİRMENCİ VE GÜZELYURT 2021’DE ÜRETİCİYE VERİLECEK

Değirmenci, ‘Değirmenci’ ve ‘Güzelyurt’ fiğ tiplerinin üretimine başlandığını, üreticiye ise Ekim 2021’de verilebileceğini kaydetti.

İLAÇLI TOHUM KULLANILMALI

Yapılan araştırmalarda, ekimde mantar hastalıklarına karşı ilaçlı tohum kullanıldığında hesse sineği zararı yaşanmadığı sonucu elde edildiğini kaydeden Değirmanci, üreticileri ilaçlı tohum kullanması, kendi tohumunu kullanan üreticileri de  tohumlarını ilaçlamaya çağırdı.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı