“Yer altında değil yasal olsun!”

Haberci’nin “Para betten gelecek” manşet haberiyle ortaya çıkardığı online bet sitelerinin yasal hale getirileceği haberi sokakta olumlu yanıt buldu.

21 Ağustos 2019 - 10:12

Bahar Uygur – Melis Kurt –

Hükümetin online betleri yasallaştırarak vergi yoluyla gelir elde etme yoluna gitmesi, vatandaşlar tarafından olumlu bir hareket olarak değerlendirildi. Haberci’ye konuşan vatandaşlar, yer altında kaçak olarak oynatılan online betin mafyalaşmaya davetiye çıkardığını, yasallaşması durumunda alınacak vergilerle ülke ekonomisinin güçleneceğine vurgu yaptılar.

Bir çok vatandaş zaten kayıt dışı yapılan bu işin kayıt altına alınmasına ve kazançların vergilendirilmesine olumlu bakarken, kimi vatandaş da online betin yasallaşması durumunda kumara yönelimin artacağı ve ailelerin huzurunun bozulacağı endişesi taşıyor.

Vatandaş ne dedi?

“MÜLKİYET SORUNU HAFİFLER”

Abdurrahim Türkmen: İnternet üzerinden ve kayıt dışı oynatılan betlerin kayıt altına alınması mantıklı bir uygulama. Kurumsal kimliği olana bu izin verilmeli. Kayıt altına almak ve uygulamanın amacına ulaşması için ihalenin şeffaf olması gerekli. Birden çok firmaya bu iş verilirse ekonomiye katkı olur. Bu para, Taşınmaz Mal Komisyonu’na aktarılıp tazmin edilmeyi bekleyen insanlar için kullanılırsa mülkiyet sorunu bir nevi hafiflemiş olur. Başarılı olursa iyi bir uygulama. Günün sonunda kaçak olarak yapılan bir iş ve önüne geçilemiyor.

“HÜKÜMETİ TAKDİR ETTİK”

Hasan Onbaşı: Sanal betlerin yasallaşması iyi birşeydir. Çok akıllıca birşeydir, hükümet takdir edilmelidir. Devletin daha çok kazanması için daha çok bet oynatılmalıdır. Yasallaşma yoluna gitmesi bizi halk olarak çok sevindirdi.

“HEM DENETİM SAĞLANACAK HEM DE DEVLET KAZANACAK”

Arif Özyakup: Türkiye böyle uygun gördüyse diyecek bir şey yoktur. Bu vergilerin de Türkiye tarafından denetlenmesini ve böyle yasa dışı bet oynatımlarının sonlanmasını istiyoruz. Bu vergi sistemi ile hem bet oynatanlar denetim altına alınacak hem de vergileri ile devlete katkı sağlanacak.

“DEVLET KONTROLÜNDE OLMALI”

Tahsin Yazıcı: Kaçak bir şekilde bu siteler zaten var. Bu yasa ile devlet kontrolüne alınması ve kontrol altında olması iyi birşey. Bir şeyi yasaklasanız da zaten var olacaksa ve önlem alınamıyorsa, devlet kontrolünde olması en iyisidir.

“HEPSİ KAPANMALI”

Aygün Çakın: Hepsi kapanmalı bence. Vergilerin katkısı nerede olacak? Millet iflas etti hep mahvoldu bu online betler yüzünden. Yasallaşmaları hiç normal değil. Ben nasıl oynandığını bilmem ama halk mahvoldu bunların yüzünden. Vergi gelecek ama milletten gidecek.

“SEVİNDİRİCİ BİR HABER”

Ali Rıza Serdaroğluları: Yasa ile düzenlenip kontrol altına alınması güzel bir düşünce. Yasa dışı var olacağına, devlet kontrolünde ve devlete vergileri ile gelir getiren birer kontrollü işletme olmaları güzel bir şey. Bu yasada en çok da bu vergilerin Taşınmaz Mal Komisyonu’na verilecek olmasına sevindim.

“TAZMİNATLARIN YÜKÜNÜ HAFİFLETMESİ GÜZEL BİR DÜŞÜNCE”

Ahmet Volkan: Çok güzel bir yasa çalışması yapılmış. Yasa dışı olacağına vergiye bağlı olarak işlem yapmaları, devletin ve Türkiye’nin üzerinde yük olan Taşınmaz Mal Komisyonu’na ödenen tazminatların yükünü karşılamaları daha da güzel bir düşünce.

“GÜZEL BİR UYGULAMA OLACAK”

Zekeriya Ateş: Yeterince bahis sitesi var zaten ve önüne de geçilemiyor. Kayıt altına alınmaları güzel bir uygulama. Kayıtsız işlem yapmaya çalışanlar da artık daha fazla denetlenmeli ve işlem yapmaları engellenmeli. Bu vergiler de yine halkın lehine kullanılacaksa bu da güzel bir uygulama olacak.

“MANTIKLI DEĞİL”

Cafer Müezzinoğlu: Online betlerin yasallaştırılması konusu bence çokta mantıklı değil. Vergilendirildiğinde ülkenin kazandığı halka dönmeyecek bence. Bu yüzden hiç öyle bir şey yapılmamalı bana kalırsa.

“DENETLENEBİLECEKLER”

Salih Çığ: Güzel bir yasa çalışması, bu uygulama ile herşey kayıt altında olacak. Sayıları bilinecek denetlenebilecek ve müşterileri de devlet güvencesinde olacak. Bu sitelerin birçogu yurt dışı ayaklı ve müşterileri de yurt dışından olan insanlar ve bu sitelerden alınan para ile ülkeye para girişi de sağlanmış olacak.

“BU İŞ DEVLETİN ELİNDE OLMALI”

Ali Kahvecisoy: Bence iyi olur. En azından tek kişinin olacağına bu iş en azından devletin elinde olsun bu iş. Düzenli bir hale getirsinler.

“KAYIT ALTINDA OLMALI”

Ali Uçar: Her şey kayıt altında olmalı zaten. Yasallaşmalı tabii ki. Vergilerini ödesinler. Bu sitelerin kayıt altına alınıp yasallaşması gerekir. Bu tür şeyler dünyada var ama yasal zeminde.

“BU İŞ DEVLETE KATKI SAĞLAR”

Hasan Yılmaz: Yasallaşırsa daha iyi olur. Kaçak çalışmanın huzuru da olmaz. Ne çalışanın huzuru olur nede çalıştıranın huzuru olur. Benim tercihim hepsinin kapatılması ancak devletin onlardan vergi alması iyi olur. Devlete de bir katkısı olur.

“BU İŞ AİLELERİ FAKİRLEŞTİRİR”

Faruk Avcı: Bu online betler yüzünden insanlar fakirleşiyor ve bunların yasallaşması demek insanları online betlere teşvik etmek demektir. Ayrıca bence kumardan katkı olmaz. Zaten kumarhanelerden bir katkı var ancak ülke ekonomisine kumardan katkı olmamalı. Toplumsal olarak kumar öğrencileri, evleri ve yuvaları bitiriyor. Online betlerin yasallaşması demek ülkenin bunlara bir kılıf arıyor olması demektir.

“ÜLKEYE KATKISI OLUR”

Bayram Dişkaya: Online betler bence sadece güvenilir olmadığı için yasak. Güvenilir olduklarını kanıtladıkları sürece lisans alsınlar. Eğer lisans alabilirlerse en azından vergi ödeyerek ülke ekonomisine faydası olur. Yasal olmadığı halde bile oynanıyor. Yasallaşırlarsa en azından sadece almazlar aynı zamanda vergi ödeyerek ülkeye bir katkısı olur.

“BENCE YASALLAŞMALI”

Mehmet Ali Falhan: Online betlerin yasallaşması eğer ekonomiye ve devlete bütçesine katkı sağlayacaksa iyi bir şey olur tabii ki. Bence yasallaşmalı. Ancak kumar ve kumar oynatmak iyi bir şey değil. Tabii ülkeye katkıları olacaksa yasallaştırılıp legal olsun.

“BEN BU İŞE KARŞIYIM”

Hasan Ekingen: Ben buna karşıyım. Birçok aile bu konuda dağıldı ya da dağılmak ile yüz yüze. Ancak ikinci sorunumuz ise içinde bulunduğumuz durumdan dolayı kara paranın aklandığı bir konum haline geldik. Bugün mesela İran’da ambargolardan dolayı kara paranın iç piyasada tüketilmesi konusu vardır ve hayat ciddi anlamda pahalılaşıyor. Bildiğim kadarıyla özellikle Tahran’da. Aynı şey bize de burada yaşanacak. Buraya temiz paranın geleceğini düşünmüyorum, kara paranın da bu yolla buraya geleceğini düşünüyorum. Sıkıntılı olan durumumuzu daha da sıkıntıya sokacağını düşünüyorum. Ekonomik katkının online bet ile değil de daha alternatif politikalar üretilip sağlanması gerektiğini düşünüyorum.

“HEM ARTISI HEM EKSİSİ OLACAK”

İlker Bereket: Bunların vergi alınması şartı ile topluma faydası olacak şekilde düzenlenmeli tabii ki. Online betlerin yasallaşması sonucu ülkeye katkısı olacak ama aynı zamanda bizde memlekette çok sayıda kumarcı kazanacağız diye düşünüyorum. Bana göre bunun hem artısı olacak hem de eksisi olacak memleketimize.

“BÖYLE GELİR İSTEMİYORUM”

Mehmet Zeki Yıldırım: O şekilde olacak bir milli gelir istemeyiz. Yasallaşsa bile bu konu ile ilgili yıllardan beri tepkiler var. Betler yüzünden işini gücünü bırakan insanlar var veya maaşını aldıktan sonra soluğu bu tür yerlerde alanlar var. Ben çok iyi biliyorum ki bankasında sadece 50 TL’si var ancak onu alıp bununla oyun oynuyor. Bu yüzden bunların yasallaşmasını kesinlikle istemiyorum hatta tamamen kapatılmasından yanayım.

“BU VERGİ OYNAYANLARDAN ÇIKACAK”

Şaban Kalkan: Kumar bu resmen. Adam evine ekmek götürmüyor ancak bet oynamaya gidiyor. Bana göre kapatılsın hepsi. Yasallaşması durumunda bir vergi alınacak ama bu vergi yine halktan çıkacak, oynayanlardan çıkıyor bu vergi.

“BU İŞ BİR KİŞİNİN ELİNDE OLMAMALI”

Mustafa Mesutoğlu: Bence ya bu betlerin hepsi kaldırılmalı ya da hepsi yasal olmalı bu ada da. Kontrollü bir şekilde işleyecekler. Bir kişinin elinde olursa, o şahıs milyonları götürüyor ve kara parasını aklıyor. Lisans verilirse vergilerde ödenecek, öbür türlü hiçbir şey ödemiyorlar. Nasıl ki zamanında Türkiye’de her şey yasaktı ve kaçaklar dünyasıydı. Rahmetli Turgut Özal geldi her şeyi serbest bıraktı. Adam dedi ki her şey serbest ancak vergisini ödeyin. Yasallaştıracaksın ancak kontrol mekanizmasında olacak, devlete bir katkısı olacak, o katkı da dönüp halka yarayacak. Önemli olan budur.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı