Yeni bir fikir projesi: TED konuşmaları

İdeolojik karşıtlıklar ve dogmalardan uzakta seçilen tema etrafında belirlenmiş konulara uzman kişilerin yaratıcı konuşmalarıyla etkileyici sunumlar izlemiş ve ülkemizde de benzer bir organizasyonun hayata geçirilmesini hayal etmiştim.

Başbakanımız Tufan Erhürman, arşivimde değer bulan 2013 yılında kaleme aldığı bir makalesinde toplumsal fikir kabızlığımız ve düşünememe hallerimize büyük edebiyatçı Nurullah Ataç’ın şu cümlelerini alıntılayarak değinmişti:

“Biz düşünmüyoruz… Gerçekten düşünmüyoruz, düşündüğümüzü düşünüyoruz, ‘Yoksa bir nesneyi, bir konuyu alıp da onu incelemiyoruz, onun üzerinde düşünmüyoruz. Bunun içindir ki, nereden, neden açılırsa açılsın, biz hemen birtakım parlak, ‘güzel’ sözler söylemeye kalkıyoruz, bununla yetiniyoruz. Karşımızdakini şöyle oturaklı, dokunaklı bir sözle susturmayı düşünüyoruz. İşte bu düşünmek değildir, düşünmemenin ta kendisidir…”

Şöyle bir bakın etrafınıza. Siyasetten medyaya, entelektüellerimizden akademisyenlerimize her yerde fikrini beğenmediğimiz karşıtlarımıza bir ‘laf sokma hali’ gözlemlemiyor musunuz siz de? Düşünmek, karşınızdakini dinlemek, anlamaya çalışmak zahmetli eylemlerdir kuşkusuz. Emek gerektirir, özveri ister. Hazreti Google çağında ne gerek var gereksiz zahmetler içine girmeye!

TED: TEKNOLOJİ, EĞLENCE VE TASARIM

 Tarih, tüm büyük gelişmeler, değişim-dönüşümler, devrimlerin bir fikirle başladığını bize göstermiştir. Ülkemizin de en büyük sorunlarından bir tanesi eski, artık toplumsal karşılığı olmayan ezbere dayalı fikirler arasında patinaj yapıyor oluşumuzdur.

Oysa dünya, baş döndürücü bir hızla değişip dönüşüyor, gelişiyor. Yapay zekânın insanların işlerini alacağı konuşuluyor. Akıllı evler, akıllı arabalar, akıllı şehirlerden bahsediliyor. Algoritmaların kararlarımızı etkilediğini yaşayarak deneyimliyoruz. Kıbrıslı Türkler şüphesiz bu insanlık tarihi boyunca görülmemiş değişim ve dönüşümlerden geri kalamaz, kalmamalı.

Teknoloji, eğlence ve tasarımın iç içe buluşması üzerinden kurgulanan TED konuşmaları, 1984 yılından günümüze dünyanın yaratıcı çözümler gerektiren karmaşık sorunlarına alanlarında uzman konuşmacıların paylaşılmaya değer fikirleriyle şekillenen kar amacı gütmeyen bir fikir platformu. Konuşmalar 10-18 dakika sürüyor.

TEDx organizasyonları ise ülkeler içerisinde düzenlenen bağımsız organizasyonları işaret eder. Vatani görevimi yaptığım esnada, 2013 yılında Güney Lefkoşa’da düzenlenen ilk “TEDx Nicosia” etkinliğine katılmış ve çok etkilenmiştim. İdeolojik karşıtlıklar ve dogmalardan uzakta seçilen tema etrafında belirlenmiş konulara uzman kişilerin yaratıcı konuşmalarıyla etkileyici sunumlar izlemiş ve ülkemizde de benzer bir organizasyonun hayata geçirilmesini hayal etmiştim. 

YENİ FİKİR PROJESİ: TEDxArucad

Geçtiğimiz hafta sonu Girne’de Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi tarafından düzenlenen TEDxARUCAD, 3 farklı oturumda 13 farklı konuşmacının yanı sıra, ekrandan verilen farklı TED konuşmalarıyla alışılmışın dışında ilham veren bir fikir ve eğlence organizasyonuna sahne oldu. Farklı fikirlerin tartışıldığı bir platform oluşturuldu. Etkinliğe farklı sektörlerden üst düzey katılımcıların katılması, ülkemizin yeni ve yaratıcı fikirlere ne denli ihtiyacı olduğunun göstergesiydi

Arkın Üniversitesi’ni yeni fikirler arayışı doğrultusunda düzenlediği bu sıra dışı etkinlikten ötürü tebrik etmek gerekir.

Küresel düzeyde karmaşık hale gelen sorunlardan mütevellit karmaşık çözümler için bir araya geliniyor, farklı akıllardan öğrenilmeye çalışılıyor, ortak akılların ortaya çıkması adına düşünce platformları oluşturuluyor dünya genelinde.

Biz de artık dünyayla entegre olmak istiyorsak birbirimizin aklından faydalanmayı öğrenmeli ve önemsemeliyiz. Kıbrıs sorununun domine ettiği fikir dünyamızın dışına çıkıp, TEDxARUCAD gibi sıra dışı etkinliklerin çoğalmasıyla her alanda bir toplumsal aydınlanma seferberliğinin başlamasını ümit ediyorum. 

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı