Yendi, ama tat vermedi

Sonuçta, dün kazanmayı daha çok isteyen DTB karşılaşmayı 2-1 kazandı. Ancak bekleneni veremeyen GG’nin etkisiz oyunu da buna çanak tuttu.

14 Ekim 2019 - 11:00

Doğan Türk Birliği Teknik Direktörü Caner Oshan HABERCİ SPOR’a;  2019-20 futbol sezonu K-Pet Süper Ligi ile ilgili “Hedeflerinin”, transferi gerçekleşecek yabancı oyuncu “Kalitelerinin” belirlenmesinden sonra gündeme getirileceğini vurguladı. Nitekim; başta taraftar olmak üzere, spor kamuoyundan da geçer not alan forvet; Weston Jonathan, Billy Michael ve Babacar MBaye’nin, sarı-lacivertli renklere bağlanmasından sonra da, duygularını açıkladı. Sonuçta; “Kalite kontrolünden” geçen yabancıların sağladığı “Güvenoyu”, Doğan’ın çıtayı iyice yükselmesine neden oldu.

“Doğan Türk Birliği, doğrudan şampiyonluğa oynar”, “İlk 5’e filan değil”genel kanaatiyle yeni sezona başlayan DTB; haftalık motivasyonla yürüyen futbolumuzda “İş kazası” olarak kabul gören, evinde aldığı Yenicami yenilgisini “Affettirmek” çerçevesinde oynadığı Gençlik Gücü karşılaşmasını 2-1’le geçti. Ancak zorlandı.

Şampiyonluk iddiasını sürdürebilmek için, evinde oynayacağı karşılaşmadan üç puan almaktan başka bir alternatifi olmayan Doğan, müsabakaya tempolu girdi. Dakikalar ilerledikçe rakibine nazaran daha fazla oyuna hakim olmaya ve organize paslarla rakip yarı alanda gözükmeye başladı. Sercan ve Bayram’ın final paslarıyla da,  Billy, Babacar ve Weston’a gol yolları üretmeye çalıştı. Nitekim, ilk devrenin skorunu belirleyen gol, tarafların birlerine üstünlük sağlayamadığı ilk devrenin 39. dakikasında Billy’nin ayağından geldi.

Buna mukabil, Gençlik Gücü’nün ilk hedefi kontrollü oyun ve savunmaydı. Hücum ise son seçenek. “Atamazsam-yemeyeyim” düşüncesinin ağırlığıyla oyununu sürdüren Gençlik Gücü, orta alanı kalabalık tutup, Uche ve Tayfun’un desteğinde, Özgür’e atılan toplarla Doğan yarı alanında gözükmeye çalıştı. Ancak bütün bu çabalar, pozisyon kısırlığının yanı sıra, zaman zaman da olsa oyuncuların beceri alanının darlığı nedeniyle skora yansımadı. Skoru korumak içgüdüsüyle gol sonrası vites küçülten Doğan’ın bu arada organize ataklardan ziyade, Billy’nin desteğinde, Babacar ve Weston’a atılacak uzun toplarla ferdi beceriye dayalı futbolla sonuca gitmek düşüncesi, aslında pek de yüksek olmayan oyun kalitesini olumsuz yönde etkiledi veilk devrenin pozisyonsuz “Yavan”bir orta alan mücadelesine dönüşmesine neden oldu.

Her iki takımda ikinci yarıya, sanki devre olmamış gibi aynı tempo ve oyun anlayışı içerisinde girdi. Doğan’ın oyuna hakim görüntüsüne karşı Gençlik Gücü müsabaka boyunca sahada idi. Fakat oyunun içinde değildi.  Bu arada takımların, orta alanda yapılan pas tercihlerinin yanlış ve isabet oranının düşük olması, pozisyon zenginliğini ortadan kaldıran önemli bir faktör oldu. Selim’in 69.dakikada attığı 2. gol Doğan’ı rahatlatırken, 75. dakikada Özgür’le gelen “Beraberlik” umudu gol,  oyunun rengini değiştirdi ve heyecan kat sayısını arttırdı. Sonuçta, dün kazanmayı daha çok isteyen DTB karşılaşmayı 2-1 kazandı. Ancak bekleneni veremeyen GG’nin etkisiz oyunu da buna çanak tuttu.

 

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı