Yazar önce okurdur

Yüz yıllık New York Times bile yazılı araç olmaktan vazgeçip akıllı telefonları içerisine sığmayı kabul etmişse artık herkes tablete girecektir.

30 Mayıs 2020 - 07:30

Çok sular aktı; İlk spor gazetesi 1838’de İngiltere’de Sporting Life adı ile yayımlanmış vesselâm. Bunu 1854 yılında Paris’te yayımlanan Le Sport dergisi izlemiş. Le Sport dergisinin logosunun altında yer alan “Kibarların Gazetesi”  ibâresi, bu yayımların okurlarının asiller olduğu ve sporun da asillerin uğraşı olduğu yönündeki kanıyı vurgulamaktaydı ne garip.

Artık işler değişti mâlum; Covid-19 öncesiydi; Nesli tükenmekte olan birçok gazete ve diğer yazılı araçlar bildik aktifti. Şimdilerde küçük bir kısmı tiraj bakımından birkaç yüz adet ile alçak sürünmekte, kalanı da tarih oldu. Kimisi çevrimiçi devam etmekte, kimisi toptan kepenk indirimine gitti ki velhasıl ‘gerçek haber’ çeşitliliği açısından çok fa kötü oldu.

Yakından takip eden bilir; Kıbrıslı Türk gazete okuru genellikle önce ölüm ilanlarına bakar, sonra burç, diyet ve diğer sağlık konularına göz’ucuyla bakar, sonra magazine ve de arkasından da spora göz atar. Haa, bu bazen de tersten işler ki sporsever okuyucumuz da çok.

Takip edilmek mi? Hade bendenizi çoktan geçtim, ya yıllarını bu mesleğe veren spor gazetecisi büyüklerimize ne demeli? Ha’bire okunma/izlenme kaygısı içerisinde debelendiler. Kim ne derse desin, izlenme oranınız kadar para yaparsınız. Sonuçta ne kadar izlenme, o kadar ekmek hâlleri vûkû bulur. E n’apmalı? Bir’defa okunuyor olmak için okur olmak lâzım. ‘Yazar olmanın birinci kuralı okur olmaktır’. Müşteriniz köşenizde data ve de detayla aydınlanmak ister. E spor dünyasında bu aydınlatmayı nasıl yapabiliriz?

KTSYD’nin uyguladığı ölçeklere göre Kıbrıs Türk okurunun yüzde 25’i gazeteyi en arka sayfadan okumaya başlarmaış Bunu da geçtik yazılı aracı eline alan yüzde 100 okur mutlaka en arka sayfalardaki yurdum sporuna bir’göz atıyor veya dibine darı ekiyor. Toplamda 6 TV kanalına 7 adet de nurtopu gibi gazete eşlik etmekte. Sonuçta Kıbrıs Türk spor medyası da yazılı araçlar cinsinden hızla geri sarmakta mâlesef. Kurumsallaşma demek; ‘sürer durum’ demek. E Bunla birlikte gazetelerimizin spor sayfaları kurumsallaşabildi mi? Bir başka deyişle özellikle spor servislerindeki finansal sürdürülebilirlik ne durumda acaba? Spor gazetecileri veya adayları bu işe tam anlamıyla profesyonel bir meslek gözlüğüyle bakabiliyorlar mı? Nanay.

Bu çerçevede sadece spor haberciliği yapan spor gazetelerinde organizasyon yapısı genellikle şöyle:  Genel yayın yönetmeni,  Genel koordinatör,  Yazı işleri müdürü,  Haber müdürü, İstihbarat şefi, Editörler, Muhabirler, Diğer gazetelerdeki organizasyon, Spor müdürü, Spor müdür yardımcısı, Editöryal kadro,  Muhabirler ki tonla personel gideri.

Yaşasın internet ve de gazeteciler ki mâlum her yerde haber var. Haberi okutmak mı? Tabii ki önce iyi yazar olmak lâzım. Birinci kuralı? Okur olmak.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı