Yaz aylarında güzel ayaklar

 Tüm gün, ayakkabıların içinde yük taşıyan ayaklarınız için ayda bir veya iki kez yaptırdığınız, 30 dakikalık pedikür bakımından daha fazlasını yapmalısınız

Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte, ayaklarımız çoraplar dan ve kapalı ayakkabılardan kurtuldu. Ayaklar ve tırnaklar göz önünde olmaya başladı.   Son zamanlarda, güzellik salonlarında, kadınlar kadar erkeklerde pedikür yaptırmaya alışıyor.. Ayak bakımı, kadın erkek ayrımı olmaksızın dikkat edilmesi gereken bir konu.  Tüm gün, ayakkabıların içinde yük taşıyan ayaklarınız için ayda bir veya iki kez yaptırdığınız, 30 dakikalık pedikür bakımından daha fazlasını yapmalısınız.

Ayak bakımına göstermemiz gereken hassasiyet sadece güzellik için değildir, sağlık içinde gerekli. Ayaklarımız çeşitli sebeplerden dolayı zarar gördüğünde, yaşam kalitemiz doğrudan olumsuz olarak etkilenir. Ayaklarda ağrı, kızarıklık, morarma, nasır, şişme gibi durumlar belirdiğinde, müdahale edilmediği takdirde ileride ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Ayak sağlığı genel vücut sağlığını tamamlar.

Yoğun bir günün ardından eve geldiniz, ayakkabılarınızı çıkardınız ve ayaklarınız zonklamaya başladı. İlk yapacağınız şey ayaklarınızı duvara dayayıp havaya kaldırmak. Ortalama 10 dakika böyle durduktan sonra sıra ayak banyosunda. Derin ve geniş bir kabın içine ılık su koyun, suyun sıcaklığı çok fazla olmamalı.  Evde bulunan karbonat, beyaz sirke veya limon suyunu suyun içine katın.  Bunlar sert deriyi kolayca yumuşatan malzemelerdir.  Ayaklarınızı 15-20 dakika suyun içinde dinlendirin. Ayak banyosuna başlamadan önce tırnaklarınız da oje varsa temizlemeyi unutmayın. Sıra geldi ayak rahatlama masajına;  internet de veya marketlerde bulabileceğiniz ayak masajı lifleri veya ayak masajı terlikleri var. Bunlardan bir tane evinizde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Ayak banyosundan sonra, ayak tabanlarınıza, bunlar ile masaj yapabilirsiniz.  Evde bu masaj aletleri yoksa elleriniz ile kendinize masaj yapın. Masaj kan dolaşımını düzenleyeceği için, ayak ağrılarının ve şişkinliğin giderilmesinde önemli bir fayda sağlayacak .Ponza taşı uygulaması; Volkanik bir kayaç taşı türü olan ponza taşı, diğer adı ile topuk taşı topuklardaki sertleşen deriyi temizlemek için oldukça kullanışlı bir malzemedir. Ayak banyosu ile yumuşayan deriyi temizlemek daha kolaydır,  topuklarınızda sertleşen ve hatta nasır hissettiğiniz parmakların üstünü ponza taşıyla sürtebilirsiniz. Cildi tahriş etmemeye özen göstermek gerekir. Deriye zarar vermemek için çok bastırmadan, dairesel hareketlerle ponza taşını kullanmak doğru olacaktır. Eğer düzenli pedikür yaptırmıyorsanız, uzayan tırnaklarınızı bu işlem sırasında kesebilir ve törpüleyebilirsiniz. Ayakların nemlendirilmesi unutulmamalıdır, hatta kuru bir cildiniz varsa yoğun ayak kremi kullanmanız daha doğru olacaktır. Geceleri yatarken, çıplak ayakla yatmanız uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu