Yavuz gemisi sondajı için geri sayım

Mersin-Taşucu'nda bazı ikmalleri ve son kontrolleri yapılan Yavuz sondaj gemisinin, bir hafta içinde Karpaz'da ilk sondajına başlayacağı bildirildi.

6 Temmuz 2019 - 13:48

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, AA muhabirine, Yavuz gemisinin Akdeniz’deki sondaj programına ve yurt dışı temaslarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Türkiye’nin ikinci sondaj gemisi Yavuz’u, Doğu Akdeniz’deki çalışmalar için geçen hafta Gebze’den yolcu ettiklerini anımsatan Dönmez, halen geminin Mersin-Taşucu’nda bazı ikmallerinin ve son kontrollerinin yapıldığını söyledi.

Dönmez, yaklaşık 2,5-3 aylık bir programın söz konusu olduğuna işaret ederek, “İnşallah bir hafta içinde Doğu Akdeniz’de, KKTC’den aldığımız ruhsat bölgesinde, Karpaz’da Yavuz gemisinin ilk sondajına başlamış olacağız. İlerleyen zamanlarda sonuçlarını kamuoyuyla da paylaşacağız” diye konuştu.

Bu işin doğasında bazı bilinmezlikler olduğunu ifade eden Dönmez, daha önceden o bölgede sismik çalışmalar ve araştırmalar yapıldığını hatırlattı.

Dönmez, analizlerin sonucuna göre bu lokasyona uzmanların karar verdiğini vurgulayarak, “Yeri delmeden, sondajı bitirmeden bir şey söylemek erken. Ümit ediyoruz ki sondajımızda istediğimiz verilere ve kaynağa ulaşırız” ifadelerini kullandı.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı