Yaşlanmayan nesil Perennialler

Biyolojik yaşa takılmayan bu kişiler, kafamızda yaygın olan orta yaş algısını yerle bir ediyor.

Bugün sizlere, yaşsız yaşayan, rakamlara takılmayan ve günümüzde sayıları hızla artan bir nesilden bahsedeceğim. ‘Perennial Nesil’ 40 yaş üstü global haber ve trendleri takip eden, sağlığına, genç gözükmeye özen gösteren, hobilerine zaman ayıran, modern giyinmeye, dış görünüşüne dikkat eden kişilerden oluşan bu grup, etrafımızda çoğalmaya başladı. Günlük hayatımıza yeni giren bu kavram ilk olarak Gina Pell tarafından ‘Perennial Kadın’ olarak ortaya atıldı.

Ancak Dünya sağlık örgütünün yaş dilimini yeniden düzenlemesiyle birlikte, kadın ve erkek için de 50’li 60’li yaşlar, orta yaştan genç kategorisine konuldu. Prennial adını prennializm denen felsefeden alıyor. Bu felsefe, daimicilik, kalıcı, sürekli,uzun ömürlü  gibi anlamlardan oluşuyor. Biyolojik yaşa takılmayan bu kişiler,  kafamızda yaygın olan orta yaş algısını yerle bir ediyor. Zaten özellikle kadınlar başta olmak üzere birçoğu da yaşından genç gözüküyor.

NASIL PERENNİAL İNSAN OLUNUR?

Perennial insanların özellikleri; Genç ve dinamik, yaşını göstermeyen, kendini yaşlı hissetmeyen, teknolojiyi ve sosyal medyayı takip eden,  hem yeniliğe açık olan hem de meraklı kişilerden oluşuyor. Sağlıklı yaşamın rolü, bu konuda çok büyük. Fiziksel olarak dinamik hisseden kişiler, yaş almalarına rağmen yaşlanmadıklarını fark ediyor. Buda ruhsal olarak kendilerini genç hissetmelerine neden oluyor. Sosyal hayatları, yaşam ile bağları daha fazla güçleniyor.

Ne hissettiğimiz çoğunlukla, ne yaptığımıza dayanır. Yaşamdan tat almak için ilk önce fiziksel olarak sağlıklı ve iyi olmamız gerekir. Kilomuzu, kontrol altında tutmak, spor yapmak, beden ve ruhumuzu dengelemek, günümüzde tahmin ettiğinizden çok önemli. Tatbiki de er yâ da geç hepimiz, Dünya sağlık örgünün belirlediği yaşlı kategorisine gireceğiz fakat burada önemli olan yaşlılığın tadını çıkarabilmek için gençken çok şey yapabilmemiz, bedenimize ve ruhumuza iyi davranmış olmamız.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu