Yaşanabilir şehirler için…

Kentsel dönüşüm sürecinin şeffaf ve kurumsal bir çerçevede yürütülmesi elzemdir.

1 Eylül 2019 - 11:00

Ziyaret ya da tatil için gittiğimiz ülkelerde, şehirleşmenin ne kadar muntazam olduğunu görüp imreniyoruz. İmreniniyoruz çünkü ülkemizde altyapımız yetersiz, betonlaşma ile beraber çarpık kentleşme,  trafik kaosu ve çevre sorunları gün geçtikçe artıyor. Bu ülkeler neden muntazam peki? Bu ülkelerde yapılaşma tercihleri tarihi ve çevresel doku gözetilerek, altyapı, yeşil alan ve sosyal alan talepleri ve ihtiyaçları dikkate alınarak, planlanarak kentsel dönüşümü gerçekleştirilmiştir. Bu da demek oluyor ki,  modern şehirlerin oluşumunda planlamanın yeri çok önemlidir. İmar planı kaçınılmaz bir adımdır.

***

Bizim ülkemizde ise yıllarca imar planlarına öcü gibi bakılmıştır, getireceği faydalara gerçekten inanılmamıştır. Artık öyle bir noktaya geldik ki; imar planlarını hayata geçirmek tek başına yeterli değildir. Bu konuda çok ciddi bir de denetlemeye de ihtiyaç var. Hepimiz biliyoruz, bizim ülkemizde her alanda ciddi bir denetleme sorunu da var. Dolayısıyla, hem hükümetin hem de yerel yönetimlerin üstlerine düşen vazifeyi her türlü rant kaygısından uzak bir şekilde yerine getirmeleri şarttır. Bu bağlamda Girne örneği hepimiz için ders niteliğindedir. Girne bölgesinde artan nüfüs ve araç sayısıyla büyüyen altyapı sorunları, betonlaşma, çevre kirliliği  ve estetikten yoksun şehir görüntüsü hepimizi derinden üzmektedir. Diğer gelişmekte olan şehirlerimizde aynı sorunları yaşamamak için hızlı ve tutarlı imar planları şarttır.

***

Kişi başına düşen araç sayısının yüksek olduğu bizim gibi  ada ülkelerinde otomobillerden bisikletlere, yayalara ve daha cazip toplu taşıma yöntemlerine bir kayma olduğunu görmekteyiz. Bir yerde okumuştum ve çok şaşırmıştım dünya genelinde 1 milyardan fazla motorlu araç olduğu ve bu sayının 2010 yılında 1 milyar 250 milyona ulaşacağı yazıyordu. Dolayısıyla, otomobillerden farklı yöntemlere kayma yaklaşımının ilerisi için neden bu kadar önemli olduğu anlaşılmaktadır.

***

Kentsel dönüşüm sürecinin şeffaf ve kurumsal bir çerçevede yürütülmesi elzemdir. Şehirlerimizin tarihi zenginliklerimizi, yeşili, doğayı koruyarak gelişmesi, büyümesi ve en önemlisi yaşanılabilir olabilmesi için tüm paydaşlarla işbirliği içerisinde çalışması gerekmektedir.

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı