Yasalar tüketiciyi korumuyor

HP Milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu, Kuzey Kıbrıs’ta tüketiciyi koruyan ve bilinçlendiren yasaların eksik olduğuna dikkat çekti.

Senagül Taşar-

Kuzey Kıbrıs’ta tüketiciyi koruyan ve bilinçlendiren yasalar eksik. Avrupa Birliği’ne uygun bir şekilde hazırlanarak, dörtlü koalisyon döneminde çalışması başlatılan “Tüketicileri Koruma Değişiklik Yasa Tasarısı”nı anımsatan Manavoğlu, özellikle tüketici kredi ve borçlarının daha şeffaf ve faizi esnek olmayacak şekilde düzenlendiğini dile getirdi. Söz konusu yasa tasarısının siyasal olmamasından dolayı içerisinde değişiklik veya ekleme yapılmadığını belirten Manavoğlu, 2012 yılından beri ilgili makamlığın bu konuda çalıştığını aktardı. Manavoğlu, Mesut Genç ile birlikte “Tüketicileri Koruma Değişiklik Yasa Tasarı” ve “Borç İlişkilerinde Uygulanacak Kuralları Düzenleyen Yasa Önerisi”nin ortak bir yasa haline getirilip, düzenlenmesinin yapılması için meclise taşıdıklarını ifade etti. Son dönemde ekonomik kriz sonrasında, özellikle bankalarla müşteriler arasında sorun yaşandığına dikkat çeken Manavoğlu, bu sıkıntıların giderilmesi için gündeme gelen önemli iki yasa tasarısının düzenlenmesinin gerekli olduğunu vurguladı. Bu yasalara ek olarak, finansları düzenleyen, sadece bankaların değil, tüm borç verenlerin adının konulduğu “Faktoring ve Finansman Şirketleri Yasası”nın da mevcut sıkıntıların önüne geçilmesi için düzenlenmesini belirten Manavoğlu, ivedilikle yürürlüğe konulması gerektiğine işaret etti.

“ŞEFFAF BİR SÖZLEŞME OLACAK”

Borç İlişkilerinde Uygulanacak Kuralları Düzenleyen Yasa Önerisinin şeffaf bir sözleşme olarak yansıyacağını ifade eden Manavoğlu, tüketicinin neye imza attığı, faizlerin ne şekilde değiştirilebileceği, muhasebe harcı ve yasal işletim ücretlerin ne şekilde uygulayacağı konusunda daha net bilgi sahibi olabileceğini belirtti. Yasa içerisinde hem de bankalar hem de müşteriler için birçok avantaja sahip maddeler olduğuna dikkat çeken Manavoğlu, bankalar haksız rekabetten korunurken, vatandaşın da önünü daha iyi görerek, gereksiz masraflardan kurtulacaklarını dile getirdi. Tüketiciyi koruyan ve bilinçlendiren bu yasaların Kuzey Kıbrıs’ta eksik olduğunu vurgulayan Manavoğlu, bir an önce bu ihtiyacın giderilmesi gerektiğini ifade etti.

“CEVAP BEKLİYORUZ”

HP Milletvekili Manavoğlu, Türkiye’de kredi kartlarında taksitlendirme şartlarının değiştirilmesi ve KKTC için 3 taksit sınırlandırmasının getirilmesi üzerine, Dışişleri Bakanlığı ve Merkez Bankası Başkanı’nın müdahalede bulunduğunu kaydetti. Türkiye Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Merkez Bankası Başkanıyla görüşüldüğünü dile getiren Manavoğlu, KKTC’nin ve yapılacak olan taksitlerin aynı statüde olması gerektiğini, bunun için de eski sisteme geri dönülmesinin altını çizdi. Konunun, Değerlendirilip, geri dönüş yapılacağını söyleyen Manavoğlu, olumlu bir sonuç alınacağına inandığını ifade etti.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı