“Yasal” satışlar dibe vurdu!

“İnternet üzerinden, sosyal medya aracılığıyla ya da her köşe başında herkes rahatlıkla kayıt dışı araba satışı yapabiliyor” diyen MASİB Başkanı İbrahim Akın, yasal düzenleme yapılmaması halinde oto galerilerin teker teker kapanacağını dile getirdi.

Ülkemizde, 2019 yılının ilk yarısında özellikle ikinci el araç satışlarında ciddi bir düşüş olduğunu dile getiren Motorlu Araç Satıcılar ve İthalatçılar Birliği (MASİB) Başkanı İbrahim Akın, yüksek döviz fiyatlarının yanı sıra bu düşüşün en büyük sebebinin kayıt dışı araç satışları olduğunu ifade etti.

“İnternet üzerinden, sosyal medya aracılığıyla ya da her köşe başında herkes rahatlıkla araba satışı yapabiliyor” diyen İbrahim Akın, sosyal medya sayesinde herkesin oto galerici olduğunu savundu.

“Birçok vergi, harç, sigorta primi ve personel maaşı ödeyerek ciddi maliyetlerle bu işi yapmaya çalışıyoruz. Her hükümet değişiminde, inşallah bu hükümet sorunlarımıza daha duyarlı olur ve bu problemleri çözer demekten de sıkıldık. Oto galeri sektörü imdat çağrısı veriyor bunun daha ötesi yok” diyen MASİB Başkanı, kayıt dışı satışın hem ülke ekonomisi hem de oto galeri sektörü için en büyük handikap olduğunu dile getirdi.

1 DEVİR FORMUYLA ARAÇ 5-6 EL DEĞİŞİYOR

İbrahim Akın, araç satış devir formu üzerinden, Araç Kayıt Dairesi’nde hiçbir işlem yapılmadan aynı aracın 5-6 kez el değiştirdiğine işaret ederek, “Özellikle plakalı araçlarda ciddi oranda satış gerçekleşmesine rağmen bu satışlar kayıt dışı şekilde gerçekleştiği için istatistiklere de yansımıyor. Bir aracın her kayıt dışı satışında devletin bin TL’nin üzerinde kaybı var ve her gün bu şekilde onlarca araç satışı yapılıyor. Öte yandan, elden ele satış yapıldığı için bu araçların seyrüsefer, muayene, egzoz emisyon gibi işlemleri de gerçekleşmiyor ve bu da trafikte araçların tehlike saçmasına sebep oluyor” dedi.

MASİB olarak, yaklaşık 2 yıldır araç satışlarının kayıt altına alınabilmesi için büyük çaba harcadıklarını, yasa değişiklik çalışması yaptıklarını, fakat yasa tasarısının Başsavcılık’ta bekletildiğini ifade eden Akın, devletin bu kayıt dışı satışlar nedeniyle yılda en az 3-4 Milyon TL’lik kaybı olduğunu belirtti.

“Aracın koçan üzerindeki ilk sahibi devir formunu imzalayarak aracı başkasına satıyor, satın alan kişi Araç Kayıt Dairesi’ne giderek aracı üzerine almıyor ve bu şekilde söz konusu araç aynı devir formuyla 5-6 kişiye daha satılıyor. Bir vatandaş aracını elden başkasına satacaksa, gitsin Araç Kayıt Dairesi’nde memur önünde imzasını atsın aracını devretsin ona biz karışamayız. Fakat aynı kişi bir yıl içerisinde 5-6 kez araç devir işlemi yapıyorsa o kişi profesyonel satıcı sayılmalı ve vergisini ödemeli” şeklinde konuştu.

ARAÇ SATIŞ SEKTÖRÜNÜN LEHİNE HİÇBİR ŞEY YOK

Bankacılık sektörünün de araç satışlarının artması için destek sağlamadığından ve daha güvenilir gördükleri için emlak sektörünü desteklemeye yöneldiğinden yakınan İbrahim Akın, kredi almanın zorlaştığını, bankaların araç değerlerinin sadece yüzde 50’sini kredilendirdiğini, faiz oranlarının da çok yüksek olduğunu ifade etti.

Akın, “Bankalarda araç satış sektörüne kolaylık sağlamıyor. Yani ülkemizde bu sektörün lehine olan hiçbir şey yok. Eğer ki devlet ülkeye ikinci el araç ithalatını sonlandırmak istiyorsa, amaçlanan buysa bize bunu açık açık söylesinler. Ayda sadece bir araç satış yapabilen oto galeriler var. Oto galerilerin tabelaları değişmese de birçok galeri el değiştiriyor ya da kiralanıyor.

Piyasamız maalesef çok kötü durumdadır. Gidişatın bu şekilde devam etmesi halinde de birçok oto galeri yılsonunu göremeden kepenk kapatacak. Bu nedenle hükümete buradan çağrımdır, bir an önce hazırladığımız yasa tasarısını Bakanlar Kurulu’ndan geçirerek Cumhuriyet Meclisi’ne getirsinler ve yürürlüğe koysunlar” diyerek hükümete çağrıda bulundu.

 

 

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı