Yapmak mı zor bakmak mı?

Ülkemiz futbolunda saha ve zemin sorunu her dönem bazı takımların canını yakmaya devam ediyor. Hele de milyonlarca lira harcanarak yeni yapılan sahaların bakımsızlık nedeniyle kısa sürede bozulması futbola büyük zarar veriyor.

Haberci Özel-

Ülkemiz futbolunda saha ve zemin sorunu her dönem bazı takımların canını yakmaya devam ediyor.

Hele de milyonlarca lira harcanarak yeni yapılan sahaların kısa sürede bozulması ise ülke sporuna yapılan en büyük kötülük olarak nitelendiriliyor.

K-Pet Süper Lig ekiplerinden Gönyeli’nin daha bu sezon başında yenilenerek sentetik zeminden doğal çime dönüştürülmüş ve yemyeşil zemini, ikinci yarı itibariyle sapsarı oldu.

Hatırlanacağı üzere Gönyeli sahasının yapılması konusunda yaşanan sıknıtılardan dolayı kırmızı beyazlılar geçtiğimiz sezon tüm iç saha maçlarını Lefkoşa Atatürk Stadı’nda oynamıştı.

Bu sezon öncesinde ise sıkıntılar aşılmış ve ölü sentetik zemin yeniden doğal çime dönüştürüldü.

Hatta Spor Dairesi’nden yapılan açıklamalarda Güney’deki GSP Stadı’ndaki çelikleme modelinin uygulanacağı söylenen Gönyeli sahasının zemini sezonu yemyeşil ve hazır bir şekilde açmıştı.

Bir sezon boyunca yeni saha zemininin yapılmasını bekleyerek başka sahalarda oynayan Gönyeli yeni zemini ile ancak yarım sezon futbol oynayabildi.

Bakım sorumluluğu Spor Dairesi’nde olan Gönyeli sahasının sezon öncesindeki yeşil çim zemininden şimdilerde eser kalmadı.

Sapsarı bir görüntüsü olan Gönyeli stadının zeminin bu hali harcanan paraların nasıl heba edildiğinin de en acı göstergesi.

TOHUM GEÇ ALINDI

HABERCİ SPOR’un elde ettiği bilgilere göre sezon öncesi yaz çimi ekilen Gönyeli stadının çim zemini kış aylarının gelmesi ile kurumaya başladı.

Kış çiminin ekim işleminin Spor Dairesi’nden kaynaklanan gecikme yüzünden bir türlü yapılmaması sonucunda saha bu hale geldi.

YENİ EKİM YAPILDI AMA BAKIM YOK

Kış çiminin gecikmeli olarak ekilmesi sonucunda bir türlü hedeflenen yeşil çim zemine gecikme yüzünden ulaşılamazken sahaya yapılması gereken bakım ve sulamanın da yeterli ölçüde yapılmadığı öğrenildi.

SAYKAL: DAHA TİTİZ OLUNMALI

Konu ile ilgili HABERCİ Spor’a açıklamalarda bulunan Gönyeli Spor Kulübü Başkanı Ömer Saykal sahanın bakımının yeterince titiz yapılmadığını ve sulamanın düzensiz olduğunu belirtti.

Saykal, “Sahalara büyük paralar harcanıyor ancak bakımı yapılmasından önemlidir. Bazı sebeplerden dolayı bakım işlerinde aksaklıklar olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

FUTBOLUN TANITIMINA ZARAR VERİYOR

Ülke futbolunun tanıtımı konusunda ise son günlerde önemli gelişmeler yaşanırken sahaların bu görüntüsü futbolumuzun tanıtımı adına kötü reklam oluyor.

Yayıncı kuruluş BRT’nin öncülüğünde ve Ocak ayında Antalya’da yapılan KTSYD Eğitim Semineri’ndeki ilişkiler sonucu Kıbrıs Türk Futbolu TRT Spor’dan sonra A Spor kanalında da yer bulmaya başladı.

Ülkemiz futbolunun Türkiye medyasında yer bulması oldukça sevindirici bir gelişme olurken sahalarımızın bu görüntüleri ise futbola zarar veriyor.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı