Vurgunculara yarı maaşlı 3 aylık uzaklaştırma

Atamaların ardından toplanan Kıb-Tek Yönetim Kurulu, Mağusa'daki 600 bin TL’lik yolsuzluk soruşturmasında adı geçen ve Lefkoşa'da geçen hafta işe başlayan iki çalışan hakkında yarı maaşlı uzaklaştırma kararı aldı.

1 Temmuz 2019 - 17:21

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek) Yönetim Kurulu Gazimağusa Bölge Amirliği’nde meydana gelen iki farklı yolsuzluk iddiası ile alakalı görüldükleri gerekçesiyle haklarında disiplin soruşturması başlatılan üç kişiyle ilgili yarı maaşlı uzaklaştırma kararı aldı.

600 bin TL’lik yolsuzluk soruşturmasında adı geçen iki çalışan, Yönetim Kurulu’nun eksik üyeleri henüz atanmadığı ve karar alınmadığı için 24 Haziran’da Lefkoşa biriminde işe başlamış, bu durum kamuoyunda büyük tepkilere almıştı. Geçtiğimiz hafta Kıb-Tek Yönetim Kurulu’nun eksik üyeliklerine atama yapılmıştı.

Kıb-Tek Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, bugün toplanan Kıb-Tek Yönetim Kurulu’nun hukuki süreci devam etmekte olan ve yolsuzluk yaptıkları düşünülen kişilerle ilgili tedbir amaçlı uzaklaştırma kararı aldığı kaydedildi.

Açıklamada, “Kıb-Tek Yönetim Kurulu, toplu iş sözleşmesinin 47. b)5 (4) maddesinin kendilerine verdiği yetkiye dayanarak haklarında hukuki süreç başlatılan üç kişiyle ilgili görevleri başında kalmalarında sakınca görüldüğünden 2 Temmuz 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde 3 ay süreyle ve yarı maaşla görevden uzaklaştırma kararı aldı” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “Daha önce de ifade ettiğimiz gibi halkımızın ve Kurumumuzun tek bir kuruş zarara uğratılmaması için sürecin sonuna kadar takipçisi olunacaktır” denildi.

Olayın geçmişi

Kıb-Tek Genel Müdürü Ahmet Dargın’ın şikâyeti üzerine Mağusa Bölge Amirliği’nde çalışan Gazimağusa’da sakin D.S.G. (K-35) ve T.T. (E-57) hakkında, yolsuzluk yaptıkları gerekçesiyle soruşturma başlatılmıştı.

İki çalışan, 28 Ağustos 2017 tarihinde, çalışmakta oldukları kurumda, Kıb-Tek aboneleri tarafından “pay-point” sistemine yatırılan 26 bin 55 TL paranın 5 bin 90 TL’sini, kurumun banka hesabına yatırmayarak sirkat ettikleri iddiasıyla 11 Haziran tarihinde tutuklanmış, 12 Haziran tarihinde çıkarıldıkları mahkemede haklarında 2 gün tutukluluk emri alınmıştı.

Konuyla ilgili olarak Haberci gazetesine konuşan Kıb-Tek Genel Müdürü Ahmet Dargın, 2016 ile 2019 yılları arasında pay point cihazlarında toplanan ödemelerden ilk tespitlere göre yaklaşık 600 bin TL’lik açığın ortaya çıktığını dile getirerek, söz konusu meblağın ve söz konusu suça karışan kişi sayısının artabileceğini açıklamıştı.

14 Haziran görülen duruşmada ise, Kıb-Tek Genel Müdürü Dargın’ın verdiği ek ifadedeki beyanıyla, tespit edilen kayıp para miktarının 468 bin 680 TL’ye ulaştığı mahkemeye aktarılmış, zanlılar hakkında 4 gün ek tutukluluk kararı alınmıştı.

18 Haziran’daki duruşmada ise kayıp miktarının 592 bin 675 TL’ye ulaştığı bildirilmişti.

Zanlılar D.S.G. (K-35) ve T.T. (E-57), aynı duruşmada mahkemece teminata bağlanarak, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmışlardı.

Adı geçen iki çalışan 24 Haziran günü, personelle ilgili karar verme yetkisi olan Yönetim Kurulu’nun eksik üyeleri henüz atanmadığı ve bu nedenle karar alınamadığı için Lefkoşa biriminde işe başlatılmıştı.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı