Velespeed Bisiklet Paylaşım Sistemi

Kaliteli Yaşam Birimi bünyesinde yaşam boyu egzersiz faaliyetleri organize ediliyor.

Mehmet Kaya. Eski talebemiz. Ara ara halı saha, fitness merkezi ve Dereboyu cam cam muhabbeti yanında Eski Lefkoşa rotalı yürüyüşler yapardık! Memo büyümüş ve Eskişehir’in en ünlü spor eğitmenlerinden biri olmuş. Geçen telefonda sordum “Ne var, ne yok oralarda?” diye. O da Eskişehir’in bisiklet yoluyla ilgili konulara daldı.

Eskişehir özellikle belediye başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’den sonra uçarak büyüyen ve de gelişen bir marka olmuş. Temizlik memizlik işleri zaten çoktan bitmiş, Bu süreçte Kaliteli Yaşam Birimi bünyesinde de yaşam boyu egzersiz faaliyetleri organize ediliyor.

Projenin başında da bizim adam. En başa da “Bisiklet Yolları” yazılmış ekip tarafından! Örnek aldıkları şehir de bisikletin anavatanı Konya! Konya’daki bisiklet yolu uzunluğu şimdilik ‘200 kilometre’. Önümüzdeki yıl için hedef ‘1000 kilometreye’ ulaşmak. “Son beş yıldır bisiklet yolu olmayan cadde açılmıyor” dediMehmet Kardeşim. Kentte toplamda 40 durak var akıllı bisikletler için. Bu duraklardaki toplam bisiklet sayısı da şimdilik 500 adet. Gelecek yıl için 1000 bisiklethedefi var. İlgili duraklardan kartla bisiklet alınıyor ve gittiğiniz bir yerdeki durağa yine kartla bırakılıyormuş. Saat ücreti mi? Saati sadece 3 TL. Sonuç olarak Avrupa’da da olduğu gibi duraklar ve bisikletler merkezi bir sisteme bağlı. Hangi durakta kaç bisiklet var, hangi bisiklet hangi kart sahibinde biliniyor.

E bu sistem sınırlı da olsa Güney Lefkoşa’da da var. Kuzey’de mi? Kuzey’de de 2018’den beri iyi ki Velespeed Bisiklet Paylaşım Sistemi var. İlk başlarda çok tutmadı ama şimdilerde talebe ve işçilerin de kullanım kolaylığı, özgürlüğü ve düşük maaliyetleri sayesinde her yerde velespeed türü velesbitler görmekteyiz iyi ki.

Velespeed Bisiklet Paylaşım Sistemi’ne ilişkin datalara baktığımızda bir saatlik sürüş 2,90 TL sudan ucuz. Bir yıl boyunca günde yarım saat sürmek isterseniz 339,90 TL meyhaneden ucuz. Aylık üyelik mi? 27,90 TL bir duble viskiden ucuz. Sağlıklı çevre, zorluk çekmeden park imkanı, eğlenceli bir aktivite ve uygun fiyatlara ulaşım  alternatifi olmuş bir sistem. İş’bu organizasyonu Harmancı Başkan merkezindeki Lefkoşa Türk Belediyesi özelleştirmiş. Çok da iyi etmiş.

Şirket direktörü Ceren Ahmet Köse (ki hiç tanışmadık) resmi internet sitesi’nden; “Kıbrıs’ta yaşayan tüm yerel halk, öğrenci, aileler, turist ve askerlere hizmet vermek amaçlı kurulan bu system PBSC tarafından kurulum sağlanıp dünya çapında Hawaii, New York, Londra, Belçika vb toplamda 40 ülkede de kullanılan bisiklet paylaşım sistemini adamıza getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” demiş. Sonuç mu? Sonuçta bu paylaşım sistemi; kullanım kolaylığı, park yeri sıkıntıları, artan bisiklet yolları ve ucuz maaliyetlerden ötürü  sürer’durumda giderek artacaktır. Kesin!

Diğer Haberler

Başa dön tuşu