Utanç verici bir durum

Haberci gazetesinin Lapta’da Greatstone olayında yabancı uyruklu kişilerin yaşadığı mağduriyeti kamuoyunun gündemine getirmesi büyük yankı yarattı.

14 Ocak 2020 - 11:05

Lapta’da yaşanan mağduriyet dün Meclis’te de konuşuldu. Başbakan Ersin Tatar Gazimağusa- Yeniboğaziçi- İskele- İmar Planı ile ilgili  tartışmaların yaşandığı dünkü Genel Kurul’da, Greatstone olayında yabancı uyruklu kişilerin yaşadığı mağduriyete değindi.

“İNSANLARIN SOKAĞA ATILMASI KABUL EDİLEMEZ”

Başbakan İmar Planı’na UBP kanadı olarak neden onay vermediklerini dile getirirken aldıkları evlerin paralarını ödeyen insanların kendi ihmalleri olmamasına rağmen sokağa atıldıklarını belirtti.

Tatar “Gelinen bu aşamada buna bir çare bulmak lazım. İnsanın üzülmemesi elde değil. Konu gazetelere manşet oldu. Benzer olayları daha önce de yaşadık. Tekrar ediyorum bu utanç verici olaya mutlaka bir çare bulmalıyız” diye konuşan Başbakan Tatar, bu olayın KKTC vatandaşlarının da başına gelebileceğine dikkat çekti.

“GEÇMİŞTEKİ SORUNLAR DEVAM EDİYOR”

“Eğer bir alıcı avukatı aracılığı ile bir malı satın alıyorsa o alıcının avukatı yasal düzenleme ile gerek merkez bankası üzerinden gerekse herhangi bir banka üzerinden alınacak olan mal ile ilgili ipotek olup olmadığını sorması lazım. İpotek varsa karşılığında ne alınacağının belli olması lazım. İnsanların dişlerinden tırnaklarından artırdıklarını bu şekilde boşa harcamaları doğru değil. Buna hiçbir vicdanın hiçbir kanunun müsaade etmemesi lazım” diyen Başbakan Ersin Tatar, konunun geçmiş dönemlerde de gündeme geldiğini ancak günümüzde yine aynı sorunların yaşandığını kaydetti.

“BU ÜLKEYE BÜYÜK KÖTÜLÜK YAPILIYOR”

Başbakan Tatar, yapılacak bir düzenleme ile malı alacak olan kişinin avukatı veya emlakçısı aracılığıyla söz konusu mal üzerinde ipotek olup olmadığını öğrenmesi gerektiğini belirterek, “Eğer ipotek varsa kısmi veya hisse koçanı olsun adı ne konulursa konulsun vatandaşın bunu alması lazım. Bankanın da bunu kabul etmesi lazım. Bunu hep birlikte düşünmeliyiz. Yaşananlar bu memlekete yapılacak en büyük kötülüktür. Ben bu insanların feryadını okuduğumda içim acıdı. Bütün bunlar KKTC’nin imajını zedelemek için aleyhimize kullanılacak. Bütün bunlar birkaç sorumsuzun yüzünden oluyor. Yurt dışından buraya gelmiş yerleşmiş paralarını ödemiş insanları bu şekilde sokağa atmak doğru bir durum değildir” diye konuştu.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı