Üretimin içinden bakan istiyorlar

Haberci'nin nabzını tuttuğu hayvancılık ve tarım sektörü temsilcileri, kurulacak olan yeni hükümetten beklentilerini sıralarken, yeni bakan için de çağrıda bulundu.

16 Mayıs 2019 - 11:00

Dörtlü koalisyon hükümetinin bozulmasının ardından çözüm bekleyen sorunlar da askıda kaldı. Haberci’nin nabzını tuttuğu hayvancılık ve tarım sektörü temsilcileri, kurulacak olan yeni hükümetten beklentilerini sıraladı.

NAİMOĞULLARI: SEKTÖR HAREKETLENMELİ

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, yıllardır oluşturulamayan üretim politikalarının artık hayata geçirilerek, üretim sektörünü yönetecek olan makamın da sektörü bilen, sorunlara vakıf ve üretimin içerisinden gelenlerce doldurulması gerektiğini kaydetti.

Üretim sektörünün hareketlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Naimoğulları, bununla beraber diğer yan dalların da kalkınarak, ekonomik hareketliliğin sağlanacağını ifade etti.

“BAKAN TARIMIN İÇİNDEN GELMELİ”

   “Tarım bakanı olacak birinin, tarımın içinden gelmesini arzu ediyoruz. Tarımdan, hayvancılığa, narenciyeye kısacası üretim çevresinin her sorununu bilen ve vakıf olan birinin bu makamda daha verimli olabileceğine inanıyoruz” diyen Naimoğulları, sadece üretim değil, imalatçı ve tüketicilerin de sorunlarına çare üretebilecek bir anlayışın hayat bulması gerektiğini kaydetti.

Naimoğulları, “Bugüne kadar sporcunun da, öğretmenin de tarım bakanı olduğunu gördük” dedi. Naimoğulları, üretim sektörünün profesyonel ellere teslim edilmesi gerektiğine işaret etti.

“ÜRETİMDEN KOPTUK ÜRETMEKTEN KORKTUK”

Üretim sektörünün en önemli sorununun pazar sıkıntısı olduğunu söyleyen Naimoğulları, bugüne kadar uygulanan yanlış politikalar nedeniyle üretimin önünün tıkanarak, dışarıya açılmasının engellendiğini kaydetti. Naimoğulları, “Yeni hükümetten pazar ağına önem vermesi en baştaki beklentimiz” şeklinde konuştu.

“Biz yıllarca hem üretimden koptuk hem üretmekten korktuk” diyen Naimoğulları, üretilenin pazarlanamamasının ve ithalata bağımlılığın artırılmasının en büyük problem olduğunu söyledi.

“TEŞVİKLER, DESTEKLER ÖDENMEDİ”

KKTC’nin en verimli topraklara sahip olduğuna, et ve süt ürünlerinde kalitenin yakalandığına dikkat çeken Naimoğulları, hükümetlerden bunun değerinin bilinmesini istedi. Naimoğulları, uygulanmayan tarım ve hayvancılık politikaları nedeniyle hem tarımda hem de hayvancılıkta durumun içler acısı olduğunu ifade etti.

Küçükbaş hayvan sayısının 350 binlerden 200 binlere düştüğünü söyleyen Naimoğulları, bunun nedeninin sadece kuraklık değil, atılamayan cesaretli adımların da etkisi olduğunu dile getirdi. Naimoğulları, geçmişte yaşanan sorunların kurulacak olan yeni hükümette yaşanmaması temennisinde bulunarak, ödenmeyen desteklerin, girdilere yapılmayan sübvanselerin, tarıma ve hayvancıya verilmeyen teşviklerin bedelinin bugün çok ağır yaşandığını kaydetti.

“TARIM BÜTÇESİ ARTTIRILMIYOR”

Mustafa Naimoğulları, sık iktidar değişimi nedeniyle üretim politikalarında istikrar yakalanamadığını söyledi. Naimoğulları, istikrarsızlık başta olmak üzere, profesyonellikten uzak yaklaşımların da her hükümet değişimi ile birlikte tüm projelerin sil baştan ele alınmasına neden olduğunun altını çizdi. Naimoğulları, siyasi arbedenin kaybedeninin üretici olduğunu ifade etti.

“Dünyanın en pahalı akaryakıtını, elektriğini kullanarak, tarım ve hayvancılık yapmaya çalışıyoruz” diyen Naimoğulları, 2009 yılında 150 milyon TL olan tarım bütçesinin 2019 yılında da 150 milyon TL olduğuna dikkat çekerek, üretime ayrılan bütçenin yetersizliğini vurguladı. Yeni kurulacak olan hükümetten beklentilerin çok olacağına işaret eden Naimoğulları, üreticinin sesine kulak verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

KELLE: HÜKÜMETLER DEĞİŞİYOR SORUNLAR KALIYOR 

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle, sık sık değişen hükümet nedeniyle tarımda yıllardır istikrarlı bir politika izlenemediğine dikkat çekti.

Kelle, “Her 1-2 yılda bir hükümetten beklentilerimizi sıralıyoruz, çözüm üretilmesini istiyoruz” diyerek, siyasetteki istikrarsızlığın tarımın sorunlarının çözümü noktasında sıkıntı yarattığına işaret etti. Kelle, sorunları, hükümetler değişiyor, sorunlar aynı kalıyor” şeklinde değerlendirdi.

“BAKAN SEKTÖRDEN OLMALI”

Yeni kurulacak hükümetten beklentilerinin tarımın başına gelecek olan bakanın iş ve üretim sektörünün sorunlarını bilen, anlayan ve çözüm üretebilen noktada olması gerektiğini ifade eden Başkan Kelle, “Bunun sıkıntısını geçmiş hükümet döneminde gördük” dedi.

Tarımın üstü açık bir fabrika olduğundan bahseden Kelle, bu nedenle kısıtlı bir bütçe ile yönetilemeyeceğinin de bilinmesi gerektiğini söyledi. Bundan sonra tarımda oluşabilecek tüm olumlu ve olumsuz etkenlerin önceden belirlenerek, ön görülü davranılması gerektiğini de sözlerine ekleyen Kelle, tarımda planlamanın önemine dikkat çekti.

 “TARIMA BAKIŞ AÇISI DEĞİŞMELİ”

Yeni kurulacak olan hükümetle birlikte tarıma bakış açısının da mutlaka değişmesi gerektiğinin altını çizen Kelle, tarımın yük olarak görülmemesi gerektiğine işaret etti. Kelle, tüm dünyanın tarıma daha çok önem verdiğini ifade ederek, tarıma hantal bir kambur nitelendirmesi yapılmamasına vurgu yaptı.

Kelle, “Şu ana kadar bütün hükümetler tarımı hep bir yük olarak gördü. Her geçen gün artan nüfus ile birlikte tarıma olan ihtiyaç da daha net görülmekte” diye konuştu.

“SÖYLEDİKLERİNİN TAM TERSİ OLDU”

Yeni hükümet programının sadece süslü sözlerle yazılarak, yazıda kalmaması gerektiğine de vurgu yapan Kelle, geçmiş hükümet döneminde de birçok söz verildiğini ancak çoğunun yerine getirilmediğini hatırlatarak, yeni hükümetten beklentilerin çok daha çözüm odaklı olduğunu dile getirdi.

Kelle şöyle konuştu: Geçmiş hükümet şimdiye kadar hükümet programına ne yazıldıysa tam tersini yaptı. Ümit ediyoruz ki yeni kurulacak olan hükümet bize bunları yaşatmaz.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı