Ülkede henüz Korona vakası yok

Çin’de ortaya çıkan, kısa sürede ABD’ye sıçrayan ve dünyayı etkisi altına alan Korona virüsü hakkında açıklamada bulunan uzmanlar ülkemizde henüz bu virüsün bulunmadığını bildirdi Sağlık Bakanlığı Korona virüsüyle ilgili devreye girerek yol haritası ve eylem planı belirleyecek.

24 Ocak 2020 - 11:16

Meyil Avcan-

Çin’de ortaya çıkan ve son olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne sıçradığı öğrenilen ve mutasyona uğrayarak daha büyük bir salgına yol açma riski bulunduğu açıklanan yeni Korona virüsünün ülkemizde bulunup bulunmadığıyla ilgili HABERCİ, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastahanesi Başhekimi Adil Özyılkan, KTTB Başkanı Dr. Özlem Gürkut, KTTB Koruyucu Hekimlik ve Halk Sağlığı Sorumlusu Dr. Emre Y. Vudalı ve Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Çiğdem Çağa’ya ulaştı.

Geçtiğimiz günlerde Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Başkan Yardımcısı Li Bin, “Virüs mutasyona uğrayabilir ve bu da virüsün yayılma riskini daha fazla arttıracaktır” yönündeki basın açıklamasının ardından dünya da alarma geçti. Geçtiğimiz yıl Aralık ayında ortaya çıkan ve Çin’le birlikte 6 ülkede görülen tehlikeli virüs, uzmanlar tarafından solunum yoluyla bulaşan kritik bir hastalık.

Tüm dünya korona virüsüyle ilgili bir takım önlemler almaya çalışırken, uzmanlar KKTC’de böyle bir salgının olup olmadığını HABERCİ gazetesine değerlendirdi.

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Çiğdem Çağa, sadece ülkemizde değil Türkiye sınırlarında da böyle bir virüsün olmadığını açıklayarak vatandaşın panik yapmamasını önerdi.

“HENÜZ ÖYLE BİR VAKAYA RASTLAMADIK”

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Adil Özyılkan ve KTTB Başkanı Dr. Özlem Gürkut, ülkemizde henüz öyle bir vakaya rastlamadıkları açıklamasını yaparak, korona virüsü şüphesiyle hastaneye gelen hasta olmadığını kaydetti.

Başhekim Özyılkan, Enfeksiyon Bölümü’nden böyle bir bilgi gelmediğini eğer hastalığın belirtilerini taşıyan bir hasta olması durumunda mutlaka kendisine rapor verileceğini söyledi.

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Çiğdem Çağa da, ne Türkiye’de ne de Kıbrıs’ta korona virüsünün bulunmadığını kaydederek, bu yüzden ülkeye giren yabancılarla ilgili önlem alınmasının da ihtiyaç olmadığını dile getirdi.

KTTB Koruyucu Hekimlik ve Halk Sağlığı Sorumlusu Dr. Emre Y. Vudalı halka, kalabalık ortamlarda virüsün kolayca insandan insana geçiş göstermesi nedeniyle bu gibi ortamlarda bulunmaması ve kirli ellerle de yayılımın mümkün olması nedeniyle ellerini sıklıkla yıkaması gerektikleri çağrısında bulundu.

kORO

VUDALI: GRİP AŞISI OLMAYANLAR AŞILARINI YAPTIRSIN

KTTB Koruyucu Hekimlik ve Halk Sağlığı Sorumlusu Dr. Emre Y. Vudalı, A tipi virüse veya mevsimsel gribe “Domuz Gribi” demenin yanlış olduğunu vurgulayarak, bu şekilde halkın sadece daha fazla panik olmasına neden olunduğunu söyledi.

Vudalı, risk grubunda olmayan ve ek kalıtsal hastalığa sahip olmayan insanlar dışında, gribe yakalanan insanların hemen doktora gitmesine gerek olmadığını ifade ederek, 4 veya 5 gün istirahat ederek, bol sıvı tüketerek ve panadol alarak gribi atlatabileceklerini kaydetti.

Ancak, hastanın 5 gün sonra şikâyetleri geçmez ve kendini iyi hissetmez ise doktora başvurarak, tedavi görmesi gerektiği tavsiyesinde bulunan Vudalı, hekim görüşü almadan eczanelere gidip ilaç almanın hem yasal olmadığını hem de tıbben etik olmadığına dikkat çekti.

Vudalı, öte yandan grip teşhisi konan hastaya antibiotikli ilaçların iyi gelmediğini ve kesinlikle antibiotik kullanmaması gerektiğinin altını çizerek, gripten korunmak için grip aşısı yaptırmayanların bir an önce aşılarını yaptırması gerektiğini belirtti.

A TİPİ VEYA MEVSİMSEL GRİP NEDİR?

Mevsimsel grip yaklaşık 2 günlük kuluçka süresinin ardından ortaya çıkan ani başlangıçlı yüksek ateş, öksürük (genellikle kuru), baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları, boğaz ağrısı, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı, ciddi halsizlik, yorgunluk, titreme, bazen ishal ve kusma ile karakterizedir.

Öksürük ağır olabilir ve 2 hafta ya da daha uzun süre devam edebilir. İnsanların çoğu herhangi bir tıbbi tedaviye gerek kalmadan 1 hafta içinde iyileşirler.

Ama bazı insanlarda hayatı tehdit edebilen ve ölümle sonuçlanabilen komplikasyonlar (zatürre, bronşit, sinüs ve kulak enfeksiyonları ) gelişebilmektedir.

Küçük çocuklar, 65 yaş ve üzeri insanlar, hamileler ve kronik hastalığı olanlar (astım, diyabet, kalp hastalıkları gibi) bu kapsamdadır. Kronik sağlık problemleri kötüleşebilir, astımlı hastalarda griple tetiklenen astım atakları, kronik konjestif kalp yetmezliği bulunan hastalarda durumlarının ağırlaşması söz konusu olabilir.

Grip, hasta bir insanın öksürükle havaya attığı enfekte partiküllerin sağlam insanlar tarafından solunum yoluyla alınmasıyla bulaşır, ılıman bölgelerde kışın yıllık salgınlar meydana getirir ve bütün grip hastalarında ateş olmayabileceği akılda tutulmalıdır.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı