Ülke bir anda karıştı

Bir Rus milletvekilinin başkan kürsüsünden parlamentoya hitap etmesi Gürcistan’ı karıştırdı.

Gürcistan’da bir Rus milletvekilinin başkan kürsüsünden parlamentoya hitap etmesi protesto gösterilerine yol açtı. Binlerce protestocu parlamento binasına girmek istedi. Polis biber gazı, plastik mermi ve tazyikli su kullanarak parlamentoya girişi engelledi.

Protestocuların ise polise taş ve şişe atarken saatler süren arbedede yaralananlar oldu. Fransız haber ajansı AFP, Başbakan Mamuka Bakhtadze’nin 39 polis ve 30 protestocunun hastanede tedavi altına alındığını duyurduğunu yazdı. Olaylarda 305 kişi gözaltına alındı.

Parlamento Başkanı istifa etti

Protestoların bugün de sürmesi beklenirken Meclis Başkanı İrakli Kobakhidze gün içinde istifa ettiğini duyurdu. Kobakhidze Azerbaycan’daki resmi temaslarını durdurarak acil ülkesine döndü.

Olaylar nasıl gelişti?

Rus milletvekili Sergey Gavrilov, Ortodoks Parlamentolararası Genel Asamblesi’nde konuşmacı olarak ülkede bulunuyordu.

Sergey Gavrilov’un parlamentoya başkanın kürsüsünden Rusça seslenmesi üzerine muhalefet partileri protesto çağrısında bulundu.

Parlamento Başkanı Irakli Kobakhidze ve bazı yetkilileri istifaya çağıran ve sayıları 10 bini geçen protestocular da, parlamentoyu kuşatarak içeri girmeye çalıştı.

Bazı protestocuların Avrupa Birliği bayrağı ve “İşgalci Rusya” yazılı döviz taşıdıkları görüldü.

AFP’ye konuşan muhalefetteki Avrupalı Gürcistan Partisi’nden Giga Bokeria, parlamento önündeki protestonun muhalifler tarafından organize edilmediğini ve halkın kendiliğinden sokağa çıktığını savundu.

Parlamento içesinde ise muhalefet milletvekilleri parlamento başkanı, içişleri bakanı ve istihbarat başkanın istifasını istedi.

Olayların ardından oturum askıya alındı, Sergey Gavrilov’un da ülkeden ayrıldığı bildiriliyor.

Gürcistan Başbakanı Mamuka Bakhtadze, parlamento önündeki protestonun “muhalefet güçlerince provoke edildiğini” savundu.

Başbakan Bakhtadze yaptığı yazılı açıklamada, polisin “barışçıl göstericilere karşı asla plastik mermi ya da biber gazı kullanmadığını ve kullanmayacağını” da öne sürdü.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı