Üçlü görüşme de Meclis gündemindeydi

Hasipoğlu, üçlü görüşmeden net bir sonuç çıkmayacağını iddia ederken, Töre yaptığı konuşmada, Rumların fikirlerinde vazgeçmediğini vurguladı.

25 Kasım 2019 - 22:24

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’un son bölümünde, UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu Berlin’de gerçekleştirilen üçlü görüşmeyi Meclis gündemine taşıdı.

Hasipoğlu’nun ardından sözü alan UBP Milletvekili Zorlu Töre, artık Kıbrıs’ta bir ortaklık devleti şansı olmadığını, bunun herkesçe bilinmesi gerektiğini belirtti.

HASİPOĞLU

UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, “Sonuç Odaklı Müzakere Yöntemleri” konusunda  konuşma yaptı.

Hasipoğlu, yaklaşık 3.5 saat sonra Berlin’de iki liderin BM Genel Sekreteri huzurunda bir 3’lü görüşme gerçekleştireceğini, bu görüşmeyi önemsediklerini kaydetti.

Bu görüşmenin gayrı resmi olduğunu, bunu anlayamadıklarını, Rum tarafının da bu görüşmenin seviyesini önemsizleştirdiğini belirten Hasipoğlu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın içindeki umudu muhafaza ettiğini, kendilerinin beklentisinin de net bir sonucun çıkması ve bu iradenin ortaya konması olduğunu kaydetti.

40 yıldır masada federasyon bulunduğuna dikkat çekerek, masada federasyon olmasının statüko olup olmadığını soran Hasipoğlu, bu statükoya son verilmesi gerektiğini vurguladı.

11 Şubat belgesine dikkat çeken Hasipoğlu, Cumhurbaşkanı Akıncı’dan beklentilerinin bu statükoya son verilmesi olduğunu söyledi.

Şu anda 6 başlıkta konuşulmayan hiçbir konu kalmadığını belirten Hasipoğlu, “Son aşama bir sonucu gerektirirdi” dedi.

Kıbrıs Türk halkının çaresizlik sendromu içinde olmadığının gösterilmesi ve alternatiflerin ortaya koyulması gerektiğini vurgulayan Hasipoğlu, Rum tarafının Kıbrıslı Türklerle bir şey paylaşmak istemediğini tekrar tekrar ortaya koyduğuna dikkat çekti.

Alternatiflerin konuşmaktan çekinilmemesi gerektiğini ifade eden Hasipoğlu, bu toplantıdan siyah beyaz net bir durumun ortaya çıkmasını beklediklerini vurguladı.

Hasipoğlu, “Artık net bir irade ortaya konularak, Kıbrıs Türk halkının önü açılsın” dedi.

TÖRE

UBP Milletvekili Zorlu Töre, “Berlin’deki utanç duvarı” konusunda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın 30 yıl önce yıkılan Berlin duvarına atıfta bulunmasını eleştirdi.

Almanya’daki rejim ve Berlin duvarı hakkında ayrıntılı bilgi veren Töre, Kıbrıs’taki durumun buna benzemediğini, Kıbrıs’ta iki ayrı toplum olduğunu, Kıbrıs Türk halkının çok zor şartlarda kaldığı için duvarların örüldüğünü kaydetti.

Federasyonun acı bir reçete olduğunu ifade eden Töre, Rumların fikirlerinden ve düşüncelerinden vazgeçmediğini, Kıbrıs Türk halkını azınlık, adayı da Helen adası olarak gördüklerini vurguladı.

Rum tarafının yaklaşımının belli olduğunu söyleyen Töre, garantilerin sulandırılmasının da asla kabul edilemeyeceğini kaydetti.

Töre, Rumların denizleri de işgal etmeye çalıştıklarını ifade ederek, bazı kesimlerin, Rumlarla dün yaşananları unutturmaya çalıştıklarını, bunun asla kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Töre, artık Kıbrıs’ta bir ortaklık devleti şansı olmadığını, bunun herkesçe bilinmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı