UBP ziyaretinden notlar…

Ersin Tatar başkanlığındaki UBP heyeti bir güne tam 5 görüşmeyi sığdırdı. Koalisyon için nabız yoklama ziyaretlerinde öne çıkan bazı detaylar da vardı...

Ahmet Vamık –

 • Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’dan hükümet kurma görevini almasının ardından parti yetkili kurullarından da hükümet kurma yetkisini alan Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar, beraberindeki heyetle birlikte dün milletvekili sayılarına göre sırasıyla Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen Cumhuriyetçi Türk Partisi, Halkın Partisi, Demokrat Parti, Toplumcu Demokrasi Partisi ve Yeniden Doğuş Partisi ile görüşme gerçekleştirdi. Genel Sekreteri Hasan Taçoy haricinde, UBP Genel Başkanı Ersin Tatar’a eşlik eden heyette yer alan milletvekillerinin kurulacak yeni hükümette kabinede yer almasına kesin gözüyle bakılan isimler olduğu dikkatten kaçmadı.

 • CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, UBP heyetini CTP Genel Merkezi’nin üst katında karşıladı. Görüşmenin başında UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’a, “Hala daha Başbakansın değil mi? Cumhurbaşkanlığı’na da kendi arabanla gitmişsin haber yaptılar” diyerek, esprili bir şekilde takıldı.

 • Ersin Tatar açıklamasında CTP’ye de yeşil ışık yakarak CTP ile de bir koalisyon hükümeti kurabileceklerini ifade ederken, Tufan Erhürman, UBP-HP’yi kastederek, ülkede uzun süredir bir hükümet formülünün olduğunu ve sürekli gündemi meşgul ettiğini ifade etti ve “Şu anda gündemde bir hükümet formülü var. Kendilerine başarı dilerim” dedi.

 • Ersin Tatar ve beraberinde UBP heyetinin ikinci adresi Halkın Partisi oldu. Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, UBP Genel Başkanı Ersin Tatar’ı kapıda karşıladı. HP Genel Başkanı Kudret Özersay, 7 Ocak Genel seçimlerinin ardından “UBP Genel Merkezi’ne kahve içmeye bile gitmem”  sözleriyle çokça tartışılmıştı. HP’nin dörtlü koalisyon hükümetinden çekilmesinin ve UBP ile HP’nin koalisyon hükümeti kuracağı söylentilerinin ortaya çıkmasının ardından, Özersay’ın bu söylemi yeniden gündemin odağına yerleşmişti.

 • HP Genel Merkezi’nde UBP heyetine limonata ikram edilirken, UBP milletvekilleri Özdemir Berova ile Nazım Çavuşoğlu, limonata ikramını geri çevirerek kahve talebinde bulundu. Görüşme sonrası UBP Genel Başkanı Ersin Tatar ile HP Genel Başkanı Kudret Özersay’ın ayrı ayrı açıklama yapmaları ve Özersay’ın, UBP heyetinin ayrılmasının ardından dışarıya çıkarak açıklama yapması dikkatlerden kaçmadı. UBP Genel Başkanı Ersin Tatar ile HP Genel Başkanı Kudret Özersay’ın birlikte açıklama yapmaması, görüşmenin gergin bir ortamda gerçekleştiği yorumlarına neden oldu. UBP ile gerçekleştirilen görüşmenin ardından bazı Halkın Partisi milletvekillerinin parti genel merkezine geldiği gözlemlendi.

 • Ersin Tatar ve beraberinde UBP heyetinin üçüncü durağı Demokrat Parti oldu. DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, açıklamasında, Demokrat Parti’nin önümüzdeki dönemde Meclis’te muhalefet görevini yerine getireceğinin altını çizdi.

 • Hükümetin istifa etmesine rağmen yeni bir hükümet kurulana kadar bir boşluk olduğunu ve dörtlü koalisyon hükümetinin halen görevde olduğunu anımsatan Ersin Tatar, hükümet tarafından atanan yönetim kurullarının da halen görevde olduğuna dikkat çekti. Tatar, “Bu yasal boşluktan yararlanarak yeni istihdamlar, yüksek meblağlı krediler ve özellikle bir bankanın yönetim kurulu üyelerine bazı menfaatler sağlayacak girişimler olduğuna dair duyumlar alıyoruz. Sabah Tufan Erhürman’a da söyledim bu boşluktan yararlanarak kimsenin menfaat sağlamasına müsaade edilmeli” şeklinde uyarıda bulundu.
 • Açıklamasında, UBP-HP koalisyonu beklentisinin yüksek olabileceğini belirten ancak “HP ile herhangi bir uzlaşma durumumuz yoktur” diyen Tatar’ın , “Herkes sorumluluğunun bilinci içerisinde ve haddini bilerek, …Ben bu pozisyondayım daha güçlüyüm, daha fazla koparayım noktasında olmamalıyız, çünkü büyük bir kriz, mali sıkıntılar var” şeklinde konuşması Halkın Partisi’ne bir gözdağı mesajı olarak yorumlandı.

 • Ersin Tatar, açıklamasının sonunda Demokrat Parti Genel Merkezi Binası’na ilk kez geldiğini dile getirirken, Serdar Denktaş, geçmişte DP’de yer alan ve UBP’ye transfer olan milletvekillerini kastederek “Yabancı bir bina değil aranızda bu binadan çıkanlarda var” şeklinde esprili bir yanıt verdi.
 • Ersin Tatar ve beraberinde UBP heyetinin dördüncü durağı Toplumcu Demokrasi Partisi oldu. TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, UBP heyetini TDP Genel Merkezi’nin kapısında karşıladı. UBP ile TDP heyetlerinin görüşmesi sırasında, görüşmenin tamamlanarak açıklama yapılasını bekleyen haber kameramanlarının üzerine oturduğu masanın büyük bir gürültüyle kırılması kısa süreli paniğe neden oldu. Kimseye herhangi bir zarar gelmediği olay sonrası, masanın kırılması, TDP ile UBP’nin müzakere masası darmadağın oldu esprileri yapıldı.

 • “Kahve içtik, sohbetimizi yaptık” diyen Cemal Özyiğit, kahve polemiğine dâhil olurken, Ersin Tatar ise, “Bizim dördüncü kahvemiz oldu bugün. Birazdan YDP’de beşinci kahvemizi içeceğiz” şeklinde yanıt verdi. UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, TDP Genel Merkezi binanın önünden her gün geçmesine rağmen ilk kez TDP Genel Merkezi’ne geldiğini de ifade etti.
 • Açıklama sırasında gözü, bina duvarındaki TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli’nin fotoğrafına ilişen Ersin Tatar’ın, “Sayın Angolemli’yle Meclis’te birçok anımız olmuştur. Kendisi bu dönemde Meclis Başkanı olacaktı, olamadı, keşke olsaydı. Belki bu dönemde olur” şeklinde konuşması gülüşmelere neden oldu. Tatar’ın bu hamlesi üzerine yeniden söz alan Özyiğit, Tatar’ın ardından yeniden söz alan Özyiğit, erken seçim hükümetinde olacakları şeklinde bir taahhüt içine girmediklerini ve böyle bir gündemleri bulunmadığını söyledi. Yeniden UBP-HP’yi işaret eden Özyiğit, kurulabilecek hükümetin belli olduğunu ve biran önce bu hükümetin kurulması gerektiğini söyleyerek Ersin Tatar’ın hamlesine olumsuz karşılık verdi.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu