UBP – HP’de Spor Dairesi kavgası çok büyüdü!

Dedikodu, Spor Dairesi’nden geldi. Biliyorsunuz, son hükümet kurulacağında, Spor Dairesi’nin müdürlüğü HP’ye, yönetim kurulu başkanlığı ise UBP’ye bırakılmıştı.

***

Yönetim Kurulu Başkanlığı’na UBP’li Kemal Deniz Dana getirildi. Müdürlüğe ise HP’li Mehmet Özbilgehan. Mehmet Özbilgehan, futbol ve basketbol hakemliğinin, ilkokul öğretmenliğinin camialarında çok sevilen bir kişi.

***

Kemal Deniz Dana, Lefkoşa Kaymakamlığı, Sağlık Bakanlığı Müsteşarlığı yapmış biri. Çok çalışkan ve çevresinde çok sevilen biri. Eski kulüp başkanı. Sporun içinden bir isim.

***

Gel zaman git zaman, Başbakanlık bünyesindeki Spor Dairesi’nde, yetki çatışması baş göstermiş. Dana “buranın ağası benim” havasında esmeye başlamış. Özbilgehan, “buranın müdürü benim” demiş.

***

Tabii bu arada belirtmekte fayda var; Spor Dairesi; sık sık bir UBP’ye, bir CTP’ye kalıyor ya; daire içerisinde, bir de CTP’den kalma kadro varmış. Bu da yetmezmiş gibi, UBP, futbol kulüplerine verilecek 8,5 milyon TL’lik desteği denetlemek üzere, sözleşmeli bir ismi de işe almış.

***

Dana, ödenmesi gereken bazı faturaları yanında tutuyor, yetkilinin kendisi olduğunu belirtip, ödemiyor, Özbilgehan ödenmesini talep ediyormuş. Bu arada, UBP’nin daireye danışman, denetimci, şu veya bu işle aldığı iki kişi, müdürden müdür gibi davranmaya başlamış.

***

Kısacası, HP ile UBP arasında, Spor Dairesi’nde, “ben daha uzağa işerim”, “hayır kesinlikle ben daha uzağa işerim” kavgası başlamış. Dedikodu ekibimiz, “yetkiler ve de yetkililer fena kapıştı” dedi. Aynı ekibimizden bir kişi, “umarım bu kavga hükümete sirayet etmez, çünkü en başından paylaşım konusunda hata yapıldı, böyle olacağı hesaplanmalıydı” yorumunu yaptı.

***

Mesele, hem Başbakan hem de yardımcısının bilgisinde. HP ile UBP arasında sorun mu var? Olmadığı söylense de sakın inanmayın. Bu, sorunların sadece biri. Altından kalkılabilir mi?

***

Peki, koalisyonda sorun var mı? Dedikodu ekibimizden birine konuşan bir UBP’li, “Bakanlık yapan UBP’lilere sorarsanız, koalisyonda sorun yok, çünkü bakanlığın devamını, koalisyonun bozulmamasını istiyorlar. Bakan olmayan hangi UBP’li vekile sorarsanız sorun, hükümette sıkıntı var”.

***

Peki hükümet yıkılır mı? Koalisyon bozulur mu? Bu soruya çok farklı yanıtlar veriliyor. Kısacası bu konuda dedikodu çok fazla. Kimisine göre, cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar koalisyon bozulmayacak. İkinci tura koalisyon ortaklarının adaylarından biri kalırsa, öteki destekleyecek.

***

Kimisine göre, bu koalisyon yılbaşı sonrasını zor görür. Kimisi, “Türkiye, devam edin derse devam edecekler” diyor. Kimisi ise “cumhurbaşkanlığı yarışı koalisyonu bozacak” görüşünde. Anlayacağınız, bu konuda dedikoduların geleni, gideni bir hayli fazla.

***

Bu arada Cumhurbaşkanı Akıncı, dün, Berlin’le ilgili olarak parti liderlerini bilgilendirdi. Başbakan Ersin Tatar, basına yaptığı açıklamada, son günlerde alışık olduğumuzun dışında bazı sözler kullandı. “BM parametrelerinde birtakım sıkıntılar olabilir fakat Kıbrıs Türkü’nün ne düşündüğü önemlidir” diyen Tatar, referans noktalarında anlaşma olması durumunda federasyon konusunun görüşülebileceğini söyledi.

***

Bu arada eklemiş olalım; Akıncı, BM Genel Sekreteri’nin davetlisi olarak Berlin’e gitmek üzere pazar günü saat 15.05’te KKTC’den ayrılacak. Akıncı, BM Genel Sekreteri Guterres ve Rum liderle pazartesi akşamı görüşecek.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu