UBP-HP arasında ciddi farklılıklar var

CTP Milletvekili Asım Akansoy, ülke siyasi yaşamında yaşanan stratejik ve ani gelişmelerin ardında yatanları Haberci’ye açıkladı.

6 Haziran 2019 - 08:56

Özlem Çimendal –

CTP Milletvekili Asım Akansoy, Ulusal Birlik Partisi ve Halkın Partisi Koalisyon Hükümeti’nin ortaya koyduğu hükümet programının ve yol haritasının açık ve net olmadığını dile getirerek, koalisyonun ülke adına atacağı adımların merakla beklendiğini kaydetti.

Ülkede güçlü siyasi irade ortaya konulmaz ve herkesin kendi bildiği türküyü okumaya kalkması ve icraatlar, projelerin sadece bakanların kişisel yaklaşımlarına bırakılması durumunda, istenilen sonuca ulaşılamayacağı endişesini dile getiren Akansoy, “Ki ben öyle olacağını düşünüyorum” dedi.

Akansoy, “Her iki siyasi parti arasında ciddi farklılıklar var” diye konuşarak UBP-HP’nin farklılıkları nedeni ile uyumu yakalamakta zorlanacağına ancak uzlaşıyı da sağlamak zorunlulukları olduğuna işaret etti.

“KIB-TEK NET DEĞİL”

UBP-HP Hükümeti’nin ülkenin kanayan yarası olan KIB-TEK konusunda da ne yapacağının net olmadığının altını çizen Asım Akansoy, bunun şu an için çok ciddi bir sorun teşkil ettiğini kaydetti.

Akansoy, “Çok net bir biçimde elektrik konusunda ne yapacaklarını halka açıklamaları gerekmektedir. Elektrik konusu net değil, sadece net olan bir şey var, o da; ‘Türkiye ile enterkonnekte bir sistem kurulacaksa, uluslararası bir ihale açacağız ve buradan gelecek olan fizibiliteye bağlı olarak karar vereceğiz’ düşüncesidir. Bunu anladık, gayet güzel ancak bunun dışında KIB-TEK’in bugünkü durumu nasıl değerlendirilecek ve bir çözüme kavuşturulacak?” diye sordu.

Akansoy, “Kurulu güç daha da ileriye taşınacak mı bunlar hep muallakta. Bizim başlattığımız 4 santralin alınması ile ilgili ihale vardı, bunu tamamlayacaklar mı, ne yapacaklar net değil. Hükümet programında da bunlarla ilgili herhangi bir şey göremedik” ifadelerini kullandı.

 “YURTTAŞLIK YASASI KAMUOYUYLA PAYLAŞILMALI

Yurttaşlık Yasası ile ilgili de eleştirilerde bulunan CTP Milletvekili Asım Akansoy, yasanın nasıl hazırlanacağının da net bir şekilde ortaya konulmadığını dile getirdi.

Akansoy şunları söyledi:

“Bu konuda da bazı iddiaları var. Bunların çok açık şekilde kamuoyu ile paylaşılması gerekir. Hükümet elbette icraat yapacaktır ve belli bir süre sonra taşlar yerine oturacaktır. Ancak bu hükümet programı gerçekleri tam olarak ifade etmiyor. Bize hükümet geldiğinde şu alanlarda şu icraatları yapacak şeklinde net bir görüntü vermiyor. Halka bir açıklık sunmuyor.”

“KAMU KAYNAKLARININ KONTROLSÜZ DAĞITIMINA İZİN VERMEYİZ”

Asım Akansoy, kamunun yararına, halkın refahına yönelik olarak hükümetin atacağı her adıma CTP olarak destek olacaklarının da altını çizerek, kamu kaynaklarının gelişigüzel, hoyratça kullanılması durumunda ise  “Var olan değerlerimizin, kamu kaynaklarımızın dağıtılmasına, parçalanmasına ve kontrolsüz bir şekilde dağıtılmasına yönelik hamleler yaparlarsa, sonuna kadar bizim karşı çıkışlarımızla karşılaşacaklar” dedi.

KKTC’deki mevcut devlet yapılanmasının sürdürülebilir olmadığına dikkat çeken Akansoy, “O yüzden biz güçlü yasalara, kamu reformu yasalarına ihtiyaç var dedik.  Bunlarla ilgili güçlü çalışmalar yapalım, toplumla bir uzlaşı ortamı yaratalım, bunların üzerine el birliği ile gidelim ve kamuyu daha etkin hale getirelim dedik. O yüzden Yerel Yönetimler Yasası çok önemli dedik ve buna benzer konuları öne çıkardık” ifadelerini kullandı.

“KAMUOYUNU AYDINLATMA BORCU VAR”

“Sayın Kudret Özersay’ın dörtlü koalisyonun neden bozulduğuna dair kamuoyunu aydınlatma borcu hala canlıdır ve bugüne kadar yaptığı açıklamalar inandırıcı değildir” diyen Asım Akansoy şöyle konuştu:

“Mademki siz Kıbrıs sorunu hariç copy-paste bir hükümet programı hazırladılar, çok mu daha uyumlu olacaklar bu süreçte hep beraber göreceğiz. Umarım beklentileri hayat bulur. Ama bu durum bizim önümüzdeki süreçte etkin siyaset yapmayacağımız, süreçleri takip etmeyeceğimiz, kamu zararına yönelik herhangi bir icraatı engellemeyeceğiz düşüncesini de kimse yaratmasın.”

“CUMHURBAŞKANLIĞI ÖZLEMİ Mİ AĞIR BASTI?”

Akansoy, dörtlü koalisyonun bozulma nedenlerinin kamuoyunda farklı farklı birçok açıdan tartışıldığına da dikkat çekerek, “Eğer ki bunun bir perde gerisi var ise Sayın Kudret Bey’in bunu açıklaması gerekmektedir” dedi.

Akansoy, halkın spekülasyonlarla yorulmaması gerektiğine işaret ederek, başarılı olunarak, icraat bekleyen ülkenin bir an evvel sağlıklı bir işleyişe kavuşturulması gerektiğini kaydetti.

Akansoy, “Yaşanan olayların arkasında Kıbrıs sorunu ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin olduğunu düşünüyorum. Bunu daha önce de ifade ettim. Sayın Ersin Tatar, ‘birinci turda kendi adayımızı çıkarırız, ikinci turda ise Kudret Özersay kalırsa destekleriz’ dedi. Dolayısı ile telkin var mıydı, yok muydu bunları Sayın Özersay çıkıp açıklamalı, koalisyonu bozmasında ‘Özersay’ın Cumhurbaşkanlığı özlemi mi ağır bastı?’ ve bu yönde mi bir tavır vardı, bunları bize açıklaması gerekmektedir. Bizim hükümet programına sadık kalmamız ve bunun dışına çıkarak, tabanlarımızı huzursuz edecek eylemlere fırsat verilmemesi yönündeki uyarılarımız Kudret Bey’in şahsına yönelik değildi. Elbette ki başka bakanlar için de aynı uyarıları yapabiliriz. Siyasetin doğasında zaten bu vardır. Birbirimizi uyarmayacaksak ve sadece parmak indirip kaldıracaksak biz böyle bir siyaset anlayışına karşıyız” dedi.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı