Tuz Odası Terapisi

Eski Yunanistan’da Hipokrat solunum yollarını rahatlatmak için tuzla su buharının solunmasını tavsiye ederken, ortaçağ rahipleri ,hastaları derin tuzlu mağara sokuyordu.

Son zamanlarda duymaya başladığımız Tuz Terapisi,  Avrupa’da 19. Yüzyılın ortalarına doğru popülerlik kazanmaya başlamıştır. Polonya’daki tuz sanayicileri ve madencileri yerin 300 metre altında çalışmalarına rağmen hiç birinde zatürre ve astım gibi akciğer hastalıklarının görülmediği gözlemlenmiş. Bunu fark eden tuz sanayicileri, doktorlar ve uzmanlar ile birlikte bu konun üzerine eğildi ve tuzun sağlıklı bir ortam yarattığı bilgisine ulaştı.  Tarih de, bu konuyu daha iyi araştırdığımız da, tuz terapisinin çok daha eski kökenlerine rastlamak mümkün. Eski Yunanistan’da Hipokrat solunum yollarını rahatlatmak için tuzla su buharının solunmasını tavsiye ederken, ortaçağ rahipleri ,hastaları derin tuzlu mağara sokuyordu.

Tuz tedavisi, tıpta ‘haloterapi’ olarak bilinir.  Bu tedaviyi kısaca tanımlamak gerekirse; tuz yüklü hava pompalanan tuz kristalleri ile kaplı tuz odalarında oturularak gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Bu amaçla tuzlar 0.1-2.5 mikron büyüklüğünde iyonize tanecikler şeklinde havaya karışır, bu boyuttaki tanecikler üst solunum yollarında takılmadan akciğer keseciklerine kadar ulaşır.  Tuz mağaralarına gidemeyen, kişiler için alternatif ve modernize edilmiş   ‘ Tuz odaları’ yapılmaya başlandı.  Bu tuz odaları, yeraltında bulunan tuz mağaralarının birebir taklit edilmiş hali. Özellikle İngiltere, Almanya ve Hollanda’da 300’ü aşkın tuz odası bulunmakta.  Birkaç tona yakın kaya tuzu ile yeraltında bulunan tuz mağaraları ile aynı mikro iklim özellikleri taşıyan odaların oluşturulmuş olması, insanlar için oldukça büyük bir fırsat olmuş durumda.   Her yaş grubundan insanın kullanabileceği bu tedaviyi, günümüz de SPA merkezlerinde de bulmanız mümkün.

Tuz terapisinin faydaları

Yarım saat veya 45 dakikalık sürelerle terapiler düzenleniyor. Tedavinin şekline göre 15 veya 20 günlük aralıkla yapılıyor. Soğuk algınlığı ve grip gibi mevsimsel hastalıkları önlüyor ve tedavi ediyor. Astım, alerji, bronşit, sinüs tıkanıklığı rahatsızlıklarını iyileştiriyor. Polenlere karşı alerjik reaksiyonları azaltarak, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Hiçbir yan etki yaratmayan tuz odaları, insanlar üzerinde stresi öneyici ve rahatlatıcı bir etkiye de sahip.  Aynı zamanda cildi yenileyen, antioksidan ve anti-aging içeren özelliği de bulunuyor. Egzama, eklem ağrıları, sedef hastalığı ve sinirsel birçok sorunun çözümüne de yardımcı oluyor.  Herkesin bildiği gibi, bedenimiz aşırı elektrik yüklendiğinde saçlarımızda dikelmeler, araba kapılarına dokunduğumuz da elektrik çarpmaları yaşana biliniyor.  Tuz odalarına çıplak ayakla başlamanız da, vücudunuzda ki fazla elektriği atmanızı sağlıyor. Tuz terapi odaları kalp yetmezliği, kanser ve yüksek tansiyonu olan hastalara asla önerilmiyor.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı