Türkiye’nin ilerisinde, Avrupa’nın gerisindeyiz

Ülkemizde 2020 yılının ilk asgari ücreti net 3 bin 132 TL olarak açıklanırken diğer Avrupa ülkelerindeki asgari ücret rakamları arasında sondan 10’uncu sırada yerimizi aldık. KKTC’nin belirlenen asgari ücreti Türkiye’nin önüne geçerken Avrupa’da bir çok ülkenin de gerisinde kaldı

24 Şubat 2020 - 12:05

Elif Şen Çatal-

Türk Lirası döviz karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Dünya piyasalarında 2019 yılının en çok değer kaybeden para birimleri arasında yerini koruyan TL, vatandaşın cebinden  de eriyip gidiyor. Ülkemizde nüfusun çoğunu ilgilendiren 2020’nin ilk  asgari ücreti  brüt 3 bin 600 TL, net 3 bin 132 TL olarak belirlenirken Avrupa ülkelerindeki asgari ücretle kıyaslandığında sıralamanın gerisinde yer alıyor.

Ülkemizde özellikle emlak, araç gibi ürünlerde fiyatların döviz üzerinden belirlenmesi TL’nin değer kaybıyla her geçen gün ekonomik sıkıntıların da artmasına neden oluyor. Emlak alımları ülkede düşüşe geçerken döviz üzerinden belirlenen ev kiralarını ödemek neredeyse imkansız…

AVRUPA ÜLKELERİNDE ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Avrupa ülkelerinde de 2020 yılında geçerli olacak asgari ücret açıklandı. Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) 2020 yılı ilk yarısına ait verilerine göre Avrupa’da aylık asgari ücretin en yüksek olduğu ülke Lüksemburg. Bu ülkede brüt asgari ücret 2 bin 142 euro. İkinci sırada bin 656 euro ile İrlanda var. Bu ülkeleri Hollanda (1636), İngiltere (1599), Belçika (1594), Almanya (1584) ve Fransa (1539) takip ediyor.

EN DÜŞÜK ÜCRET ARNAVUTLUK

En düşük asgari ücret ise 213 euro ile Arnavutluk’ta. Bu ülkeyi Bulgaristan (312), Karadağ (331), Sırbistan (343) ve Letonya (430) izliyor. KKTC ise 547 Euro ile sondan ilk ona girerken Türkiye ise 440 Euro ile KKTC’nin de gerisinde yer alıyor. Türkiye’nin asgari ücrette geride bıraktığı iki AB üyesi Bulgaristan ve Letonya oldu.

BAZI ÜLKELERDE ASGARİ ÜCRET YOK

Danimarka, İtalya, Kıbrıs, Avusturya, Finlandiya, İzlanda, Norveç, İsviçre ve İsveç gibi bazı Avrupa ülkelerinde ise asgari ücret bulunmuyor. Büyük bir mülteci krizi yaşayan ve ekonomik anlamda zor günler geçiren İtalya dışında asgari ücret uygulamasının olmadığı bu ülkelerde işsizlik oranı oldukça düşük.

Avrupa ülkelerindeki asgari ücretlere göre sıralamanın tablosu ise şöyle;

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı