Türkiye’den elektrik gelir mi gelmez mi?

Ersin Tatar, UBP’nin Cumhurbaşkanı adayı olmak istemiyor. Kendisinin veya partinin göstereceği bir adayın kazanmayacağını biliyor “bir”. Bunun kendisini liderlikten etmek veya güçsüzleştirmek isteyenlerin yani parti içinde kontrolü kaybetmek istemeyen bazı güçlerin oyunu olduğundan emin “iki”. Gerek kendisinin, gerekse partisinin savunduğu görüşleri masada en iyi temsil edebilecek kişinin de Kudret Özersay olduğundan şüphesi bulunmuyor “üç”.

***

UBP, kurultay yaşadı. Bu kurultaydan sonra partinin toparlandığını söylemek doğru değil. Kabine değişecek dedikoduları var. Ersin Tatar, etkili bir kadro kuramadı diyenler var. Koalisyon hükümeti kurdular ama Kudret Özersay’ın adını dahi işitmek istemeyenler var. “Ersin ve Kudret bitecek” diyenler var. Peki, “asıl mesele ülkedir, Kıbrıs sorunudur, ekonomik durumdur” diyen yok mu? Buzdağının görünen kısmında yok, ama su içindeki bölümde var mı, göremiyoruz.

***

Haydi biraz dedikodu yapalım… UBP’nin her şeyine çok hakim bir kişi dedi ki, “Ersin Tatar partide çok sevilen bir kişidir. Cumhurbaşkanı adayı yapılacak ve ikinci tura kalacak. Hatta ilk turu birinci bitirecek.”

***

UBP’nin her şeyine çok hakim bir başka kişi dedi ki, “Ersin Tatar cumhurbaşkanı adayı yapılacak. İkinci tura kalamayacak. Parti karışacak, genel başkanlıktan ayrılması için baskılar artacak, istifaya zorlanacak, olağanüstü seçimli kurultaya gidilecek; parti daha da karışacak.”

***

UBP’nin her şeyine hakim, çok daha başka bir kişi ise dedi ki; “UBP dahil, tüm federal çözümün öldüğüne inananlar birleşip aday çıkaramazsa, ortak bir aday desteklenmezse, Akıncı ikinci kez seçilecek; koalisyon bozulacak, erken seçime gidilecek, sandıktan, CTP koalisyonun büyük ortağı olacak şekilde yeni bir hükümet çıkacak.”

***

Her kafadan bir sesin çıktığı bu günlerde, cumhurbaşkanlığı yarışının heyecanının gün geçtikçe arttığını söylemek yanlış olmaz. UBP’nin ve CTP’nin aday belirleme süreci heyecanlı olacak. Kudret Özersay aday olur mu olmaz mı, durum netleşecek. Akabinde yarış daha da heyecanlı bir hal alacak. Gazetecilerin antrenmanlı olmalarının önemini de hatırlatmakta fayda var. Yorulacaklar, kondisyon önemli.

***

HP’nin genç genel sekreteri Yenal Senin, sanal medyada bir paylaşım yaptı. Hepimiz okuduk. “Hayır, bu yazdıkların yanlıştır Sayın Genel Sekreter” diyebileceğimiz bir şey bulamadık. UBP’de başbakan hala özel kalem müdürü atamakla meşgul. Beşinciyi deniyor galiba. HP ise vatandaşlıklar, giriş çıkışlar, imar planları, Maraş açılımları, yol inşaatları derken, bayağı mesafe alıyor gibi.

***

Türkiye’den KKTC’ye elektrik gelirse, Akıncı’nın masadaki eli güçlenir. Bir uzman söyledi. Doğrudur, suyla birlikte, elektrik de gelirse, gerçekten Türk tarafının eli çok güçlü olur. Ama, elektrikte enterkonnekte olma meselesinin uluslararası hukukla alakalı bazı bağlayıcılıklarından söz ediliyor. Yani, Galatasaray ve Fenerbahçe’nin, Çetinkaya ile maç yapma şansının olmaması gibi bir şey. Bu arada dedikodu ekibimizden bir arkadaşın sorusudur, “Kaçak elektrik çeksek, biri anlar mı? Hani tanınmamış KKTC’ye biri bir şey diyemez gibisinden”… Arkadaşın sorusu – saptaması bu. Kullanıcı olarak bize bir şey yapamayacakları malum ama Türkiye yapabilir mi? Mümkün değil gibi geliyor bize…

***

Bu arada, El – Sen Başkanı Kubilay Özkıraç demiş ki; “Kudret Özersay bize, Türkiye’den elektrik gelmesi imkansızdır dedi”… Özkıraç, Özersay’la ilgili dedikodu mu yaptı? Yoksa biz mi dedikodu yapıyoruz? Süper bir hafta geçirmeniz dileğiyle.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı