Türkiye ile ilişkiler: Türkiye ile ilişkilerini geliştiremeyen siyasi liderler sorun çözemez, sorun yaratır!

KKTC’yi yönetenler, Türkiye’nin değer verdiği şeyleri anlayabilmeli; ve ilişkilerini geliştirebilmelidir. Bunu yapamayanlar sorunların çözümüne katkı koyamazlar.

Sonunda beklenen oldu… Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri, KKTC Cumhurbaşkanı’nı açıktan açığa kınadılar ve bu haberler uluslararası basında yer buldu.

KKTC’nin bugünkü Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Türkiye’nin desteğine sahip olmadığı zaten inceden inceye biliniyordu. Böylece, bu ilişkinin ne durumda olduğunu duymayan kalmadı!

Bütün bunlar, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Barış Pınarı Harekatı’nı desteklemek istememesinden kaynaklandı. Akıncı, bulunduğu makamın gereği sayılsa da askeri bir harekâta destek vermeyi reddetti ve sonunda olanlar oldu!

Bir kişinin böyle bir davranış içinde olması yadırganamaz tabii… Düşünce, söz ve anlatım özgürlüğü temel bir insan hakkıdır. Mustafa Akıncı’nın da, başkaları kadar, düşündüklerini söylemek ve anlatmak özgürlüğü vardır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ise, “düşünce, söz ve anlatım özgürlüğüne” dünyanın pek çok ülkesini geride bırakacak ölçüde sahip bir ülkedir. Bazılarımız şikayet etse ve mahkemelerimizde bazı davalar yaşansa bile sonuçta kimse düşüncelerini açıkladı diye ceza almış değildir.

KKTC-TC İLİŞKİLERİ

Ama sorunun başka yanları da vardır…

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni yönetenler ve yönetmek isteyenler, bu devletin olanaklarını artırmak, Kıbrıs sorununun çözümüne katkıda bulunmak ve sonuç itibarıyla KKTC yurttaşlarının yaşam kalitesini yükseltmek ile sorumlu kişilerdir. Bu kişilerin, KKTC’nin ilişki geliştirebildiği ve destek aldığı tek devlet olan Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkileri bozucu davranışlar içinde olmaya hakları var mıdır?

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, bu ilişkilere gerekli özeni göstermiyor. Zaman zaman, “Türkiye’den başka sığınacak liman olmadığını” söylemenin bu ilişkileri geliştirmek için yeterli olacağını sanıyor.

Ama değildir!

KKTC Cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhurbaşkanı ile istediği zaman iletişim kurabilecek bir kabiliyete sahip olmalıdır. O kadar ki, Türkiye’nin yeni düzeni içinde geriye kalan bütün hükümet yetkilileri KKTC Cumhurbaşkanı’na kendi cumhurbaşkanları gibi davranmak zorunluluğunu hissetmelidir. Buradaki pek çok sorun ancak böylesi ilişkiler sayesinde çözümlenebilecektir.

Bunları yazınca, KKTC Cumhurbaşkanı’nın Türkiye’den “para sızdırmak” için çalışmasını istediğimizi anlayanlar olacaktır. Hayır… İstediğimiz çok yönlü işbirliği ve insani ilişkilerin geliştirilmesidir. KKTC Cumhurbaşkanı’nın çok önem verdiğimiz müzakere masasında güçlü olabilmesi de arkasında Türkiye Cumhuriyeti’nin tam desteğinin olmasına bağlıdır. Kıbrıs sorununa çözüm ancak ve ancak Türkiye ile birlikte bulunabilecektir.

KKTC NE YAPACAK?

KKTC Cumhurbaşkanı, Türkiye ile ilişkilerin değerini bilmek; Türkiye tarafından başlatılan bir askeri operasyona destek vermemenin etkilerini ve Türkiye’deki yankılarını değerlendirebilmek kapasitesinde olmalıdır. Bunları hesap edemeyen bir kişinin KKTC için hayal ettiği hedeflere yürüyebilmesi veya bu hedefler için çalışanlara bulunduğu makamdan katkı koyması mümkün değildir.

  • Yakında Kıbrıs sorunu ile ilgili müzakereleri başlatmak amaçlı bir “üçlü görüşme” yapılması gündemdedir. Cumhurbaşkanı Akıncı, bugünkü durumda bu üçlü görüşmede ne konuşabilecektir? “Türkiye’nin desteği olmasa da ben çözüm yapabilirim” diyebilecek midir?
  • KKTC’de çeşitli ekonomik ve sosyal sorunlar vardır. Bu sorunların Türkiye’nin desteğini almadan çözümlenemeyeceği meydanda olduğuna göre Akıncı, bu sorunların çözümüne katkı koymayacağını böylece ilan etmiş olmadı mı?

Yoksa Sayın Akıncı, bu sorunları boş vermiş ve Suriye sorununun çözümüne nasıl katkı yapabileceğini mi düşünmüştür? Belki de sorun, KKTC Cumhurbaşkanı’nın Suriye sorununa müdahale edecek kapasitede olmamasında yatmaktadır. Belki de fırsat olsa biz dünyayı şimdikinden çok daha iyi bir yer haline getirmeyi de başarabilirdik!

Ne yazık ki, bizim öncelikle Kuzey Kıbrıs’taki sorunları çözmemiz gerekmektedir!

Diğer Haberler

Başa dön tuşu