Türkiye ile ABD anlaştı

ABD Başkan Yardımcısı Pence, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinin ardından basın açıklaması yaparak ABD ve Türkiye'nin Suriye'de YPG’nin güvenli bölgeden çekilmesi konusunda anlaştığını söyledi.

17 Ekim 2019 - 21:48

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından basın açıklaması yaparak ABD ve Türkiye’nin Suriye’de “ateşkes” için anlaştığını duyurdu.

Pence, Suriye’nin kuzeydoğusundan YPG’nin 120 saat içinde çekileceğini ve ABD’nin bunu sağlayacağını belirtti.

Pence, “YPG’nin Türkiye’nin 20 mil (32 km) sınırından güvenli çekilimini sağlayacağız” dedi ve çekilmenin başlamış olduğunu açıkladı.

Pence, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı’na bu süre boyunca ara verileceğini, Suriye’nin kuzeydoğusundan YPG’nin çekilmesinin ardından derhal sona erdireceğini ifade etti.

“İki üke güvenli bölge çalışması kapsamında ortak çalışacaktır” diyen Pence, ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulamayacağını ifade etti.

Çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Ankara’da düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin “güvenli bölgenin önemini ve işlevselliğini kabul ettiğini” belirterek “Bu alanın kontrolü Türkiye’de olacak” dedi.

Çavuşoğlu, “PKK/YPG’nin güvenli bölgeden çıkması için operasyona ara veriyoruz. Bu bir ateşkes değildir. Ateşkes meşru iki taraf arasında olur” diye devam etti.

Türkiye’nin operasyona ara vereceğini söyleyen Çavuşoğlu, “Şartlar gerçekleştikten sonra, yani YPG çekildikten sonra biz ancak harekatı durdurabiliriz” diye konuştu.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı