Türkiye DSİ’den açıklama: “2 Ekim Cuma günü çalışmalara yeniden başlanacak”

Türkiye DSİ, “TC-KKTC Su Temin Projesi” kapsamındaki Deniz Geçişi İsale Hattı'nda meydana gelen arızanın giderilmesi amacıyla yapılan çalışmalara kötü hava şartları nedeniyle ara verildiğini, Cuma sabahı itibariyle çalışmaların yeniden başlayacağını duyurdu.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ), “TC-KKTC Su Temin Projesi” kapsamındaki Deniz Geçişi İsale Hattı’nda meydana gelen arızanın giderilmesi amacıyla yapılan çalışmalara, “hava muhalefetinin geçmesini takiben 2 Ekim Cuma günü sabah saatleri itibarıyla” yeniden başlanmasının planlandığını bildirdi.

DSİ’den yapılan yazılı açıklamada, KKTC’ye içme-kullanma ve sulama suyu temin eden Su Temin Projesi kapsamındaki hattın deniz geçişi kesimindeki arızanın giderilmesi için uygulanan yoğun çalışma programına devam edildiği belirtildi.

Genel Müdürlük tarafından daha önce hava şartlarının hafifleyeceği tahminleri doğrultusunda çalışmaların bitirilerek hattın bugün işletmeye alınacağının belirtildiği, ancak olumsuz hava şartlarının sürdüğü ifade edildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Deniz üzerindeki çalışma bölgesinde olumsuz hava şartları devam etmiş, bütün zorlamalara rağmen çalışma süresi günde 3-4 saatten öteye geçememiştir. 28 Eylül günü öğlen saatlerinde havanın daha da kötüleşmesiyle birlikte tamamen bekleme konumunda kalınmıştır. Bugün sabah saatleri itibarıyla yeniden çalışma durumuna geçilerek operasyonun son aşamasını teşkil eden imalatlara başlamak için hazırlık yapılmıştır. Ancak elde edilen son meteorolojik tahminlerde, bugün ikindi saatlerinden itibaren 2 Ekim Cuma sabah saatlerine kadar denizde şiddetli fırtına oluşacağı, dalga boyunun 2 ila 3,5 metreye, rüzgarın ise 50-75 km/sa seviyesine çıkacağı öngörülmüştür.”

“HATTIN ZARAR GÖRMEMESİ İÇİN HAVA ŞARTLARININ DÜZELMESİ BEKLENECEK”

Hava şartlarının olumsuz seyredeceği bu süreçte deniz yüzeyinde çalışması devam eden boru hattının güvenliği için yüksek hasar görme riski oluşacağından son aşamaya gelmiş hattın zarar görmemesi için şartlar düzelene kadar bekleme konumunda kalınması yönünde karar alındığı belirtilen açıklama şöyle devam etti:

“Hava muhalefetinin geçmesini müteakip cuma sabah saatleri itibarıyla çalışmalara yeniden başlanması, boru hattı çalışmalarının en hassas kısmı olan son birleştirme ve hattın havasının alınarak nihai yerleştirme işlemlerinin tamamlanması hedeflenmişti.”

ÇALIŞMALAR TAMAMLANDIĞINDA HATTA SU VERME DENEMELERİ YAPILACAK

Açıklamada, meteorolojik hava koşullarının müsaitliği ölçüsünde çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte hatta su verme denemelerine başlanacağı ifade edildi.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı