Turizmciler de isyanda

2017 yılından beridir turizm teşviklerinin ödenmediğini ifade eden Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, turizm acentelerinin devletten toplamda 150 milyon TL’ye yakın bir alacakları olduğunu açıkladı.

11 Eylül 2019 - 08:22

Ahmet Vamık –

KKTC ile TC arasındaki Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü’nün imzalanmasının üzerinden 1,5 ay geçmiş olmasına rağmen halen kaynak aktarımı sağlanmamış olması nedeniyle uzun süredir teşvikleri ödenmeyen turizm alanında faaliyet gösteren şirketler de zor durumda kaldı.

TC kaynaklı turizm teşviklerinin ödenmemesi nedeniyle zor durumda kalan turizm şirketleri, hükümet yetkilileriyle görüşerek sorunlarını aktardı. 2017 yılından beridir teşviklerini alamayan ve alacakları 150 milyon TL’ye ulaşan turizm şirketleri hükümetten çıkış yolu bekliyor.

TEŞVİKLER YEREL KAYNAKLARLA ÖDENECEK

Konuyla ilgili Haberci’nin görüşlerine başvurduğu Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, Türkiye Cumhuriyeti’nden uzun süredir kaynak aktarımı olmaması nedeniyle uzun süredir Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü’nde yer alan turizmi desteklemek amacıyla verilen teşvik kalemlerinden yararlanamadıklarını ifade etti.

Hükümetin söz konusu teşviklerin yerel kaynaklarla ödenebilmesi amacıyla ciddi bir çalışma başlattığını ifade eden Dimağ Çağıner, “Hükümet yetkililerimiz bu konunun ne kadar önemli olduğunu biliyor. Bu teşviklerin sona ermesi halinde ülkenin turizm gelirlerinde ciddi gerileme ve kayıplar olacağı konusunda hem fikiriz. Bu konuda çalışmaların hızlandırıldığını söylediler ve çalışmaların kısa süre içerisinde sonuçlandırılmasını bekliyoruz” dedi.

2017 yılına ait teşviklerin büyük bir bölümünün, 2018 ve 2019 yıllarında ise teşviklerin tamamının ödenmediğini ifade eden Çağıner, turizm acentelerinin toplamda 150 milyon TL’ye yakın bir alacakları olduğunu açıkladı.

“DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI”

“Turizm acentesi olarak, kişi başı 70 Euro olarak aldığınız teşvik karşılığında tur operatörüne fiyat verirken otel ücretinden söz konusu miktarı faturadan düşüyorsunuz. Bu indirim otomatik olarak karşı tarafa yansıyor ki fiyatlar daha cazip hale gelsin ve ülkeye daha çok turist çekebilelim.  Daha sonra turizm acentesi bu 70 Euro’yu teşvik olarak Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü kapsamında geri alıyor. Uzun süredir teşviklerin ödenmemesi nedeniyle turizm acenteleri mecburen tur operatörlerine yaptıkları 70 Euro’luk indirimi ya aldıkları kredilerle ya da kendi sermayeleriyle karşılıyor. Diğer yandan otelciler de turizm acentelerine kolaylık sağlamaya ve destek olmaya çalışarak turizm acentelerinden alacaklarını tam alamıyorlar” diyerek durumu özetleyen Dimağ Çağıner, “Şu ana kadar bir şekilde herkes elini taşın altına koyarak bu sistemi sürdürdük fakat artık dayanacak bir gücümüz kalmadığı için hükümetin bir an önce çözüm bulmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı