Turistlerin buluşma noktası Büyük Han

Büyük Han esnaflarından Hasan Ekingen’le tarihi mekanı konuştuk…

20 Haziran 2019 - 10:12

Melis Kurt –

Lefkoşa Surlariçi’nde turistlerin yoğun ilgi gösterdiği tarihi Büyük Han, Kıbrıs’a özgü her türlü antika, elişi ve diğer sanat ürünlerini satan dükkânlara da ev sahipliği yapıyor. Haberci ekibi olarak, Büyük Han esnaflarından Hasan Ekingen’le 1572 yılında Kıbrıs’ın ilk Osmanlı Valisi olan Muzaffer Paşa tarafından inşa ettirilen han, Kıbrıs’ın en büyük hanlarından biri olan Büyük Han’ı konuştu.

  • Büyük Han’a turistlerin ilgisi yoğun. Eskiye nazaran şu anki durumundan memnun musunuz?

Durumu istediğimiz gibi olmasa bile eskiye nazaran bir gelişme var. Özellikle Lokmacı Kapısı açıldıktan sonra bu bölgede gerek Kuzey’den gelen, gerekse Güney’den gelen birçok turistin buluştuğu nokta diyebiliriz. Büyük Han’ın en güzel tarafı çok kültürlü bir yapıya sahip olması.

  • Turistler en çok nelere ilgi gösteriyor?

Turistin geldiği yöreye göre değişiyor. Avrupa’dan gelirse ağırlıklı olarak magnet, küre tarzı, Çin kökenli, Çin’de üretilen ürünlere. Türkiye kökenli turistler ise daha çok yerli ürünlere dönük, Kıbrıs kültürüne ait küçük de olsa el işi ürünlere yöneliyorlar. Dönem dönem buraya Asya’dan gelenler var. İran başta olmak üzere onlarda da gördüğüm kadarıyla her ikisine ilgi var.

  • Büyük Han’da esnaf olarak yapılmasını beklediğiniz bir konu var mı?

Buradaki en büyük sorun benim gözlemlediğim kadarıyla ülke koşullarına bağlı olarak iklim şartları. Han’a Temmuz ve Ağustos ayları içerisinde sıcak dolayısıyla pek insan gelmiyor. Herkes evinde, otelinde klimalı ortamda kalarak akşamüstü de deniz gidiyor. Han’ın üstünün kapatılmasıyla ilgili projeler yapılabilirse en sıcak aylar olan Temmuz Ağustos aylarında da istenilenin üstünde turist gelecektir.

  • Bu seneki turist sayısında azalma oldu mu?

Bu sene özellikle Türkiye’den gelen turist sayısında oldukça azalma olduğunu gözlemledim. TL’de yaşanan değer kaybının ve Türkiye’deki İstanbul seçiminin bunda etkisi olduğunu düşünüyorum. Bu sene satışlar geçtiğimiz senelere oldukça düşük. Buradaki turist sayısını arttırmak için sadece Büyük Han’a odaklanmadan Surlariçi’ne dönük bir festival yapılıp bu gelenekselleştirilebilir. Gündüz esnafın da yararlanabileceği bir festival, panayır tarzı etkinliklerin yapılması lazım. Bölgenin bu tarz şeylere ihtiyacı var.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı