Turist yoksa eğlence de yok!

Önlerinde hiçbir engel ya da yasaklama yokken, açılmayan yazlık diskoların faaliyete geçmemesinin altında ekonomik endişeler yatıyor

3 Haziran 2020 - 15:13

 Meyil AVCAN

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan karantina sürecinin sona ermesiyle birlikte,  45 gündür yeni vaka çıkmayan ve tedavi gören son hastanın da 11 Mayıs’ta taburcu olduğu ülkemizde, 4 Mayıs itibariyle kademeli bir şekilde açılıma gidildi. Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası alınan kararlar doğrultusunda, 1 Haziran’da Geceleyin Sokağa Çıkma Yasağının da kaldırılmasıyla birlikte hayat neredeyse tamamıyla normale döndü fakat her yıl genellikle Mayıs ayının son haftası ya da Haziran ayının ilk haftasında faaliyete açılan yazlık diskoların yaz sezonunu açacağına dair bir sinyal yok.

Eğlence sektöründe yer alan cafe, bar ve canlı müzik mekanlarının yeniden faaliyete geçmesine rağmen, yazlık diskoların halen sezonu açmaması merak konusu haline geldi.

Önlerinde hiçbir engel ya da yasaklama yokken, açılmayan yazlık diskoların faaliyete geçmemesinin altında sağlık endişeleri değil ekonomik endişeler yatıyor.

“YETERLİ MÜŞTERİ POTANSİYELİ YOK”

Ülkede turizmin henüz faaliyete geçmemesi, yazlık diskoların açılmasının önündeki en büyük engel. Genellikle ülkedeki büyük turizm tesislerinin bünyesinde hizmet veren yazlık diskolar, yeterli müşteri potansiyeli olmadığı için açılmaya sıcak bakmıyor.
Diskolarda yüksek harcama yapan tatilcilerin olmaması ve yurtdışından animatör, dj ya da sanatçı getirerek etkinlik düzenleme imkanı bulamayacak olan disko işletmecileri, açılım için turizm sezonunun başlamasını bekleyecek.

“KAPALI KALMANIN MALİYETİ DAHA DÜŞÜK”

Yazlık diskoların faaliyete açılabilmesi için minimum 3 haftalık bir hazırlık sürecine ihtiyaç duyulduğunu belirten işletmeciler, hazırlık sürecinin de ciddi bir maliyeti olduğuna dikkat çekerek,
yaz sezonunda ülkeye turist gelebilme ihtimalinin düşük olması ve gelecek olan potansiyelle de çarkın dönebilmesinin çok zor olduğuna değindi.  Öte yandan, pandemi sonrası ülkede diskolara gitmeyi tercih edecek nüfusun da yeterli olmadığına dikkat çeken işyeri sahipleri, sezonu açıp riske girmek ve zarar etmektense kapalı kalmayı tercih ettiklerini ifade etti.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı