Tunç Dinopeter’i durduramayınca…

Lider MTG, sert rüzgar ve alışık olmadığımız dondurucu soğukta zor rakip gördüğü Çetinkaya’yı farklı geçti.
İki takımın ligdeki hedefleri farklı olsa da Çetinkaya için Mağusa’dan 1 puanla dönmek çok önemli olurdu.
Ancak MTG buna fırsat bile vermedi ve ligde geriye kalan maçlarında da rakiplerine evinde puan kaptırmayacağa benziyor. Bu vakitten sonra Mağusa’ya giden takım oradan zor çıkar.
MTG maça ideal 11’iyle çıkarken Çetinkaya’da Mehmet Bolkan’ın güçlü rakibi karşısında nasıl bir kadro ve taktik anlayışıyla takımını sahaya süreceği merak konusuydu.
İlk devrede Mehmet hoca, rakibin özellikle orta alandaki etkinliğini azaltmak ve dikine hücumları kesmek adına Batuhan ile Ünal’ı adam adama markaj altına aldı. James de Şenol’un üstünde olunca bu anlayış yerinde oldu. Şenol dün yine golünü atsa da maç boyunca topla fazla buluşamadı. Batuhan ise Ünal’ı oldukça yıprattı.
Takımın boyunu ve bloklar arası mesafeyi oldukça kısa tutan Çetinkaya’nın oyunu kendi yarı alanında kabul edip kontraatak anlayışına karşılık MTG’nin yapması gereken en iyi şey kanatları kullanmaktı.
Nitekim liderin farklı kazandığı maçın hikâyesi de bu olurken hikâyenin kahramanı ise Dinopeter’di.
Sağ bekte Tunç maç boyunca Dinopeter’i durduramadı ve Dino da resital yaptığı maçta etkili performansını golle de süsledi. Atılan tüm gollerde de Dinopeter’in katkısı vardı.
Aslında Çetinkaya ilk çeyreklik dilimde maçın zor geçeceğinin sinyallerini vermişti ta ki ilk gol gelene kadar. Mehmet hoca Tunç’un bu kadar kötü bir maç çıkaracağını hesaba katmamıştır ki goller Dinopeter’in sürüklediği ataklarda Tunç’un koruyamadığı kanattan geldi.
Rüzgarın desteğinde devreyi 3-0 önde kapatan MTG ikinci yarıda rüzgara karşı topu yerden kaldırmadan ayağa pas oyununu tercih etmesi önemliydi. Bu kadar kaliteli ayaklarınız varsa en iyi oyun da budur. Kaybedecek birşeyi olmayan Çetinkaya’da ise Mehmet hoca pes etmeyerek ikinci devreye iki önemli hamle ile girdi. İleri uçta etkisiz kalan Samuel ile Mustafa kenara gelirken genç ve koşan Mehmet ile Toykan oyuna girdi. Ancak daha önemlisi joker oyuncu Batuhan’ın bitmek bilmeyen enerjisinden faydalanmak ve rakip savunmaya baskı yapmak için onu ileri uca atması şaşırtıcı olduğu kadar etkiliydide. Maç boyunca koşan ve mücadele eden Batuhan’ın bitmek bilmeyen enerjisine hayran kaldım.
James’in şapkadan tavşan çıkarırcasına çatala gönderdiği jeneriklik gol Çetinkaya’ya bir anlık heves getirip daha cesur bir şekilde rakibin üzerine gitmesini sağlasa da farklı mağlubiyetin en önemli sebebi Tunç-Dinopeter eşleşmesi oldu. Mehmet hocanın ise elinde hamle için tek mermisi varken 63’te stoper Emir’in sakatlıktan dolayı mecburi değişikliği planları tamamen alt üst etti. Mehmet hocanın rakibe karşı oyun anlayışındaki birçok kısım olumlu olurken bu kadar ezilen Tunç’a ise neden bu kadar sabretmeyip o bölgeye müdahale etmeliydi.
Maçı iki değişiklikle tamamlayan MTG’de ise Ali hocanın, farkı bulduktan sonra önemli oyuncularını karttan veya sakatlıktan koruyup son bölümlerde Nevzat gibi genç oyunculara şans vermesini beklerdim. Bu çocuklar oynamalı ki tecrübelensinler. Sanırım Ali hoca ne isterse olsun hiçbir şeyi riske etmek istemiyor.
Son haftalarda hakemlerin maruz kaldığı şiddet olayları nedeniyle prosteto amaçlı maç 5 dakika derken 10 dakika geç başladı. Başkan, yönetici, teknik adam ve futolcuların hatalar yapabileceği gibi hakemlerin de hata yapması çok doğaldır. Ancak ne isterse olsun hiç kimsenin haddine değildir sahaya girerek bir hakeme karşı şiddet eyleminde bulunmak. O nedenle de hakemlere karşı yapılan bu olayları kınıyorum ve bu protestonun da yerinde olduğunu düşünüyorum.
Hakem Serkan Şimşek’in dün en olumlu yanı maçı zırt pırt bölmeyerek oyunun akışını sağlamasıydı. Ancak topsuz alanda Ünal’ın Batuhan’a dirsek attığı iddialarını göremesem de bu durum kartsız geçiştirildi. Bu akşam görüntülerde bakacağız. Ve Ünal’a gözümüz önünde yapılan bariz faulü de çalmaması dışında maçın genelinde iyi bir yönetim sergiledi.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu