Tüm kesimlerden 24 Kasım mesajları

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla siyasiler, kurum, kuruluş ve dernekler mesaj yayımlıyor.

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla siyasiler, kurum, kuruluş ve dernekler mesaj yayımlıyor.

BAŞBAKAN TATAR

Başbakan Ersin Tatar, gelecek nesilleri yetiştiren öğretmenlerin çağı doğru anlamaları ve anlatmalarının son derece önemli olduğunu belirtti.

Tatar, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, “Bilgi çağındayız. Büyük teknolojik gelişmeler yaşanıyor ancak hala uluslararası rekabet, anlaşmazlık ve uzlaşmazlıklar çok ciddi boyutlarda devam ediyor. Dolayısı ile kendi değerlerimize, hak ve menfaatlerimize sahip çıkmamız gerekmektedir. Aksi takdirde başkaları haklarımızı alır ve onların güdümüne gireriz” dedi.

Ersin Tatar açıklamasında şunları kaydetti:

“Türk Kurtuluş Savaşı’nın eşsiz komutanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Millet Mektepleri Başöğretmenliği’ unvanını kabul ettiği gün olan 24 Kasım 1928 Tarihi Atatürk’ün doğum yıl dönümünün kutlandığı 1981 yılından beri, her yıl öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır.

‘Benim asıl anlatılacak yanım öğretmenliğimdir. Topluma, milletime, öğretmenlik yapabiliyorsam, beni onunla anlatın. Yoksa kazandığım zaferlerle, yaptığım diğer işlerle beni anlatmanız pek önemli değildir’ sözleriyle öğretmenlere verdiği değeri açıkça ortaya koyan Atatürk, savaş alanlarında kazandığı zaferlerden ve tüm insanlığın takdirini kazanmış ünün değil de öğretmenlik yanının anlatılmasını istemekle, öğretmenin toplumları yücelten bir varlık olduğunu vurgulamıştır.”

Kıbrıs Türk halkının yok edilmek istenen bir toplum noktasından, devlet sahibi bir halk noktasına gelmesinde Kıbrıs Türk öğretmenin büyük katkısı olduğunu ifade eden Tatar, eğer bugün insan kaynaklarımızla övünüyorsak bunda hiç kuşkusuz öğretmenlerin de büyük payı olduğunu vurguladı.

Tatar, Kıbrıs Türk Halkı’nın Devleti’nin çatısı altında vermekte olduğu yaşamsal öneme sahip özgürlük, egemenlik mücadelesinin devam ettiğine dikkati çekerek, her türlü girişime ve Kıbrıs’ta artık bir antlaşma zamanının geldiği vurgusunu sıkı sık yapmalarına rağmen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin uzlaşmaz tavrını sürdürdüğünü söyledi.

Tatar açıklamasını şöyle tamamladı;

“Bilgi çağındayız. Büyük teknolojik gelişmeler yaşanıyor ancak hala uluslararası rekabet, anlaşmazlık ve uzlaşmazlıklar çok ciddi boyutlarda devam ediyor. Dolayısı ile kendi değerlerimize, hak ve menfaatlerimize sahip çıkmamız gerekmektedir. Aksi takdirde başkalarının haklarımızı alır ve onların güdümüne gireriz.
Gelecek nesilleri yetiştiren öğretmenlerimizin çağı doğru anlamaları ve anlatmalarının son derece önemli olduğu açıktır.
Bu duygu ve düşüncelerle, dünden bugüne, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin dört bir yanında görev yapan tüm öğretmenlerimize teşekkür eder, bütün öğretmenlerimizin 24 Kasım öğretmenler gününü en içten dileklerimle kutlar sevgilerimi sunarım.”

BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutladı.

Özersay sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“Bize açık fikirli olmayı, toplumsal düşünmeyi, ülkemizi sevmeyi ama hepsinden önemlisi insanları sevmeyi ve değer vermeyi öğreten tüm öğretmenlerimizin ellerinden öperim.. Aramızda olmayan ama üzerimizde emeği olanları da saygı ve rahmetle anarım”.

CUMHURİYET MECLİS BAŞKANI ULUÇAY

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, öğretmenlerin hak ettiği çalışma koşulları için yapılacak işler bulunduğunu kaydetti.

Meclis Başkanı Uluçay, 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle yayımladığı mesajda, öğretmenlerin; Kıbrıs Türk halkının aydınlık yarınlara taşınması mücadelesinde öncü ve ilerici bir görev üstelendiklerini, bu uğurda ağır bedeller ödediklerini belirtti.

Uluçay, öğretmenlerin hak ettiği çalışma koşullarının sağlanması için yapılacak işler olduğunu, öğretmenlerin şikayetlerine kulak vermesi ve ihtiyaçlarına çözüm üretilmesi gerektiğini kaydetti.

MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANI ÇAVUŞOĞLU

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Çavuşoğlu mesajında, “Öğretmenlik; insanlık tarihi boyunca güzellikleri büyütme ve yayma çabasını taşıyan kadim bir meslektir. Öğretmenlik mesleğinin tarihi ise medeniyetin gelişim tarihiyle beraber seyreder zaman içinde” ifadelerine yer verdi.

Çavuşoğlu mesajına söyle devam etti:

“Öğretmen ile öğrenci arasındaki bağ, okulun bitimiyle sınırlı kalmaz ömür boyu devam eder. Öğretmenlerimiz, milletimizi aydınlık bir istikbale hazırlayan, yarının daha güçlü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni kurup yaşatacak nesiller yetiştirme azminde olan bilge kişilerdir. Onlar zorluklar karşısında yılmadan yorulmadan kutsal mesleklerinin gereğini yerine getirme aşkından vazgeçmezler. Onların fedakârca yaptıkları hizmetler neticesinde milletler ayakta durur.

Eğitimcilerimizin, çağın gerektirdiği şartlara karşı donanımlı, düşünen, üreten bireyler yetiştirmek kararlılığında olmalarının değeri bugün daha çok anlaşılmaktadır. Ülkelerini ve milletlerini karanlıktan aydınlığa çıkaran, karışıklıktan istikrara kavuşturan insanlar, mesleğini aşkla yapan öğretmenlerin yetiştirdiği örnek ve öncü kişilerdir. Her dönemde öz güven sahibi, milletini seven, içinde yaşadığı toplumun değerlerine bağlı, geçmişine saygılı, gelecekten ümitli nesiller, öğretmenlerimiz sayesinde mümkün olacaktır.

Bu düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk´e Başöğretmenlik unvanının verildiği bu anlamlı günde, ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmetle anarken, yarınların mimarı olan kıymetli öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü´nü gönülden kutluyor, meslektaşlarımı saygı ile selamlıyorum.”

EKONOMİ VE ENERJİ BAKANI TAÇOY

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, 24 Kasım Öğretmenler günü mesajında, öğretmene ve eğitime büyük önem veren Atatürk’ün “Öğretmenler!… Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir” sözünün herkese ışık tutması gerektiğini vurguladı.

24 Kasım‘ın Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün başöğretmenliği kabul ettiği gün olduğuna işaret eden Taçoy, Cumhuriyeti geleceğin büyüklerine emanet eden Atatürk’ün doğru yetişmiş bir neslin yegane şartı olarak gördüğü öğretmenlere verdiği önemi bir çok kez dile getirmiş olduğunu ifade etti.

Bir insanı eğitmenin, sadece bilgi yüklemek demek olmadığının altını çizen Taçoy, aynı zamanda yüksek bir karakterin gelişimine de katkı koymak gerektiğini belirtti.

Taçoy, öğretmenler gününü kutlarken sorgulanması gereken birçok konu bulunduğunu dile getirdiği açıklamasında, “İçinde bulunduğumuz dönemde öğretmenin anlamının sorgulanır olması kabul edilemez” dedi.

Bu duruma neden olanların kim olduklarının ve niyetlerinin açık olduğunu belirten Taçoy, bu gidişe ilk başta öğretmenlerin dur demesi gerektiğini kaydetti.

Hasan Taçoy, Ulu Önder Atatürk’ün ilkelerine sıkı sıkıya bağlı, ülkesini ve vatanını seven, bayrağını her şeyin üzerinde tutan, laik ve çağdaş görüşlü öğretmenlerin, kendi içlerinde dahi olsa ülkeyi karanlığa çekmek, tarihinden ve milletinden koparmak isteyenlere geçit vermemesi gerektiğini söyledi.

Öğretmenliğin kutsallığın tartışılmaz olduğunu ve bu ulvi görevi üstlenen kişilerin toplumda her zaman için hak ettikleri saygıyı gördüklerini ifade eden Taçoy, şöyle devam etti:

“İstikbalimizin mimarları olan tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlarım. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın yetişmesinde çok önemli rol oynayan öğretmenlik, dünyadaki en saygın mesleklerin başında gelmektedir. Çünkü öğretmenlik; beyinleri bilgi ile donatan, çocuklarımıza sevgi ve saygıyı aşılayan, onlara doğruyu öğreten, kısacası çocuklarımızı geleceğe hazırlayan ve onlara yön veren bir meslektir. Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlar, sağlık, mutluluk ve huzur içerisinde başarılarının devamını dilerim.”

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI SUCUOĞLU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, insana yapılan her yatırımın, insanın yetişmesine verilen her emeğin çok kutsal olduğunu belirtti.

Sucuoğlu mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Her zaman hatırladığımız, ömür boyu aklımızdan çıkmayan, her insanın hatırasında önemli rol alan öğretmenlerimiz, fedakârca ve cefakârca çalışarak bu ülkenin geleceğinin emanetçisi çocuklarımızı, canla başla yetiştirmektedir.

Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır’ sözüyle uygarlık yarışında öğretmenlerin gücüne işaret etmiş ve öğretmenlere önemli görevler yüklemiştir.
İnsana yapılan her yatırım, insanın yetişmesine verilen her emek çok kutsaldır. Ülkemizin geleceği, öğretmenlerimizin tutuşturduğu eğitim meşalesi ile daha da aydınlık olacaktır. Öğretmenler, dün ve bugün olduğu gibi, yarın da geleceğin mimarı olmaya devam edecektir.”

Sucuoğlu, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla andığı mesajında, ülkenin her köşesinde fedakârca çalışarak, çocukları geleceğe hazırlayan değerli öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, öğretmenlerin hak ettiği çalışma koşulları için yapılacak işler bulunduğunu kaydetti.

Meclis Başkanı Uluçay, 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle yayımladığı mesajda, öğretmenlerin; Kıbrıs Türk halkının aydınlık yarınlara taşınması mücadelesinde öncü ve ilerici bir görev üstelendiklerini, bu uğurda ağır bedeller ödediklerini belirtti.

Uluçay, öğretmenlerin hak ettiği çalışma koşullarının sağlanması için yapılacak işler olduğunu, öğretmenlerin şikayetlerine kulak vermesi ve ihtiyaçlarına çözüm üretilmesi gerektiğini kaydetti.

SAĞLIK BAKANI PİLLİ

Sağlık Bakanı Ali Pilli, “Gelecek nesilleri yetiştirmek için özveriyle çalışan tüm değerli öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü kutlayarak”, tüm öğretmenlere sevgi ve saygılarını sundu.

Sağlık Bakanı Ali Pilli, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi;

“Sorumluluğu büyük ve kutsal bir mesleğe sahip değerli öğretimlerimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Başöğretmenlik ünvanını kabul ettiği bu anlamlı günde ülkeye ve topluma hizmetlerinizin bir kez daha ne kadar anlamlı olduğunu anımsıyoruz.”

TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANI OĞUZ

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, sadece ders öğreten değil, insan yetiştiren ve hayatı öğreten öğretmenin toplumu geleceğe hazırlayan olduğunu belirtti.

Oğuz, “Öğretmen, vatanın, bayrağın anlamını kutsallığını çocuklarımızın kalbine,beynine ilmek ilmek işleyendir” dedi.

Dursun Oğuz, 24 Kasım Öğretmenler Günü mesajında, tüm mesleklerin önemli ve değerli olduğunu ancak öğretmenlik mesleğinin hepsinden farklı yerde olduğunu kaydetti.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Oğuz, kutsal mesleklerini fedakarlıkla, sabırla ve hoşgörüyle yerine getiren öğretmenlerin geleceğin emanet edileceği çocukların ve gençlerin yetişmesine büyük katkı koyduğunu belirtti.

Oğuz, “Bu özel gün vesilesiyle, başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ü ve aramızda bulunmayan öğretmenlerimizi saygı ve rahmetle anar, değerli öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlarım” dedi.

YDP GENEL SEKRETERİ BÜYÜKYILMAZ

Yeniden Doğuş Partisi Genel Sekreteri Turan Büyükyılmaz, öğretmenliğin en onurlu meslek olduğunu belirtti.

Büyükyılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle yayımladığı mesajda, öğretmenliğin insanlık tarihinin en anlamlı, en onurlu mesleği olduğunu kaydetti.

Büyükyılmaz, “Ulu Önder Atatürk, ‘öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır’ derken de, öğretmenin toplum açısından ne denli önemli olduğunun mesajını vermek istemiştir” dedi.

Ülkede eğitim sisteminin gelişmesi için birlik ve beraberlik içinde çalışmaya hazır olduklarını ifade eden Büyükyılmaz, “Öğretmenlerimize gerekli saygının gösterilmesi temennisiyle tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz” dedi.

BELEDİYE BİRLİĞİ BAŞKANI ÖZÇINAR

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, 24 Kasım Öğretmenler Günü mesajında, öğretmenlerin, toplumların gelişmesine çok değerli katkılar sağladığını kaydetti.

Özçınar mesajında, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e Başöğretmenlik unvanının verildiği 24 Kasım tarihinin, Öğretmenler Günü olarak kutlandığını belirtti.

Aydınlık yarınların mimarları, dünden bugüne her çocuğun hayatına dokunan öğretmenlerin, toplumların gelişmesine çok değerli katkılar sağladığına işaret eden Özçınar, öğretmenlerin; ailesine, topluma ve ülkesine yararlı nesiller kazandırmak için, fedakarlıkla, büyük emekler harcayıp, sabır ve hoşgörü ile gençleri geleceğe hazırladıklarını vurguladı.

Özçınar mesajında, “Bu özel gün vesilesiyle, başta Başöğretmen Atatürk olmak üzere, sonsuzluğa göçen tüm öğretmenlerimizi rahmetle anarken, bu kutsal mesleği ifa eden tüm öğretmenlerimizi sevgi ve saygı ile selamlar, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü en kalbi duygularımla kutlarım” ifadelerine yer verdi.

KIBTES

Kıbrıs Türk Eğitimciler Sendikası (KIBTES) Başkanı Himmet Turgut, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, 1940’lı yıllarda Kıbrıs Türk halkının dini, bayrağı ve tarihini unutmaması için çalışmış Refika öğretmenin mücadele ruhunu selamladı.

Turgut mesajında, Refika öğretmenin; İngiliz hükümetinin, adadaki Türk varlığını azaltmak için uyguladığı yıldırma politikalarından nasibini alan Vretça köyünde köy kadınlarına evinde Türkçe okuma ve yazma dersleri verdiğini belirtti.

Refika öğretmenin dinin, tarihin ve bayrağın unutulmaması için elinden geleni yaptığını, kendisine uygulanan sindirme politikaları ve haksızlıklara karşı dik durarak her türlü zorluğu göze aldığını kaydeden Turgut, Türkçeyi unutacak düzeye gelmiş olduklarını gördüğü kadınlara, iki odalı evin bir odasının ortasına kilim serip üstüne oturtarak Türkçe okuma-yazmayı, Türk tarihini, bayrağını, devletini, değerlerini öğrettiğini ifade etti.

Turgut, Refika öğretmenin; iki yıl sonra köyden ayrıldığında arkasında milli bilinçlerini kazanmış, milli değerlerini öğrenmiş bir köy dolusu çocuk, kadın ve erkekler bıraktığını kaydetti.

Turgut mesajına şöyle devam etti:

“Toplumun öğretmene gösterdiği itibar, onların hayattaki onurları ve zenginlikleridir. Eğitime, öğretime ve öğretmene değer veren uluslar, büyük bir yükselme ve ilerleme göstermişlerdir. Yok edilmek istenen bir toplum noktasından devlet sahibi bir halk konumuna gelinmesinde önemli görevler üstlenmiş Kıbrıs Türk öğretmenleri olarak, dünyada yaşanan dönüşümlerin gerisinde kalmamak, yenilikleri izleyen değil yeniliklere yön veren bir ülke durumuna gelmek için çalışmaktayız.

24 Kasım Öğretmenler Günü’nü; inanç ve değerlerini, kimliğini zor şartlar altında koruyan bu asil milletin ferdi Kıbrıs Türkü öğretmen Refika hanımın aziz mücadele ruhuyla idrak etmekteyiz. Bu duygularla öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü en içten duygularla kutluyor; ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi rahmet, saygı ve şükranla anıyoruz” 

KKTC TEKNİK ÖĞRETMENLER DERNEĞİ

KKTC Teknik Öğretmenler Derneği Başkanı Ahmet Arslan, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, dünyanın en kutsal vazifesini kendisine yaşam tarzı benimsemiş, gözü pek, yüreği vatan ve millet sevgilisiyle dolu tüm öğretmenlerin gününü kutladı.

Arslan mesajında, “Kara tahta başında ak bir tebeşirle bilimin, uygarlığın aydınlık kapılarını açan, millet mekteplerinin ve ulusumuzun başöğretmeni, sonsuz önder Atatürk’ün de dediği gibi ‘Ülkemizi gerçek hedefe, mutluluğa kavuşturmak için iki orduya ihtiyaç vardır: Biri vatanımızı kurtaracak asker ordusu, diğeri ulusumuzun geleceğini yoğuran irfan ordusudur’” ifadelerini kullandı.

Arslan, bir toplumun yapısını oluştururken, bir devletin temelleri atılırken, toplumun kaderinin öğretmenlerin elinde olduğunu kaydetti.

KTİMB BAŞKANI GÜRCAFER

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün, eğitimin ve öğretimin toplumların geleceği açısından değerini hatırlatmak için önemli bir gün olduğunu vurguladı.

Gürcafer Öğretmenler Günü nedeniyle yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

“Gelecek nesilleri yetiştirmek gibi yüce bir görevi üstlenen, ülkemizin ve çocuklarımızın geleceğini inşa eden öğretmenlerimizin her gün elleri öpülmelidir.

Büyük Lider ve Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün de ifade ettiği gibi ‘Ulusları kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden yoksun bir ulus henüz ulus adını almak yeteneğini kazanmamıştır. Ona basit bir kitle denir, ulus denemez. Bir kitle ulus olabilmek için mutlaka eğiticilere, öğretmenlere gereksinim duyar’.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü candan kutlarım.”

KKTC KARADENİZ KÜLTÜR DERNEĞİ

KKTC Karadeniz Kültür Derneği Genel Başkanı Murat Zeki Civelek, tüm öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmeler Günü’nü kutladı.

Civelek mesajında, “Liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e 24 Kasım 1928 tarihinde verilen Başöğretmen unvanını kabul etmesinin yıl dönümü olan 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır” dedi.

Gelecek nesilleri yetiştiren ve yaptıkları özverili çalışmalar hiçbir maddi değerle ölçülemeyen öğretmenlerin, 24 Kasım Öğretmeler Günü’nü kutlayan Civelek, bu denli önemli ve hassas bir mesleği icra eden öğretmenlere saygı ve sevgilerini sundu.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı