Trump’ın Türkiye’ye yaptırım konusunda kafası karışık

ABD Başkanı Trump'tan Türkiye'ye yaptırım konusunda aynı gün iki farklı açıklama birden geldi.

19 Temmuz 2019 - 08:58

ABD Başkanı Donald Trump, S-400 krizi sonrasında Türkiye’ye yönelik yaptırım konusunda kararsızlık yaşıyor.

Trump, dün Beyaz Saray Oval Ofis’te yaptığı ilk açıklamada, “Türkiye’ye yaptırım getirecek misiniz?” şeklindeki bir soru üzerine, “Hayır. Şu anda buna bakmıyoruz” ifadelerini kullandı.

Daha sonra Hollanda Başbakanı Mark Rutte’yi Beyaz Saray’da kabul eden Donald Trump, Türkiye ile ilgili kısa süre önce yaptığı açıklamadan farklı bir değerlendirme yaptı.

Trump bu kez, “Bu durumda Türkiye’ye yaptırımları göz ardı mı ediyorsunuz?” şeklindeki soruya, “Buna bakıyoruz. Birçok bakımdan çok zor bir durum. Önceki yönetim (Barack Obama) bu konuda daha iyisini yapabilirdi. Türkiye bağlamında önceki yönetim çok büyük hatalar yaptı ve bu çok kötü. Dolayısıyla şu anda buna (yaptırımlar konusuna) bakıyoruz, ne yapabileceğimize bakıyoruz. Henüz (kararımızı) açıklamadık” yanıtını verdi.

F-35 kararı

Türkiye’nin S-400’leri almasına ilişkin Beyaz Saray’dan dün yapılan açıklamada, S-400’lerden dolayı Türkiye’nin artık F-35 projesinin parçası olamayacağı kaydedilerek, “ABD, Türkiye ile stratejik ilişkisine halen çok değer vermektedir. NATO müttefikleri olarak ilişkilerimiz çok katmanlıdır ve sadece F-35’lere bağlı değildir” değerlendirmesine yer verilmişti.

Ayrıca ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon), Türkiye’nin, S-400 alımından dolayı F-35 projesinden çıkarılması için sürecin başlatıldığı belirtilerek, “Bununla beraber ABD, Türkiye’nin stratejik ortaklığına halen çok değer vermektedir” açıklaması yapılmıştı.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı