Trump Yunanistan’ı endişelendirdi

Yunanistan ve Kıbrıs Türkiye için farklı düşünüyor...

15 Ekim 2019 - 11:16

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’nin kuzeyindeki ABD askeri unsurlarını çekme kararı ve Türkiye’nin bölgede başlattığı yeni operasyon Yunanistan’ın başkenti Atina’da endişelere neden oluyor. Trump’ın öngörülemez politikalarının bölgenin geneli için tehlike arz ettiği görüşünde olan Yunanistan, Suriye ve Doğu Akdeniz özelindeki gelişmeleri yakinen kayıt altına alıyor.

ABD hükümetine tam anlamıyla güvenmeyen, Başkan Trump’ın her an tutum değişikliği içerisine girebileceği teoremi üzerinde duran Atina yeni süreçte farklı opsiyonlar üzerinde duruyor. Suriye’deki gelişmelerin baş döndürücü bir hızla gündeme geldiği bir esnada Yunanistan dikkatini Avrupa Birliği’ne ve özellikle Berlin-Fransa bloğuna odaklandırıyor.

Aynı şekilde Kıbrıs Rum liderliği de dikkatini AB’ye ve özellikle Paris’e çeviriyor. HABERCİ’nin önceki günlerde vurguladığı üzere çeşitli önemli meselelerde Lefkoşa ile Atina arasında görüş farklılıkları gündeme geliyor.

ATİNA KAYGILI

Suriye’deki son gelişmeler ve ABD’nin tanımlanması ve analiz edilmesi zor tutumu ışığı altında Atina bölgenin genelindeki gidişata ilişkin olarak endişelerini Avrupa başkentleri ile paylaşmaya başladı.

Atina’daki uzmanlar “Yunanistan kaygılarında haklı” yorumunda bulunurken, son gelişmelerin Yunanistan’ın başkentinde önemli soru işaretlerini doğurduğuna işaret ediyor. Yunanistanlı uzmanlar şu noktanın altını çiziyor: “Atina endişelenmekte haklı. Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesi ve Ege konusunda Türkiye ile karşı karşıya gelmekten, Türkiye’den Yunan adalarına göç akışının kasıtlı olarak artmasına kadar pusuya yatan tehlikeler göz önüne alındığında, acil durum planlarının hazırlanması işi oldukça karmaşık bir mesele”.

Uzmanlar Atina’da ayrıca şu görüşleri de dillendiriyor: “Yunanistan ve Kıbrıs’ın da aralarında bulunduğu ABD’nin müttefikleri, Trump’ın politikalarının belirli alanlarda dünya barışı ve istikrarı açısından neleri gündeme getireceğinden emin değiller. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Atina ziyaretinde önemli bir ikili savunma anlaşması imzaladı ve ABD tarafı Yunanistan ve Kıbrıs’a destek konusunda güven verici mesajlar gönderdi. Bu önemli ziyaretin yarattığı olumlu atmosferden sadece birkaç gün sonra, Türkiye’nin Suriye’ye dönük operasyonu ve Trump’ın tavırları kafa karışıklığına ve şüpheye yol açtı. Yetkililer ve Yunan halkı, Trump’ın Pompeo’nun güvencelerine bağlı olup olmadığını merak ediyor”.

ÖNGÖRÜLEMEZ TRUMP

Yunanistan’ın bölgenin geneli ile ilgili yeni kaygılarının ana odağında ABD Başkanı Trump’ın öngörülemez olarak nitelendirilen politikaları yer alıyor. Türkiye’ye Suriye operasyonu için yeşil ışık yakan sonrasındaysa ekonomik yaptırımlardan söz eden Trump’ın davranışları yabancı başkentler gibi Atina’da da kafa karışıklığına neden oluyor.

Yunanistanlı uzmanlara göre Donald Trump’ın Kürtlere uzun zamandır devam eden, ABD’nin iki büyük partisinin desteğine sahip olan Amerikan yardımını kesme kararı, ABD başkanının dengesiz davranışlarına ışı tutuyor. Bu tutum ve davranışların takip edilmesi oldukça zor bir mesele.

Atina’daki kaynaklar Suriye özelinde Trump’ın almış olduğu yeni kararlar için “Amerikan ulusal çıkarları ve stratejik öncelikleri konularındaki yerleşik tutumunla çelişen “kişisel tercihlere” dayalı bir karar” yorumunda bulunuyorlar.

GÖZLER AB’DE

Öngörülemez tavır ve kararları nedeniyle Trump yönetimine bel bağlamak istemeyen Yunanistan yeni süreçte tüm dikkatini Avrupa Birliği’nin karar alma mekanizmalarına ve Avrupa başkentlerine odaklandırıyor. Bu bağlamda Atina önümüzdeki günlerde AB düzleminde gündeme gelecek olan gelişmelere özel önem atfediyor.

Başbakan Kiriakos Mitsotakis bu hafta gerçekleştirilecek olan Avrupa Konseyi toplantısında, Türkiye’ye Yunanistan’dan mülteci akınını engellemesi için daha fazla kaynak sağlaması meselesi ile Ankara’ya yaptırımlar uygulanmasına destek arasında zorlu bir dengeleme arayışı içerisine gelecek. Bu bağlamda Mitsotakis bir kez daha zorlu Kıbrıs ve kuzey Suriye meseleleriyle yüz yüze gelecek.

Perşembe ve Cuma günü yapılması planlanan zirvenin resmi gündeminin başında Brexit ve Avrupa Birliği bütçesi konuları yer alıyor. Ancak AB’nin Türkiye ile giderek daha da zorlaşan ilişkisinin, Türkiye’nin Suriye’ye askeri müdahalesi ve Doğu Akdeniz’de devam eden gelişmelerin zirveyi meşgul etmesi bekleniyor.

Yunanistan’dan yansıyan son bilgilere göre hem Atina hem de Berlin, Mart 2016’da Ankara ile Brüksel arasında imzalanan göçmen iade anlaşmasının tehlikeye atılmamasından ve Türkiye’nin Ege’de insan kaçakçılığının önlenmesinde iş birliğini güvence altına alması için ek kaynak sağlanmasından yana. İki ülke özellikle Türkiye’nin Suriye müdahalesinin yeni bir mülteci dalgasına yol açacağı korkusu ile hareket ediyor.

ATİNA LEFKOŞA’DAN FARKLI DÜŞÜNÜYOR

Berlin ile beraber, tüm zorluklara rağmen Ankara ile ilişkilerde diyalogdan yana tavır alan Atina ile Lefkoşa arasında görüş ayrılıkları gündeme yansımaya devam ediyor. Mitsotakis Kabinesinin aksine Rum liderliği Türkiye ile ilgili meselelerde AB’nin daha net ve sert bir tutum içerisine girmesi yönünde görüş ifade ediyor.

Atina’daki kaynaklar konu ile ilgili olarak “başlıca endişesi Türkiye’nin kendi sularında ihlalleri olan Kıbrıs’ın AB nezdinde Türkiye’ye yaptırım için baskı uygulaması bekleniyor. Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, AB Ankara’ya yönelik planlanan yaptırımların ayrıntılarını görmedikçe sert tutumunu sürdürecek” bilgisini paylaşıyor.

Aynı konu ile ilgili olarak kaynaklar şunları da vurguluyor: “Bu durum Atina’yı zor bir duruma sokabilir. Zira Yunanistan’ın önceliği, Kıbrıs’ın doğal müttefiki olmasına ve Türkiye’nin adadaki faaliyetlerini sürekli olarak kınamasına rağmen, yeni bir mülteci krizini ortadan kaldırmak”.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı