Tribünde şiddet ve yüksek bulaş riski!

Geçtiğimiz hafta oynanan Gaziveren-Yenierenköy maçında, futboldan çok; şiddet olayları ve ülkemizde yeni yeni kontrol altına alınmaya başlanan Covid-19 salgınına karşı bir türlü alınamayan tedbirler öne çıktı...

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin, “futbol müsabakaları seyircisiz oynanacak” kararı sonrası Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu tarafından “Sadece BTM 2.Ligi’nin seyircisiz olarak son iki maçının oynanması” yönünde karar üretildi.

Söz konusu kararın açıklanmasının ardından, Bölgesel Terfi Müsabakaları (BTM) 2.Lig’de bulunan Yeni Erenköy ile Gaziveren futbol kulüpleri arasında final maçı oynandı ancak maça damgası vuran olay; Yeni Erenköy kulübünün 5-1’lik galibiyeti değil, sosyal mesafe kurallarını hiçe sayan tribün düzeni ve şiddet olayları oldu.

Üst Komite ve KTFF’nin “seyircisiz” kararı karşısında söz konusu maçta 50’ye yakın seyircinin bulunduğu gözlemlendi.

Elde edilen bilgilere göre KTFF her kulübe, “yönetici veya kulüp personeli” olmaları şartıyla tribüne girebilecek kişi sayısına ilişkin 20’şer kişilik kota koydu.

Tribüne giriş hakkı tanınan kişilere ilişkin ise “maske takma zorunluluğu” ve “sosyal mesafe kurallarına uygun oturma düzeni” şartları koşuldu.

Ancak tribünlerdeki kişi sayısının 40’ın üzerinde olduğu ve sosyal mesafe kurallarına uyulmaksızın, iç içe oturdukları gözlemlendi.

Yüksek bulaş riskinin yanı sıra maç sırasında seyirciler birbirine girdi, polis güçleri çıkan kavgayı zor ayırabildi. Yüksek tansiyonun maç çıkışında da devam ettiği gözlemlendi.

Yaşananların “Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’ndaki ceza tadili” sonrası gerçekleşmesi, polisin, maske takmayan ve sosyal mesafe kurallarına uymayanlar hakkında cezai işlem başlatıp başlatmadığı merak konusu halini aldı.

Zira KTFF yönetimi, saha içinde ve dışındaki denetim ile güvenlikten polisin sorumlu olduğunu ifade ediyor…

Kaynak: Kıbrıs Postası

Diğer Haberler

Başa dön tuşu