Torpil, partizanlık, suistimal!

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası Başkanı Güven Bengihan, açtı ağzını yumdu gözünü...

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan yıllardır tartışılan “kamuda verimlilik” ve “Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı” hakkında açıklamalarda bulundu. Kamuda verimliliğin vatandaşların hak ettiği kaliteli hizmetleri alırken, kamu çalışanlarının da hak ettiği sağlıklı çalışma şartları ve haklarını aldığı bir ortamla mümkün olduğunu söyleyen Bengihan, kamuda verimlilikte tek başına, sadece kamu çalışanlarının üzerinden çıkılacak bir tartışma zemini yaratılmasının kabul edilebilir olmadığını vurguladı.

“Verimlilik sadece yasalarla sağlanamaz”

Kamuda verimliliği artırmada ve reform yapmada üzerinde çalışılan tüzükler ve çıkarılan yasalarla tek başına başarıya ulaşmanın mümkün olmadığının altını çizen Bengihan, “Tabii ki yasalar tamamlayıcıdır. Yasalar ile çalışanların görev, yetki ve sorumlulukları, tayin, terfileri şekillendirilir. Ancak bu tek başına yeterli değildir. Tüm bunların yanında kamusal alanlardaki binaların ve teknik donanımlarının da yeterli ve ihtiyaca cevap verecek düzeyde olması gerekmektedir” dedi.

“Hijyen koşulları da yeterli değil”

KKTC’deki birçok devlet dairesinin teknik altyapısı, mutfağı, tuvaleti, hijyenik ortamı olmadığını vurgulayan Bengihan, “Bugün daha birçok daire sağlık açısından, temizlik açısından ve imar açısından uygun koşullarda değil. Şehir Planlama Dairesi bu memleketteki şehir ve planlamaya onay veren bir merci olmasına rağmen, binaları imar ve sağlık açısından uygun değil. Örnek olması gereken, diğer yapıları gezerek uygunluğuna onay veren bir makamın kendi binası onay almaktan yoksundur. Kaldı ki buna benzer şekilde Hayvancılık Dairesi de Trafik Dairesi de Posta Dairesi de hele hele de Lefkoşa’nın dışında olan dairelerin büyük çoğunluğu da derme çatma evlerden oluşan kamu alanları şeklinde hayat buldu” ifadelerini kullandı.

Devlet olgusunu hissettiren bir yapı yok

Kamusal alanlarda devlet olmaktan, otorite olmaktan ve bakıldığı zaman devlet olgusunu hissettiren bir yapıdan söz edilemediğini vurgulayan Bengihan, devlet dairelerinin altyapı, teknik donanım ve personel yetersizliği noktasında ciddi eksikliklerinin olduğuna dikkat çekti.

“Yoksa onlar da mı görevlerinin başında değildi?”

Personel Dairesi’nin zamanında işe gelip çıkmayanları tespitinin doğru olmakla birlikte, bu olumsuz örneğin 17 bin kamu çalışanına mal edilmesinin mümkün olamayacağını ifade eden Bengihan, “Burada birinci sorumluluk daire yetkililerinindir. Bu dairelerde müdür, şube amiri, sorumlu yok mu? Bu dairelerdeki müdürler, şube amirleri, müdür muavinleri ne işe yarar o zaman? Personeli başıboş bırakan, görevinin başında olmamasına kapı aralayan ita amirleri hakkında ne gibi yaptırımlar uyguladılar. Yoksa onlar da mı görevlerinin başında değildi? Ya da atanan müdür ve sorumlular atandıkları yer hakkında gerekli bilgi-beceri ve otoriteye sahip olmadığı için mi alttaki personeli denetleyemiyor?” diye sordu.

Tüm bunların bir zincirin halkası olduğuna dikkat çeken Bengihan, sadece tüzük ve yasa değişiklikleri ile kamuda verimlilik ve reformdan söz etmenin mümkün olmadığına işaret etti. Bengihan, reformun her şeyden önce yöneticilerin kendi düşünce ve zihniyetlerinde olması gerektiğini savundu.

Haksızlık ve hukuksuzlukta taviz…

Yöneticilerin daha iyiye, bilgiye-beceriye, liyakata dayalı hizmetlerin yararını düşünmesi gerektiğine dikkat çeken Bengihan, “İlgili ita amirleri herhangi bir partizanlık, haksızlık ve hukuksuzluk yönünden asla taviz vermemelidirler” dedi. Bengihan ayrıca eksik, günümüz koşullarına cevap veremeyen ve suistimale kapı açan yasalar var ise bunların da revize edilmesinin gerekliliğini dile getirdi.

“Birçok dairede personel fazlası, birçok dairede de personel eksiği var”

Kamunun bir diğer önemli sorununun da personel eksikliği ve fazlalığı noktasında olduğunu hatırlatan Bengihan, “Dairelerde yapılacak çalışmalarla personel eksikliği sıkıntısı çeken daireler tespit edilmeli ve personel fazlası olan dairelerden gerekli nakiller yapılmalıdır. Ben iddia ediyorum ki bugün bir ihtiyaç analizi yapsalar, birçok dairede ihtiyaç fazlası personel ve yine birçok dairede de ihtiyacından daha az personel bulacaklardır” şeklinde konuştu.

Yeri değişen, siyasi torpili basıp geri döndü

Kamuda insan kaynaklarının doğru zamanda ve doğru yerde kullanılmamasının kamuda bir kaosa neden olduğuna işaret eden Bengihan, “Özellikle Ulaştırma Bakanlığı’nın Sivil Havacılık Dairesi’nde ihtiyaç fazlası personel vardı. Biz bunları talep ettik ve bu fazla personel de Posta’ya, Motorlu Araçlar’a ve Trafik Şube’ye gitti. Ancak bir ay sonra siyasi torpili basan tekrar geri döndü” diye konuştu. Bengihan, siyasilerin aldıkları kararların arkasında duramadıkları gibi sağlam duruş sergileyerek, ortaya irade de koyamadıklarını kaydetti.

Kamu görevlilerinin anayasası

Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı içerisinde sendikalar özellikle de KTAMS olarak, 11 temel madde belirlediklerini ve bu maddeler üzerinde, hükümete uzlaşı çağrısı yaptıklarını ifade eden Bengihan sözlerini söyle sürdürdü:

“Bu yasa tüm kamu görevlilerinin anayasasıdır, o yüzden tüm kesimlerin ve sendikaların da görüşleri alınarak, tüm önerilere açık olmalıdırlar ve empati yapmalılar.”

“Kamuda basamaklar tek tek çıkılmalı”

On bir maddeyi içeren tasarının içerisinde ilk olarak değindikleri kamu görevi dışına açılacak olan kadrolarla ilgili yasa maddesi olduğuna dikkat çeken Bengihan, “Kamu görevi dışına açılacak olan kadrolarda zaten şu anda tüm hizmet sınıflarının ilk atamaları dışarıya açık. Başlangıç baremleri, ilk atama münhalleri dışarıya açıkken, neden bir de üst yani birinci derece, şube amirleri ve müdürlük kadroları dışarıya açılıyor? Dolayısıyla bu bizim için çok da doğru değil. Kurumsal hafızanın korunması gerekir. Kurumsal hafızanın korunması, desteklenmesi gerekir. Siz bir mevkiyi dışarıya açarsanız ve direkt dışarıdan bir amir, sorumlu atarsanız, bu kişi o hizmet sınıfının en alt derecelerinde çalışmadığı için o derecelerdeki sorumluluğu, işleyişi ve tecrübeyi bilmediği için eksik çıkacak o mevkiye. Üçüncü dereceler dışarıya zaten açık, kişi üçüncü dereceden başlayarak, tek tek o basamakları çıksın, basamaklar beş beş çıkılmaz” şeklinde konuştu.

İlk atamalarda ayrımcılık endişesi

İlk atama münhal sınavları ile ilgili madde hakkında da açıklamalarda bulunan Bengihan, işleyişin en yüksek alandan başlanarak kadro sayısı kadar kişinin çağrılması şeklinde olması gerektiğini savundu. Bengihan, başvuruların, açılan kadroların bir buçuk, iki katı olduğu durumlarda KKTC’nin küçük bir ülke olması nedeni ile de ilk atamalarda ayrımcılık yapılabilme endişesi taşıdıklarını ifade etti.

Bengihan yine izin haklarını düzenleyen yasa maddesinde kısa süreli hastalık izinlerinin 12 güne düşürüldüğünü söyledi. Bengihan, “Daha önce çocuğunuz hastalandığı zaman ve çocuğunuzun tedavisi uzun süreli ise anne ve babaya ödenekli izin verilmiyordu. Şimdi veriliyor. Sadece kısa süreli izinlerde 12 iş gününe kısaltıldı. Bunun daha üstünde olanlar da zaten Sağlık Kurulu onayı ile uzatılabiliyor” dedi.

“İşsiz gençler varken, kamuya emekli istihdamı kabul edilemez”

Ek mesailerin İş Yasası’na aykırılık da teşkil ettiğini söyleyen Bengihan, ayrıca kamu çalışanlarının haklarının da göç yasasından daha geriye götürüldüğünü dile getirdi. Bir diğer karşı oldukları noktanın da emeklilerin kamuya istihdamı olduğunun altını çizen Bengihan, açıkta bekleyen binlerce işsiz genç olduğunu hatırlattı. Bengihan, nakil ve görevlendirmelerde de Kamu Hizmeti Komisyonu’nun yetkilerine müdahale olduğunu ve bunun da asla kabul edilebilir olmadığına vurgu yaptı.

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı