Toplum sorunları şemsiyesi altında!

Son yıllarda giderek artan ekonomik ve sosyo-kültürel sorunların etkisi toplum içerisinde giderek daha da belirginleşmektedir.

21 Şubat 2020 - 12:28

Çevremizdeki insanları gözlemlediğimizde gözlerindeki ümitsizliği ve yüzlerindeki bıkkınlığı görmek hiç de zor değildir artık… Son yıllarda giderek artan ekonomik ve sosyo-kültürel sorunların etkisi toplum içerisinde giderek daha da belirginleşmektedir. Nitekim Standart Eurobarometer 92 araştırması sonuçları bu tespitin tescili olmuştur. Söz konusu araştırmaya göre Kıbrıs Türk toplumunun gündeminde yer alan en ciddi sorunlar ekonomiyle doğrudan ilgili olan mevzular olduğu belirtilmektedir. Yani enflasyondaki artış, yükselen fiyatlar, yaşam maliyetindeki artış, ekonomik durumun bozulması ve işsizlik en temel sıkıntılar olarak göze çarpıyor. Yakın geçmişte yapılan pek çok araştırma zaten ülkemizde artan pahalılık ile beraber alım gücünün giderek azaldığını ortaya koymaktaydı. Netice olarak Kıbrıslı Türklerin yaşamdan memnuniyet oranı ise yüzde 62 olarak tespit ediliyor. Bu oran Avrupa Birliği ortalaması olan yüzde 84’ün tam 24 puan gerisinde yer alıyor. Araştırma ayrıca geçmişte Kıbrıs Türk halkının ana gündemi olan Kıbrıs sorununun artık tabiri caizse ‘zurnanın son deliği’ muamelesi gördüğünü de ortaya koymaktadır.

***

Tarihin en uzun süredir çözülmeyen sorunları arasında başı çeken Kıbrıs Sorunu’nun çözümüne ilişkin beklentiler giderek azalmaktadır. Bu durum aslında Kıbrıs Türkleri arasında Kıbrıs’ta federal çözüme olan inancın artık önemli ölçüde kaybedilmesi ile beraber değerlendirilmelidir. Kıbrıs’ta 2004 süreci sonrasında. Kıbrıslı Türkler hem Avrupa Birliği hem de Birleşmiş Milletler yetkilileri tarafından gerçeğe dönüşmeyen vaatlerle ‘kandırıldıklarını’ bariz bir şekilde farkına varmışlardır. Şimdiye kadar geçen 16 senelik süreçte Kıbrıs Rum Yönetimi’nin kendilerini hiçbir zaman hiçbir bakımdan eşit görmediğini ve gasp ettikleri  ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ni kendileri ile paylaşmak istemediğini büyük ölçüde anlamış ve hayal kırıklıkları yaşamışlardır.

Bugün artık Kıbrıslı Türkler yaşam koşullarını iyileştirebilecek icraatlara ihtiyaç duymaktadırlar. Gelecek kaygısı ekonomik sorunlarla had safhaya ulaşmıştır.  Bu yüzdendir ki; Cumhurbaşkanlığı seçimleri propaganda süreci alışılagelmiş Kıbrıs Sorunu’na odaklı bir toplum lideri beklentisi dışında toplum sorunlarıyla alakalı ve mevcut toplumsal  sorunların çözümünde hükümetler üzerinde ‘katalizör’ vazifesi görebilecek etkin bir Cumhurbaşkanı istenci belirginleşmiştir. Dolayısıyla, adaylar Kıbrıs’ta çözüm vizyonları ve çözüm perspektifleri yanında  esasen Kıbrıs Türk halkının değişen  beklentilerine  cevap  verebilecek  en iyi tercih olduklarını ortaya koymak mecburiyetindedir.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı